Po zakończonej rozmowie kwalifikacyjnej zdarza się niektórym z nas, że czekamy niestety długo na odpowiedź, co bywa bardzo denerwujące, a dodatkowo może przeszkodzić w podjęciu decyzji o wybraniu innej oferty pracy. Jeżeli czujesz, że poszło ci świetnie, to z pewnością nerwowo oczekujesz wiadomości od potencjalnego pracodawcy. Jednak jeśli zależy nam na danym stanowisku pracy, możemy sami podjąć działania, już w czasie rozmowy kwalifikacyjnej, aby skrócić oczekiwanie na wyniki procesu rekrutacji.
A więc co zrobić, by mniej się stresować w oczekiwaniu na wynik rozmowy kwalifikacyjnej?  Jeżeli ty również spotkałeś się z sytuacją, gdy pracodawca – mimo zapewnień – się nie odzywa, to możliwości są 4 powody:

  • rekrutacja jeszcze się nie skończyła – rozmowy kwalifikacyjne wciąż trwają i w związku z tym nie otrzymałeś dotychczas wiadomości zwrotnej,
  • Nadmiar pracy i przeciążenie - doszli kolejni kandydaci, których należy zaprosić na rozmowy
  • Zamrożenie wakatu
  • Brak zainteresowania kandydatem


Gdy cisza się przedłuża, możesz czuć się zniechęcony, zastanawiać się, gdzie popełniłeś błąd lub rozważać odezwanie się do firmy, do której aplikowałeś. Czy to ostatnie rozwiązanie jest rozsądne? Okazuje się, że tak.
Dobrym pomysłem jest skontaktowanie się z potencjalnym pracodawcą i podpytanie go o wynik rekrutacji.  

Oto 10 rzeczy  których warto pamiętać po każdej rozmowie kwalifikacyjnej.

1. Decyzja i forma kontaktu.

A. Decyzja

Na rozmowie kwalifikacyjnej zapytaj, kiedy dokładnie należy spodziewać się odpowiedzi, a także o dalsze etapy procesu rekrutacji.

B. Forma kontaktu

Warto dowiedzieć się o formę odpowiedzi, aby nie stać nieustannie nad telefonem czy sprawdzać skrzynkę e-mailową. Na koniec warto wspomnieć, czy w razie potrzeby, np. innej propozycji pracy lub natychmiastowego wyjazdu, możemy sami zadzwonić z pytaniem o przebieg rekrutacji i wynik rozmowy kwalifikacyjnej.

C. Telefon lub adres email

Zapisz numery telefonów lub adres email osoby prowadzącej rekrutacje.

D. Zastanów się, czy oferta nadal Cię interesuje

Nie tylko pracodawca szuka dobrego pracownika, ale również Ty szukasz właściwego miejsca pracy. Po rozmowie musisz być przekonany, że chcesz pracować na danym stanowisku. Dzięki temu unikniesz też częstych zmian pracodawcy.

2. Podziękuj za spotkanie.

Email  z podziękowaniami za spotkanie rekrutacyjne nic nie kosztuje. A może sprawić, że zostaniemy lepiej zapamiętani. Tego typu podziękowanie wyróżnia kandydata, dlatego że jest dość rzadką praktyką. W podziękowaniu możesz wspomnieć o ważnych kwestiach, które Ci umknęły podczas rozmowy kwalifikacyjnej. List możesz zakończyć, wspominając o oczekiwaniu na odpowiedź. W stopce dokumentu warto dodać dane kontaktowe do siebie, np. numer telefonu. Warto zatem napisać kilka słów i wysłać do osoby prowadzącej spotkanie – nic nie tracimy, a możemy zyskać. Jak przygotować taką wiadomość? - Sprawdź nasze dodatkowe wskazówki i przykłady emaili pod linkiem.

3. Nawiąż kontakt z rekruterem na LinkedIn.

Dzięki temu rekruter Cię zapamięta. I nawet jeśli tym razem nie zaoferuje Ci pracy, odezwie się do Ciebie przy kolejnej okazji.

4. Kontakt mailowy i telefoniczny z przypomnieniem – kiedy?.

Jeśli podano ci termin kontaktu, nie czekaj od kolejnego dnia na telefon. Najprawdopodobniej zadzwonią do ciebie pod koniec okresu na który się umówiliście. Ponaglanie czyli wysyłanie zapytania zanim minie ustalony czas nie jest dobrym rozwiązaniem – pokazuje, że jesteśmy niecierpliwi i nie potrafimy dopasować się do reguł, które zostały wcześniej ustalone. Mail z ponagleniem nie przekreśli wprawdzie naszych szans, ale na pewno nie pomoże. Prośbę o informację zwrotną możemy wysłać dopiero wtedy, kiedy termin przekazania informacji już minął. Jeśli nie było ustalonej jasnej daty decyzji to wyślijmy przypomnienie mailowe po 7 dniach od rozmowy rekrutacyjnej.

A. Email

Jeśli ten czas minie, możesz mailowo lub telefonicznie przypomnieć, że nadal czekasz na decyzję. W przypominaniu się odnośnie obiecanej odpowiedzi nie ma nic złego. Nie masz e-maila do osoby, która prowadziła z Tobą rozmowę? Napisz na adres ogólny: Wiadomość tekstowa zawsze może zostać przekierowana do właściwej osoby. Wówczas rekruter ma możliwość odpowiedzieć na twoje pytania, rozwiewając twoje wątpliwości. Powinieneś sformułować pytanie w taki sposób, aby osoba, z którą rozmawiasz czy korespondujesz, nie uznała, że jesteś niemiły czy narzucasz się.

Po wysłaniu wiadomości z pytaniem o wynik rekrutacji odczekaj ok. 3 dni robocze. Jeśli nie dostaniesz żadnej odpowiedzi, możesz wykonać telefon. Najlepiej zadzwonić do osoby, która przeprowadzała Twoją rozmowę kwalifikacyjną - jeśli nie masz do niej numeru, skontaktuj się z działem rekrutacji.  Jeśli zauważysz nieodebrane połączenie to oddzwoń do rekrutera, nie będzie w tym niczego złego.

B. Kontakt Telefoniczny

Jeżeli czas na odpowiedź znacznie się przedłużać, a telefon nadal nie dzwoni, możesz sam zatelefonować do firmy z zapytaniem o wynik procesu rekrutacji. Kiedy okaże się, że rekrutacja na dane stanowisko jeszcze trwa, możesz potwierdzić swoje zainteresowanie oferowaną posadą i zapytać delikatnie o przewidywany termin zakończenia selekcji kandydatów. Niezależnie od tego, jak bardzo zależy nam na czasie, nie powinno się zbyt często dzwonić z pytaniem o naszą kandydaturę. Jeśli dwa telefony nie dadzą nam odpowiedzi, należy z dużym prawdopodobieństwem przyjąć odrzucenie aplikacji o pracę. Niektórzy specjaliści twierdzą, że po kontakcie z osobami odpowiedzialnymi za rekrutację można zorientować się, czy jest szansa na zatrudnienie. Jeżeli rekruter w rozmowie z tobą nie daje ci cienia szansy na to, że możesz zostać zatrudniony, to lepiej zrezygnować z dalszego kontaktu. Jeżeli jednak zachęca cię on do ponownego kontaktu np. za tydzień, to jak najbardziej warto z takiej propozycji skorzystać.
Pamiętaj – wykazując się inicjatywą, możesz jedynie zyskać!


5. Nadal przeglądaj oferty i aplikuj na pozycje.

Zaproszenie cię na rozmowę kwalifikacyjną (nawet już drugą bądź trzecią) nie znaczy, że zostaniesz zaproszony do współpracy. Nie przestawaj zatem szukać pracy i nie trać czasu. Jeśli otrzymasz ofertę zawsze możesz z kolejnych spotkań rekrutacyjnych zrezygnować.

6. Śledź Fan Page firmy.

Jeśli firma do której kandydujesz posiada Fan Page na Facebooku lub korzysta z innych nowoczesnych mediów śledź ich publikacje – dzięki temu będziesz na bieżąco, na wypadek, gdyby zaproszono cię na kolejne spotkanie rekrutacyjne. Poza tym, komentując lub „lajkując” wpisy, możesz pośrednio przypominać o sobie rekruterom.

7. Odbieraj maile, dbaj o  pełną baterię w telefonie.

Osoba rekrutująca może  chcieć się skontaktować zarówno mailowo jak i telefonicznie. Coraz częściej zdarza się, że odmowa przekazywana jest elektronicznie. Sprawdzaj zatem pocztę 2 razy dziennie by nie denerwować się i nie czekać na próżno. Jeśli w międzyczasie zaakceptujesz ofertę innej firmy to i tak odbierz/odpowiedz na wiadomość przesłaną od rekruterów innych firm – pokażesz przez to swój profesjonalizm.

8. Uczestnicz w rozmowach kwalifikacyjnych.

Jeśli zostaniesz zaproszony do innej firmy na rozmowę kwalifikacyjną, skorzystaj. Nie masz jeszcze przecież umowy o pracę, a propozycja innej firmy może być ciekawsza. Twoja kariera powinna być dla ciebie najważniejsza, dlatego dopóki nie podpiszesz umowy, nie rezygnuj z poszukiwań. Zawsze może się okazać, że jeszcze lepsza i ciekawa praca jest tuż obok.

9. Dopytaj byłych przełożonych o referencje.

Jeśli osoba rekrutująca prosiła o referencje do Twoich byłych pracodawców, dopytaj ich czy ktoś się z nimi kontaktował. Jeśli tak, oznacza to, że zainteresowanie Twoją osoba po spotkaniu nadal trwa.

10. Decyzja

A. Pozytywna – Gratulacje!

B. Negatywna  

Może się zdarzyć, że podczas jednego z kontrolnych telefonów dowiesz się, że nie otrzymasz stanowiska, o które się starasz. Jeśli upewnisz się, że rekruter ma chwilę czasu, by z tobą porozmawiać i jest przychylnie nastawiony, warto zapytać o powód rezygnacji z twojej kandydatury.

Najczęstsze powody odrzucania kandydatur pracowników, to:

  • brak odpowiedniego doświadczenia zawodowego,
  • zbyt słaba znajomość języka angielskiego,
  • zbyt częste zmiany pracy,
  • chaotyczne wypowiedzi i nieudzielenie odpowiedzi na wszystkie pytania na rozmowie kwalifikacyjnej.


Nie każda rekrutacja zakończy się sukcesem. Jeśli otrzymasz telefon z przykrą wiadomością o odmowie, nie załamuj się – być może znalazł się bardziej odpowiadający oczekiwaniom kandydat a być może jakieś Twoje cechy nie pasowały do kultury organizacyjnej firmy i nawet gdybyś się do tej pracy dostał to byś ją szybko znienawidził? Odrzucenie w procesie rekrutacji nie zawsze oznacza, że nie mamy kompetencji do pracy. Możemy mieć ich za dużo, albo profil firmy wyraźnie preferuje osoby o takich jak my umiejętnościach, ale innej osobowości.

Na niektóre powody odrzucenia twojej aplikacji nie masz wpływu. Możesz efektywnie pracować, aby w przyszłości nie stały się one przeszkodą w zdobyciu kolejnej pracy.


Przy każdym stanowisku na jakie aplikujemy warto podejmować jednak działania, już w czasie rozmowy kwalifikacyjnej lub po rozmowie o których wspomnieliśmy w artykule, aby skrócić oczekiwanie na wyniki procesu rekrutacji.  
Dodalibyście coś jeszcze do listy?


RaiBay - Polish Online Auction for Tech Talents

Follow us: Linkedin, Facebook, Twitter :)

Join us at raibay.com and/or check our choosen job openings https://www.raibay.com/positions