Zastanawiasz się jak napisać wiadomości z podziękowaniem po rozmowę kwalifikacyjnej?


W poniższym artykule przygotowaliśmy specjalnie dla Ciebie wzory takich wiadomości.
Jeśli przeszło Ci przez myśl pytanie czy warto wysyłać taką wiadomość z podziękowaniem to w naszym jednym z artykułów wyjaśniamy dlaczego jest to dobre podejście.

“Przypomnij sobie sytuację, gdy wyświadczyłeś komuś przysługę, podarowałeś prezent lub pomogłeś w potrzebie. Pomimo upływu kilku dni nadal nie otrzymałeś podziękowania. Czy osoba, której pomogłeś w ogóle Ci za to podziękuje? Czy brak wdzięczności wpłynął na Twoje samopoczucie? Cóż, menedżerowie działu rekrutacji też są tylko ludźmi.” To słowa Sharon Schweitzer, eksperta w dziedzinie etykiety biznesu.


Po odbytej rozmowie kwalifikacyjnej, można przypomnieć się pracodawcy poprzez wysłanie mu wiadomości z podziękowaniem. Treść takiej wiadomości powinna nawiązywać do zagadnień poruszanych w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej. Właśnie z tego powodu dobrze jest sporządzić z niej notatkę, np. po wyjściu od pracodawcy, aby nie zapomnieć o czym była mowa.


Treść wiadomości może się również ograniczyć tylko do podziękowania za możliwość udziału w spotkaniu i podkreślenie swojego zainteresowania pracą na oferowanym stanowisku. Wysłanie wiadomości z podziękowaniem pozwala zostawić po sobie dobre wrażenie w firmie. Osoba przeprowadzająca rozmowę kwalifikacyjną dała Ci możliwość na zaprezentowanie swojej osoby, dlatego też powinieneś podziękować w ciągu 24 do 48 godzin, nie później. Następnie jeśli rekruter przekazał informacje, kiedy będzie podjęta decyzja to można się przypomnieć emailem bądź telefonicznie i taktownie wybadać jakie masz szanse na pracę.

Typowy układ wiadomości
1. Temat
Temat wiadomości powinien być konkretny i prosty.
• Podziękowania dla (imię i nazwisko)
• (Nazwa firmy, nazwa stanowiska, słowo Podziękowanie za rozmowę – „RaiBay. Java Developer. Podziękowanie za rozmowę.” Z naszych doświadczeń widzimy, że jeśli ktoś dodaje nazwę firmy w temacie to chętniej taki email jest otwierany. Każdy jednak ma inne „taktyki”
• Pan/pani (imię i nazwisko), dziękuję za spotkanie
• Dziękuję za poświęcony mi czas na omówienie pracy na stanowisku (tutaj nazwa stanowiska)
• To była prawdziwa przyjemność dowiedzieć się więcej o (nazwa firmy)

2. Przywitanie
„Szanowny Panie” lub „Szanowna Pani”, „Dzień dobry”;

3. Wstęp
Z racji tego, że piszesz podziękowanie, zaznacz to już na samym początku. Podziękuj za poświęcony czas, a także za przekazane informacje dotyczące firmy i stanowiska, o które się ubiegasz.

4.   Rozwinięcie
Rozwinięcie zawiera nawiązanie do odbytego spotkania, podziękowanie i wyrażenie zainteresowania oferowanym stanowiskiem pracy:
• Nawiązanie do kluczowych punktów rozmowy kwalifikacyjnej
• Nawiązując do odbytej rozmowy kwalifikacyjnej raz jeszcze podkreśl, że świetnie nadajesz się na dane stanowisko.
• Opcjonalnie - osiągnięcia lub umiejętności nieomówione podczas rozmowy kwalifikacyjnej. W trakcie rozmowy kwalifikacyjnej rzadko można przedyskutować wszystkie tematy i aspekty, które aplikant chciałby poruszyć, także podziękowanie można wykorzystać jako formę krótkiego zasygnalizowania i podkreślenia kluczowych osiągnięć, które nie zostały omówione podczas rozmowy kwalifikacyjnej. W dobrym tonie jest też wspomnieć o wzajemnych powiązaniach i zainteresowaniach.

5. Zakończenie
• Zwrot grzecznościowy („Z poważaniem”, „Życzę miłego dnia”, „Z wyrazami szacunku").
Ponownie podziękuj rozmówcy za możliwość odbycia spotkania. Napisz również, że czekasz na wiadomość.

6. Stopka
• dane kontaktowe do siebie tj. imię oraz nazwisko, adres email, nr telefonu

Poniżej zamieszczamy kilka przykładów użytecznych wiadomości z podziękowaniem po przeprowadzonej rozmowie kwalifikacyjnej.


Wzór nr 1 z tekstami do wyboru


Przywitanie:
Dzień dobry / Szanowny Panie (Pani)

Wstęp:
(Tekst nr 1 do wyboru) Pragnę podziękować za rozmowę dotyczącą stanowiska (nazwa stanowiska), która odbyła się (data rozmowy). Jestem wdzięczny/wdzięczna za to, w jak przyjaznej atmosferze się ona odbyła.
(Tekst nr 2 do wyboru) Chciałbym (chciałabym) podziękować za odbytą wczoraj rozmowę kwalifikacyjną na stanowisko ……………………..

Rozwinięcie:
(Tekst nr 1 do wyboru)
W jej trakcie dowiedziałem (am) się o wielu interesujących aspektach działalności firmy …………………….. Bardzo doceniam fakt, że ……………………… Mam nadzieję, że dzięki mojemu doświadczeniu zawodowemu, które obejmuje …………………….. będę mógł (mogła) zostać wartościowym członkiem Państwa zespołu.
(Tekst nr 2 do wyboru) Jak wspomniałem podczas rozmowy, posiadam (umiejętności, osiągnięcia lub inne kwalifikacje, na które osoba przeprowadzająca rozmowę kwalifikacyjną zwróciła szczególną uwagę), co czyni mnie odpowiednim kandydatem/tką na to stanowisko. Wnikliwe odpowiedzi na moje pytania dotyczące zakresu codziennych obowiązków tylko upewniły mnie w przekonaniu, że jest to praca w sam raz dla mnie.
(Tekst nr 3 do wyboru) Praca w Pańskim zespole nad (nazwa projektu lub inicjatywy) brzmi zachwycająco. Możliwość współtworzenia sukcesu (nazwa firmy) podczas pracy z tak przyjaznym i utalentowanym zespołem (nazwa zawodu) będzie kamieniem milowym w mojej karierze.
W wolnej chwili po naszej rozmowie, do głowy przyszło mi kilka pomysłów. W załączniku do tej wiadomości przesyłam wstępny szkic kilku z nich. Jeśli pokrywają się one z Pańskimi wizjami lub są trafne, z wielką ochotą chciałabym mieć możliwość przedyskutowania ich po dołączeniu do Pańskiego zespołu.

Zakończenie:
(Tekst nr 1 do wyboru) W razie jakichkolwiek pytań lub wątpliwości jestem do Państwa dyspozycji. Było mi bardzo miło poznać Panią/Pana w trakcie naszej rozmowy. Raz jeszcze dziękuję za poświęcony mi czas i rozważenie mojej aplikacji.
(Tekst nr 2 do wyboru) Jeszcze raz dziękuję i będę oczekiwał(a) na wiadomość od Pana (Pani) w najbliższym czasie.


(Tekst do wyboru) „Z poważaniem”, „Życzę miłego dnia”, „Z wyrazami szacunku"
Imię i Nazwisko
Adres email: …………..
Tel: ………….


Wzór 2 - Podziękowanie dla osoby, która Cię rekrutowała z agencji rekrutacyjnej i która zarekomendowała Twoją osobę.


W przypadku kiedy osoba skierowała Cię na rozmowę np. z agencji rekrutacyjnej to warto napisać wiadomość z podziękowaniem lub wykonać telefon i zdać relację z jej przebiegu. Osoby rekrutujące kandydatów bardzo często narzekają, że ubiegający się o stanowisko nie przekazują im na bieżąco informacji. Nie popełnij takiego błędu.


„Szanowny/Szanowna (Panie/Pani, nazwisko osoby rekrutującej),


Dziękuję bardzo za skierowanie mnie na rozmowę kwalifikacyjną do (nazwa firmy). Rozmowa odbyła się dnia (data rozmowy).


Rozmawiałem/Rozmawiałam z (imię i nazwisko + nazwa stanowiska), (imię i nazwisko + nazwa stanowiska). Dzięki Pańskim wskazówkom przeszłam/przeszedłem pomyślnie przez proces rozmowy kwalifikacyjnej.
(Nazwa stanowiska) w (nazwa firmy) idealnie pasuje do moich obecnych umiejętności i doświadczenia zawodowego. (Napisz co Ci się podobało).  Będę bardzo wdzięczny/a mając możliwość odbycia kolejnych rozmów w podobnych firmach poszukujących kandydatów z umiejętnościami zbliżonymi do moich.

Jeśli to możliwe, byłabym/byłbym bardzo wdzięczny za informowanie mnie o stanie mojej aplikacji. Bardzo dziękuję za pomoc.

(Tekst do wyboru) „Z poważaniem”, „Życzę miłego dnia”, „Z wyrazami szacunku"
Imię i Nazwisko
Adres email: …………..
Tel: ………….


Powyższe wiadomości warto wysyłać nie tylko po rozmowie w siedzibie firmy ale również po przeprowadzonej rozmowie telefonicznej.


A czego nie powinny zawierać listy z podziękowaniem?

1. Żądań i próśb
Pytanie o drugą rozmowę lub jakiekolwiek inne prośby umniejszają wartość listu z podziękowaniem. Takie postępowanie powoduje, że sprawiasz wrażenie zdesperowanego i nachalnego.

2. Błędów i usprawiedliwień dla kiepskiego przebiegu rozmowy kwalifikacyjnej
Zachowaj pozytywny wydźwięk listu z podziękowaniem i nie używaj go do usprawiedliwiania lub rekompensowania czegokolwiek po kiepskiej rozmowie kwalifikacyjnej,
Użyj wiadomości z podziękowaniem w celu uzupełnienia wszelkich luk w rozmowie kwalifikacyjnej, takich jak opracowanie wypowiedzi, dla której później znalazłeś/łaś jeszcze lepszą postać.


3. Oczekiwań finansowych
Odbyłeś/łaś rozmowę kwalifikacyjną, jeszcze nie wiesz, czy otrzymałeś daną pracę, więc nie używaj listu z podziękowaniem do przedstawienia swoich oczekiwań finansowych. Był na to czas podczas rozmowy rekrutacyjnej.


4. Przeprosin za braki certyfikatów, umiejętności
Czy osoba przeprowadzająca z Tobą rozmowę zapytała o certyfikaty, umiejętności, których nie posiadasz? Niezależnie od tego rozmowa kwalifikacyjna już się odbyła. Nie masz żadnego wpływu na to, czy wspomniane braki zostaną użyte przeciwko Tobie. Najlepsze co możesz w obecnej sytuacji zrobić, to po prostu nie wspominać o tym więcej.


            Skoro już wiesz w jaki sposób napisać list z podziękowaniem po przeprowadzonej rozmowie kwalifikacyjnej, nadszedł odpowiedni czas, aby przykłady wcielić w życie i zastosować w praktyce!:). Tym samym możesz zwiększyć swoje szanse na otrzymanie wymarzonej posady. Zatem do dzieła!:)


Czy wysyłasz wiadomość z podziękowaniem po rozmowie rekrutacyjnej? Podziel się swoją opinią w komentarzu poniżej!


RaiBay - Polish Online Auction for Tech Talents

Follow us: Linkedin, Facebook, Twitter :)