Po miesiącach poszukiwań, rozmów kwalifikacyjnych i negocjacji znalazłeś pracę (miejmy nadzieję) idealną. Pierwszy dzień w nowej pracy jest dla niektórych z nas powodem do znacznego stresu. Niepokoimy się o to, jak wypadniemy.

Boimy się tego, jaki będzie nasz szef. Nie jesteśmy pewni, czy „dogadamy” się z naszymi współpracownikami. To całkowicie naturalne odczuwać taki lęk, z drugiej jednak strony są w nas wtedy również pozytywne uczucia: podekscytowanie nową sytuacją i ciekawość innych. Jak więc poradzić sobie w pierwszym dniu nowej pracy? Zdaniem ekspertów, warto potraktować pierwszy dzień w nowej pracy jako kontynuację rozmowy kwalifikacyjnej. Bez względu na zajmowane stanowisko, zarówno w przypadku stażysty, jak i dyrektora zarządzającego, pierwszy dzień w firmie może mieć ogromny wpływ na dalsze postrzeganie przez współpracowników, dlatego zbudowanie dobrej strategii na pierwszy dzień pracy jest niezbędne.

Oto 15 kroków, na które warto zwrócić uwagę:

1. Wyśpij się

Kiedy debiutujesz w nowej pracy nie możesz pozwolić sobie na senność i mimowolne ziewanie podczas spotkań. Dzień wcześniej znajdź czas na chwilę relaksu – weź ciepłą odprężającą kąpiel, obejrzyj film lub poczytaj książkę. Postaraj się o to, by położyć się wcześniej do łóżka i przespać przynajmniej 8 godzin. Dzięki temu, pierwszego dnia w pracy będziesz pełen energii i to bez wypicia dwóch kubków kawy, a także zniwelujesz senność i mimowolne ziewanie podczas spotkań.

2. Weź ze sobą coś na ząb

Zabierz ze sobą jabłko, bakalie lub słodką bułkę. Bardzo prawdopodobne, że już pierwszy dzień będzie obfitować w nowe wrażenia i spotkania, które uniemożliwią ci spokojne zjedzenie obiadu. Unikniesz w ten sposób nerwowego poszukiwania sklepu, baru lub automatu ze słodyczami.

3. Bądź na czas.

Przynajmniej tego dnia ustaw budzik trochę wcześniej i postaraj się przybyć do pracy przed planowaną godziną objęcia przez nas stanowiska. Sprawdź trasę dojazdu do pracy. Jeśli jedziesz samochodem, sprawdź jakie jest natężenie aut w danej lokalizacji oraz gdzie znajdują się miejsca parkingowe. Jeśli na co dzień wybierasz komunikację miejską lub rower, sprawdź, ile zajmie Ci dojazd do pracy i jakie jest najszybsze połączenie lub trasa. Warto pokazać swoje zaangażowanie pojawiając się w biurze 15-20 minut wcześniej niż ustalona godzina rozpoczęcia dnia pracy.

4. Bądź pozytywnie nastawiony
Może brzmi to błaho i bardzo powierzchownie, ale dobre nastawienie to podstawa. Oprócz swojej pewności siebie, która da nam lepszy „start”, pokażemy również innym, że jesteśmy ludźmi pozytywnymi, do „rozmowy”, komunikatywnymi i łatwymi w kontaktach z innymi.

5. Wycisz telefon

W tym dniu powinieneś być w 100% skupiony na poznawaniu nowej firmy dlatego wyłącz wszelkie notyfikacje i wycisz komórkę tak by nic Cię nie rozpraszało.

6. Wiedza o zajmowanym stanowisku

Przed przyjściem pierwszego dnia do pracy dowiedz się wszystkiego o zajmowanym stanowisku, o zadaniach, o ludziach, z którymi będziesz pracować, względnie o przełożonych oraz podwładnych. Należy także szczegółowo zaznajomić się z funkcjonowaniem firmy i jej zadaniami przeglądając np. stronę internetową, aktualności czy profile Social Media. Pozwoli Ci to czuć się dużo pewniej w nowym środowisku. Zrobisz też dobre wrażenie, jeśli pokażesz, że już coś o firmie wiesz.

7. Dobre przygotowanie do pracy

Szczególnie pierwszego dnia zadbaj o to, aby do pracy być jak najlepiej przygotowanym. Jeśli wiesz, że musisz zabrać ze sobą na przykład komputer, wydruki, plany itd.. – przygotuj to już dzień wcześniej.Dzień wcześniej wybierz ubranie jakie na siebie założysz, wypastuj buty, przygotuj sobie drugie śniadanie do pracy. Dzięki temu rano nie będziesz biegać i panikować, tylko skupisz się na tym, by wyglądać pewnie i profesjonalnie.

8. Zadawaj pytania!

Pierwszy dzień wykorzystaj na to, aby zadać jak najwięcej pytań dotyczących twojej pracy. Jeśli musisz wiedzieć gdzie stoi kserokopiarka – zapytaj o to teraz. Dowiedz się również od innych współpracowników o zasadach panujących w firmie: na przykład kiedy wypada przerwa obiadowa.9. Poznaj zasady jakie panują w firmie Jeśli jest to np. Twój pierwszy dzień w pracy, zorientuj się, jakie zasady w niej obowiązują. O której godzinie większość osób zaczyna i kończy pracę? Kiedy odbywają się cotygodniowe spotkania? O której godzinie osoby z Twojego działu jadają posiłki? Dzięki tej wiedzy sprawisz wrażenie bardziej zorganizowanego oraz zintegrowanego z grupą.


10. Zapamiętywanie imion

Poznając nową osobę, warto używać jej imienia jak najczęściej w trakcie rozmowy, aby szybciej utrwalić je sobie w pamięci.

11. Uważne słuchanie

Kilka pierwszych tygodni w nowej pracy to przede wszystkim natłok informacji do przyswojenia oraz wiele umiejętności do nabycia. Początek pracy to idealny czas na słuchanie przełożonego i współpracowników – warto wsłuchiwać się w to, co mają do powiedzenia i postarać się zapamiętać jak najwięcej.

12. Unikaj obgadywania

Staraj się nie mieszać w obgadywanie i plotki w pierwszych dniach pracy. Nie oceniaj też innych zbyt pochopnie. Obserwuj, wyrabiaj sobie własne zdanie wobec nowych znajomych.

13. Nie rozpamiętuj przeszłości

Nie przechwalaj się swoimi dotychczasowymi osiągnięciami lub wspominania złych chwil z poprzedniej pracy. Obserwuj nowe środowisko, współpracowników i panujące między nimi relacje. Daj sobie kilka dnia na wdrożenie i zapoznanie z nowymi obowiązkami.

14. Czas na aklimatyzację

Jeśli czujesz, że popełniłeś pomyłkę lub nie dogadasz się z współpracownikami – nie panikuj. Aklimatyzacja w nowym środowisku często zajmuje więcej czasu, a wiele osób na początku znajomości zachowuje powściągliwość, którą z czasem porzuca. Pozytywne nastawienie jest konieczne na początku nowej pracy, bez względu na stres towarzyszący każdej zmianie zawodowej.

15. Podziękuj

Podziękuj osobom, które pomagały Ci się wdrożyć w pierwszych dniach pracy. Zawsze otwarcie okazuj wdzięczność za pomoc!  

Początkowy okres w nowej pracy powinien być w pełni wykorzystany do jak najlepszego zaprezentowania siebie i swoich umiejętności w oczach współpracowników. Z drugiej jednak strony, nie warto wywierać na siebie zbyt dużej presji. Jeśli czegoś nie wiesz lub nie czujesz się pewnie, to nie obawiaj się prosić o radę lub pomoc. Na koniec jeszcze jedna rada. Nigdy nie zapominaj o uśmiechu. On naprawdę potrafi skrócić kilometry.

A Ty, jak przygotowujesz się przed pierwszym dniem w pracy? Których z powyższych punktów używasz? Napisz w komentarzu:)


RaiBay - Polish Online Auction for Tech Talents

Follow us: Linkedin, Facebook, Twitter :)