W czasie pandemii, a prawdopodobnie także długo po niej, wiele osób będzie pracować poza biurem. Oto, co należy zrobić, aby nasze miejsce pracy w domu wpływało korzystnie na naszą pracę w dłuższej perspektywie oraz by nie szkodziło naszemu ciału i zdrowiu.

Praca w domu nie jest zjawiskiem nowym, ale pandemia COVID-19 uczyniła z niej nieplanowany wymóg dla wielu pracowników biurowych. Nawet gdy kryzys związany z koronawirusem ostatecznie ustąpi, wielu pracodawców odkryje, że nie potrzebują dużych biurowców, natomiast wielu pracowników zauważy, że nie muszą codziennie tracić czasu na dojazdy do pracy.

Wiele osób stworzyło prowizoryczne biura domowe na czas pandemii, które na dłuższą metę nie będą dobrze działać. Oprócz posiadania odpowiedniego sprzętu, kluczowe znaczenie ma również fizyczna konfiguracja – ergonomia miejsca pracy – zwłaszcza w zakresie unikania powtarzających się napięć w ciele, które mogą być spowodowane przez złą posturę podczas pracy.

Idealna konfiguracja domowego biura

Najlepiej, gdy biuro domowe staje się osobną przestrzenią w domu, odpowiednio wyposażoną do pracy. Umożliwia nam to stworzenie efektywnego, bezpiecznego miejsca pracy na długi okres czasu. Dobrze jest skorzystać z niewielkiego pomieszczenia, które może pomieścić biurko i sprzęt komputerowy, a którego drzwi mogą być zamykane. W ten sposób łatwiej nam będzie oddzielić życie zawodowe od domowego.

Większość ludzi nie ma takiej wolnej przestrzeni w swoim domu, ale alternatywą może być przekształcenie pokoju gościnnego w przestrzeń o podwójnym przeznaczeniu: biuro przez większość czasu i pokój gościnny, gdy ktoś nas odwiedza. Oczywiście można w ten sposób wykorzystać każde inne pomieszczenie, które się do tego nada.

Jeśli nie możemy uzyskać odpowiednio oddzielonej przestrzeni, możemy spróbować znaleźć taką, która jest oddalona od gospodarstwa domowego.

Odpowiednia wysokość biurka

Do pracy z domu potrzebujemy biurka lub stołu o odpowiedniej wysokości. Standard wynosi około 74 centymetry od podłogi do górnej części blatu roboczego. Wiele biurek i stołów ma regulowaną wysokość. Standard ten dotyczy pracy polegającej na pisaniu na papierze, a nie za pomocą klawiatury i myszy. Dlatego półki na klawiaturę wyciągane są spod blatu roboczego i zazwyczaj są o kilka centymetrów niższe, niż wysokość biurka lub stołu. Jeśli mamy miejsce na taką półkę, warto w nią zainwestować. Jeśli nie, można obniżyć biurko do wysokości półki.

Blat roboczy znajduje się na właściwej wysokości, jeśli gdy siedzimy prosto nasze przedramiona są równoległe do podłoża, a nadgarstek nie jest zgięty w górę lub w dół podczas pisania na klawiaturze lub używając myszy. Górna powierzchnia nadgarstka powinna znajdować się zasadniczo na tej samej wysokości co góra przedramienia, z palcami lekko opuszczonymi w dół do klawiatury. Zginanie nadgarstka przez dłuższy czas jest łatwym sposobem na spowodowanie urazu.

Odpowiednia wysokość monitora

Warto posiadać duży monitor w domowym miejscu pracy - tak jak w biurze korporacyjnym. W miarę możliwości powinniśmy unikać najtańszych monitorów, ponieważ mogą one powodować zmęczenie oczu przy dłuższym użytkowaniu ze względu na ich niższą rozdzielczość.

Należy również pamiętać, że złącze wyświetlacza może ograniczać rozdzielczość ekranu; w wielu komputerach podsystem wideo ogranicza rozdzielczość HDMI 1.x do 1920 x 1200 pikseli, niezależnie od rozmiaru monitora. Może to sprawić, że ekrany na 25-calowych lub większych monitorach będą nieco rozmyte. Powinniśmy sprawdzać specyfikację wideo naszego komputera i zaopatrzyć się w monitor, którego rozdzielczość odpowiada jego maksymalnym możliwościom. Aby uzyskać najlepszą jakość obrazu, potrzebujemy komputerów i monitorów obsługujących złącza HDMI 2.x, DisplayPort lub USB-C.

Monitor powinien być ustawiony w linii tak, aby patrząc prosto przed siebie podczas siedzenia, nasze oczy znajdowały się na wysokości od 25 do 30% poniżej górnej części ekranu. W ten sposób utrzymamy ramiona w pozycji poziomej.

Dobre krzesło

Wiele krzeseł nie sprawdza się w pracy przy długotrwałym użytkowaniu komputera. Decyduje o tym ich wysokość, kąt nachylenia oparcia itp. Najbardziej odpowiednie jest regulowane, profesjonalne krzesło biurowe, które można precyzyjnie dopasować do naszego ciała i miejsca pracy. Przed kupnem krzesła warto przetestować je osobiście, aby dostosować je do naszej postury. Powinno ono zapewniać podparcie dla dolnej części pleców, mieć regulowane pochylenie oparcia, wysokość i pozycję podłokietnika. Przedramiona powinny lekko opierać się na podłokietniku, nie naciskać na niego.

Dobre oświetlenie      

Środowisko, w jakim pracujemy, ma bardzo znaczący wpływ na efektywność naszej pracy. Oświetlenie jest często szczegółem pomijanym przy planowaniu domowego biura, choć w rzeczywistości jest bardzo istotne.

Bardzo ważne jest posiadanie oświetlenia pośredniego przy pracy biurowej. Oświetlenie pośrednie oznacza źródło światła nie znajdujące się w bezpośrednim polu widzenia i nie odbijające się od monitora. Odpowiednia ilość takiego światła pozwala z łatwością czytać dokumenty itd. Najlepsze jest zazwyczaj oświetlenie górne, np. z lampy sufitowej.

Zewnętrzne okno z tyłu lub z boku biurka może powodować odbicia światła na ekranie monitora, gdy świeci słońce. Naturalne światło jest przyjemne, ale najlepiej, gdy rozpraszają je zasłony.

Nie należy umieszczać lampy tuż obok monitora, gdyż występują wówczas konkurencyjne źródła światła w obrębie naszego wzroku. Kiedy potrzebujemy dodatkowego oświetlenia, należy umieścić je w taki sposób, aby jego źródło nie powodowało lśnień na ekranie monitora i nie znajdowało się w naszym bezpośrednim polu widzenia podczas pracy na komputerze.

Kolejną ważną kwestią jest jasność monitora, która nie powinna być zbyt mała lub zbyt duża, ponieważ może powodować zmęczenie oczu. Określenia "zbyt ciemne" i "zbyt jasne" są oczywiście subiektywne, ale dobrą zasadą jest natężenie oświetlenia monitora tylko trochę jaśniejsze, niż oświetlenie otoczenia. Oświetlenie otoczenia natomiast powinno być wystarczające do czytania dokumentów papierowych bez dodatkowego światła.

Dobry Internet

Większość obszarów miejskich i podmiejskich ma co najmniej jednego dostawcę usług internetowych o wysokiej przepustowości. Szerokość pasma w domu również ma znaczenie. Najlepsze połączenia to połączenia przewodowe Ethernet. Dlatego, jeśli to możliwe, najlepiej podłączyć komputer do routera za pomocą kabla Ethernet; jest to szczególnie ważne, jeśli wykonujemy prace wymagające dużej przepustowości, jak np. wideokonferencje. Połączenie Wi-Fi jest dobre do podstawowej pracy biurowej, więc używamy go, kiedy nie możemy podłączyć kabla Ethernet.

W obu przypadkach należy się upewnić, że posiadamy nowoczesny sprzęt obsługujący co najmniej 100 Mbps dla połączeń przewodowych i co najmniej 802.11n dla bezprzewodowych (802.11ac jest zwykle preferowany). Prawie każdy router z Wi-Fi jest dwuzakresowy, obsługujący nowsze standardy, takie jak 802.11ac i 802.11ax (Wi-Fi 6) oraz starsze, takie jak 802.11b/g/n.

Inne urządzenia

Oczywiście potrzebujemy także klawiatury i myszy lub touchpada. Wszystkie z nich są odpowiednie, o ile reagują na dotyk i nie mają niewłaściwego rozmiaru dla dłoni lub dla naszej postawy. Te bezprzewodowe oszczędzają bałaganu w kablach, ale wymagają ładowania lub wymiany baterii.

Jeśli pracujemy we wspólnej przestrzeni, powinniśmy zainwestować w zestaw słuchawkowy, aby móc prowadzić rozmowy konferencyjne online generując mniejszą ilość hałasu. Konkurencyjne odgłosy w domu utrudniają pracę.

Zamiast zestawu słuchawkowego można używać przewodowych lub bezprzewodowych słuchawek dousznych, jednak dla wielu osób może to być niewygodne, a nawet bolesne przy długotrwałym użytkowaniu. Ponadto bezprzewodowe słuchawki douszne mają zazwyczaj gorszą jakość dźwięku w mikrofonach, przez co trudniej porozumieć się podczas spotkań. Spędzając na spotkaniach wiele godzin dziennie, lepiej jest używać zestawu słuchawkowego lub komputera.

W przypadku zaniku zasilania sprzęt komputerowy zazwyczaj nie zostaje uszkodzony, ale jeśli mieszkamy w burzliwym miejscu, istnieje niewielka szansa na spięcie spowodowane uderzeniem pioruna, które może uszkodzić sprzęt komputerowy. Listwa zasilająca z wbudowanym zabezpieczeniem przeciwprzepięciowym to niedrogi sposób na uchronienie się od tego typu zdarzeń.

Warto stworzyć kopię zapasową danych komputera. Funkcja tworzenia kopii zapasowych i odzyskiwania danych w systemie Windows 10, podobnie jak funkcja Time Machine w systemie MacOS, ułatwia tworzenie kopii zapasowych, dlatego warto zaopatrzyć się w dysk zewnętrzny, aby z niego korzystać. Jednak jeszcze lepszą metodą tworzenia kopii zapasowych jest przechowywanie całej pracy w usłudze w chmurze, takiej jak OneDrive lub iCloud, dzięki czemu w przypadku uszkodzenia lub utraty komputera, wszystkie dane są łatwo dostępne z innego komputera. Na komputerach Mac i PC z systemem Windows domyślnie przechowywana jest lokalna kopia zapasowa pracy w chmurze, więc jeśli dostęp do Internetu się zawiesi, nadal będziemy mogli pracować nad swoimi plikami; zostaną one zsynchronizowane po przywróceniu dostępu do Internetu. Połączenie pamięci masowej w chmurze z fizyczną kopią zapasową daje najlepszą pewność, że nie stracimy swoich plików.

Jeśli korzystamy z OneDrive powinniśmy się upewnić, że nie używamy funkcji Files on Demand, przy włączeniu której nie przechowujemy pełnego zestawu plików na naszym komputerze. Zamiast tego system pobiera je z chmury w razie potrzeby.

Do pracodawcy należy obowiązek stworzenia nam jak najbardziej odpowiedniego i zdrowego miejsca pracy w biurze. Gdy jednak pracujemy z domu, sami jesteśmy za to odpowiedzialni. Domowe biuro można stworzyć w niemal każdych warunkach. Pamiętając o wymienionych w naszym artykule czynnikach, ułatwimy sobie pracę z domu przy równoczesnym zachowaniu zdrowia.