Praca na odległość pozostanie z nami na dłużej. Fakt, że wiele firm zapowiedziało pozostanie w trybie pracy zdalnej przynajmniej do końca roku jasno wskazuje, że nie jest to tylko trend. Aby odnieść sukces i rozwijać się w warunkach pracy zdalnej, zarówno pracownicy, jak i liderzy muszą skupić się na rozwijaniu poniższych pięciu umiejętności.

1. Skuteczna komunikacja pisemna

Kiedy zespoły pracują zdalnie, przynajmniej połowa komunikacji odbywa się w formie pisemnej, a nie ustnej. Oznacza to komunikowanie się za pomocą e-maili, Slacka lub smsów. Dotyczy to nawet korzystania z funkcji czatu podczas rozmowy wideo. Bez względu na to, z jakiej platformy korzystasz, musisz być w stanie jasno się komunikować.

Zawsze sprawdzaj pisownię, gramatykę i interpunkcję oraz sprawdzaj poprawność e-maili przed ich wysłaniem. Ponadto musisz mieć pewność, że zachowujesz właściwy stopień formalności i odpowiedni ton w stosunku do osób z którymi się kontaktujesz. Wysyłając wiadomości do współpracowników możesz pozwolić sobie na większą swobodę, niż gdy kontaktujesz się z szefem. Dodatkowo, smsy i wiadomości na Slacku wymagają mniejszej formalności niż poczta elektroniczna.

2. Współpraca

Praca zdalna nie oznacza pracy w pojedynkę. Nadal będziesz częścią zespołu, co oznacza współpracę z innymi osobami nad projektami i zadaniami. Bez możliwości spotkania się osobiście, współpraca może być nieco bardziej wymagająca.

Umiejętności komunikacyjne oraz umiejętność pracy zespołowej są ściśle powiązane, ponieważ komunikacja odgrywa ogromną rolę w udanej współpracy. Znajdź odpowiednią równowagę pomiędzy wideokonferencjami, rozmowami telefonicznymi i wiadomościami, aby zapewnić wystarczającą, ale nie przytłaczającą komunikację.

Korzystaj z takich narzędzi, jak oprogramowanie do zarządzania projektami, współdzielone dokumenty i foldery oraz dedykowane kanały Slack, w których ludzie mogą łatwo rozmawiać ze sobą i znajdować informacje. Ciesz się komfortem korzystania z tego typu aplikacji i pracy w obrębie udostępnianych dokumentów. Zostań ekspertem w zakresie narzędzi i aplikacji, których używasz, aby móc korzystać z ich wszystkich funkcji.

3. Skupienie

Pracy w domu zawsze towarzyszą różne czynniki rozpraszające uwagę. Od zwierząt domowych i dzieci do hałaśliwych współlokatorów czy sąsiadów - prawie niemożliwe jest znalezienie miejsca, które w 100% będzie wolne od zakłóceń. Twoja umiejętność skupienia się wśród tych rozpraszaczy jest bezcenna. Utrzymaj koncentrację, blokując niektóre z czynników wizualnych i dźwiękowych. Słuchawki wyciszające są fantastyczne, podobnie jak moc zorganizowanego miejsca pracy. Pozbądź się bałaganu w miejscu pracy, aby skupić się tylko na niej. Zaakceptuj fakt, że będą występować zakłócenia i nie rozpraszaj się, gdy do nich dojdzie. Zdecyduj, czy dany problem wymaga natychmiastowej uwagi lub czy można się z nim uporać później, a następnie szybko przenieś swoją uwagę z powrotem na pracę.

4. Zarządzanie czasem

Umiejętność skutecznego zarządzania własnym czasem jest nieocenioną zaletą, która przynosi korzyści zarówno tobie, jak i twojemu pracodawcy. Kiedy pracujesz w domu, żaden z Twoich współpracowników nie patrzy Ci przez ramię. Znika również motywacja napędzana wiedzą, że Twój menedżer może w każdej chwili przejść obok Ciebie. To od Ciebie zależy, czy skoncentrujesz się na swojej pracy i zadbasz o to, by wykonać wszystkie przydzielone Ci zadania.

Jeśli masz problemy z zarządzaniem czasem, wypróbuj aplikacje stworzone po to, aby zwiększyć wydajność i kontrolować swój czas. Wyznacz pewne pory dnia jako godziny przeznaczone na skupienie, w których będziesz pracować nad jednym ważnym zadaniem na raz. Nie pozwól, by wiadomości e-mail i powiadomienia Slack odwróciły Twoją uwagę. Spróbuj pracować w sprintach, podczas których pracujesz przez pewien okres czasu, a następnie zrób krótką przerwę przed powtórzeniem cyklu. Poeksperymentuj, aby znaleźć metodę, która będzie dla Ciebie najlepsza.

5. Zdolność adaptacji

Praca zdalna oferuje dużą elastyczność, jednak elastyczność ta wykracza poza zwykłą możliwość wyboru godzin i miejsca pracy. Oznacza to, że musisz być przygotowany na dostosowanie się do nowych metod pracy, sporadycznych zmian i nieoczekiwanych sytuacji.

Możesz współpracować z kolegami, którzy znajdują się w innej strefie czasowej, co wpływa na terminy, harmonogram spotkań, a nawet możliwość skontaktowania się z nimi. Jeśli zostałeś przydzielony do pracy z nowym zespołem, być może będziesz musiał dostosować się do jego stylu pracy.

Pojawiają się również nieoczekiwane wyzwania, takie jak problemy z internetem lub siecią WiFi, problemy z serwerem i niedziałające loginy. Bądź przygotowany na te sytuacje, wiedz, do kogo się zwrócić, aby je rozwiązać, i miej plan awaryjny. Czasami znalezienie rozwiązania wymaga odrobiny kreatywności, ale to wszystko jest częścią bycia zdolnym do adaptacji.

Praca zdalna to jedno z wielu wyzwań jakie postawił przed nami 2020 rok. Czy nam się to podoba czy nie, musimy przyzwyczaić się do nowej rzeczywistości, a opisane powyżej umiejętności mogą ułatwić nam to zadanie. Jakie są Wasze przemyślenia na temat pracy w trybie zdalnym? Co dodalibyście do naszej listy? Dajcie znać w komentarzach ;)


#raibay #remotework #adaptation #timemanagement #focus #pracazdalna

RaiBay - Polish Online Auction for Tech Talents

Follow us: Linkedin, Facebook, Twitter :)