Po raz pierwszy od 2012 roku Java nie znalazła się na jednym z dwóch czołowych miejsc na liście popularności języków programowania RedMonk.

Język programowania Python jest obecnie zdecydowanie drugim najpopularniejszym językiem, po raz pierwszy wypierając Javę z dwóch pierwszych miejsc w rankingach popularności RedMonk.

Po raz pierwszy od 2012 roku Java nie jest jednym z dwóch najpopularniejszych języków na liście popularności języka programowania firmy analitycznej RedMonk.

We wcześniejszych, marcowych rankingach firmy, napędzany uczeniem maszynowym Python został umieszczony wraz z Javą na drugim miejscu, za JavaScriptem.  Najnowsze rankingi popularności magazynu elektrotechnicznego IEEE Spectrum, opublikowane w drugiej połowie lipca, stawiają Pythona na pierwszym miejscu, wyprzedzając języki Java, C, C++ i JavaScript, podczas gdy według lipcowego rankingu Tiobe, najlepsze języki programowania to kolejno C, Java, Python, C++ i C#.      

Wpływowe rankingi popularności programowania RedMonk są oparte na danych GitHub i Stack Overflow. Firma łączy je "w celu utworzenia rankingu, który jest próbą odzwierciedlenia zarówno kodu na GitHub i dyskusji na Stack Overflow, mówi analityk RedMonk Stephen O'Grady, który zauważa, że "wszystkie rankingi liczbowe należy traktować z przymrużeniem oka".

Chociaż rankingi RedMonk z czerwca 2020 nie prezentują dużych zmian w porównaniu z listą marcową, O'Grady uważa Pythona za wielkiego zwycięzcę w tej edycji, ze względu na to, że pozostał on na drugim miejscu, podczas gdy Java spadła o jedno miejsce.

"Python jest pierwszym językiem innym niż Java czy JavaScript, który sam znalazł się w pierwszej dwójce tych rankingów i który w poprzednich latach nie byłby oczywistym wyborem dla tego wyróżnienia", zauważa O'Grady, porównując go do języka Perl w jego czasach świetności, ponieważ stał się on "językiem pierwszej potrzeby" i "klejem" dla tysięcy małych projektów, a jednocześnie cieszy się dużą popularnością w rozwijających się kategoriach, takich jak data science.

Mimo, że po raz pierwszy od prawie dekady Java wypadła z pierwszej dwójki, O'Grady uważa, że błędem byłoby spisywanie tego języka na straty. Zauważa on jednak, że pozycja Javy jest zagrożona, ponieważ deweloperzy skupiają coraz większą uwagę na innych językach.      

Pięcioletni język programowania systemowego Rust, stworzony przez Mozillę, osiągnął większy sukces, stając się po raz pierwszy 20. najpopularniejszym językiem w rankingach RedMonk. Rust dołączył do pierwszej 20-tki Tiobe w czerwcu tego roku i obecnie znajduje się na 18 miejscu.

Apple, Amazon, Dropbox, Facebook, Google i Microsoft używają Rusta na różne sposoby do budowania platform, a nie aplikacji. W szczególności Microsoft widzi wartość w tym języku ze względu na jego właściwości w zakresie ochrony pamięci.

Kotlin, język pisania aplikacji dla systemu Android, wspierany przez Rust i Google, w ciągu ostatnich pięciu lat odnotował podobnie imponujący wzrost.  W tym okresie Rust awansował z 48. miejsca, podczas gdy Kotlin, obecnie na 19. pozycji, był 68. najbardziej popularnym językiem. Pozycja Kotlina nie zmieniła się jednak od czasu ostatnich rankingów.

Tiobe w lipcu przedstawił teorię, że język programowania statystycznego R zwiększył swoją popularność w wyniku wyścigu uniwersytetów i przemysłu medycznego mającego na celu znalezienie szczepionki na COVID-19. Wcześniej Tiobe sugerował, że język R może zostać wyparty przez Pythona w obszarze data science. Obecnie R w rankingu RedMonk pozostaje na niezmienionym, 13. miejscu.

Wspierany przez Microsoft TypeScript, superset JavaScript dla dużych projektów, również utrzymał swoje miejsce jako 9. najpopularniejszy język programowania w rankingu RedMonk. Pozostaje pytanie, czy wypadnie z pierwszej dziesiątki, tak jak zrobił to wspierany przez Apple Swift - obecnie znajdujący się na 11. miejscu - czy też awansuje do pierwszej piątki języków programowania.

Jak zauważa O'Grady, zabezpieczenia typu TypeScript i edytor kodu Visual Studio Code (VS Code) firmy Microsoft prawdopodobnie wspomagają jego działanie.

"Poprzednie języki, takie jak Swift, pokazały, że osiągnięcie wysokiego miejsca w rankingu jest z pewnością możliwe, ale utrzymanie go jest całkowicie odrębnym i niejednokrotnie trudniejszym wyzwaniem. Jednakże TypeScript poradził sobie z tym wyzwaniem przy minimalnym wysiłku, wykorzystując szczególną mieszankę powszechności języka JavaScript, opcjonalnego bezpieczeństwa typów i wykorzystania w popularnych projektach, takich jak VS Code, która okazała się potężną kombinacją atrybutów", pisze.  

"Pytanie dotyczące TypeScript, tak jak to miało miejsce podczas ostatniej edycji, brzmi: jaki jest potencjalny pułap języka. Czy znajdzie się on na końcu listy w Top 10, czy też może przeskoczyć do Top 5? Będziemy obserwować, dokąd zmierza ten obiecujący język."

Do 20 najpopularniejszych języków programowania RedMonk w czerwcu 2020 r. należą:

 1. JavaScript
 2. Python
 3. Java
 4. PHP
 5. C++
 6. C#
 7. Ruby
 8. CSS
 9. TypeScript
 10. C
 11. Swift
 12. Objective-C
 13. R
 14. Scala
 15. Go
 16. Shell
 17. PowerShell
 18. Perl
 19. Kotlin
 20. Rust

Zgadzacie się z tym rankingiem?


#raibay #ranking2020 #redmonk #programming #java #python #programminglanguage

RaiBay - Polish Online Auction for Tech Talents

Follow us: Linkedin, Facebook, Twitter :)