Ciągłość zatrudnienia to w oczach rekruterów cecha pożądana u kandydatów starających się o pracę. Nie oznacza to jednak, że „luka w życiorysie” dyskwalifikuje kandydata.

Luka w zatrudnieniu, niezależnie, czy dotyczy teraźniejszości, czy przeszłości, jest faktem, o którym ubiegając się o kolejną pracę musisz nauczyć się rozmawiać. Powinieneś być przygotowany na pytania dotyczące przerw pomiędzy kolejnymi okresami zatrudnienia.

Opiekowałeś się dzieckiem, podróżowałeś, a może przez długi czas zmagałeś się z problemami zdrowotnymi? Przerwa w zatrudnieniu nie musi być postrzegana negatywnie przez pracodawców.

Najlepszym rozwiązaniem co możemy zrobić, to szczerze przedstawić sytuację, starając się przy tym zaprezentować od jak najlepszej strony. Musisz jednak być przygotowany na pytanie o to, w jaki sposób wykorzystałeś przerwę w zatrudnieniu.

  • Choroba

Jeżeli chorowałeś dawno temu – powiedzmy, że przed dziesięcioma laty to w ogóle o tym nie wspominaj. Jeśli zaś luka czasowa w zatrudnieniu dotyczy ostatniego okresu, wyjaśnij przyczyny, nie wchodząc w szczegóły. Możesz uzasadnić dłuższą przerwę w pracy swoim stanem zdrowia, ale zaznacz, że teraz jesteś już w pełni sił i masz silną motywację, by jak najszybciej powrócić na rynek pracy.

  • Wypowiedzenie umowy lub redukcja etatu

Przerwa w zatrudnieniu spowodowana redukcją etatu nie będzie raczej powodem do przekreślenia szans kandydata w oczach rekruterów. Ważne, byś wyjaśnił powody swojego zwolnienia. Najlepiej, jeśli w tym czasie podniosłeś swoje kwalifikacje, np. uzupełniając wykształcenie, kończąc dodatkowe kursy, lub udzielając się jako wolontariusz. Jeśli chcesz, by twoje CV zwiększyło twoje szanse na sukces, warto wzbogacić je o takie informacje.

  • Podróż

Jeśli twoja przerwa była związana z dłuższą podróżą, powinieneś znaleźć argumenty, że ta przygoda przyczyniła się do twojego rozwoju. Większość pracodawców doceni fakt, że zdecydowałeś się na podróżowanie, zanim zacząłeś poszukiwanie stałej pracy. Niektórzy taką lukę w zawodowym życiorysie będą postrzegać jako potrzebę odreagowania i naładowania się pozytywną energią, dla innych będzie to z kolei dowód twojej niezależności i samoświadomości.

  • Opieka nad członkiem rodziny

Wiele osób robi sobie dłuższą przerwę w zatrudnieniu z powodu konieczności opieki nad bliską osobą lub wychowywania dzieci. Nie ma w tym nic złego, dlatego nie powinieneś próbować ukrywać tego faktu. Dobrze by było, gdybyś wyraźnie zaznaczył w swoim CV, że teraz twoje dzieci są już w wieku szkolnym lub jest ktoś inny, kto się nimi opiekuje, a ty jesteś w pełni gotowy, by z zaangażowaniem wrócić do obowiązków zawodowych. Większość rekruterów dopytuje kandydatów o przerwy w pracy, dlatego wyjaśnij je np. w swoim liście motywacyjnym, lub CV aby uniknąć kłopotliwych pytań podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Mogą one okazać się konieczne, jeżeli twoje wyjaśnienie przerw w zatrudnieniu będą niepełne/niewystarczające.

  • Urlopy dla rodziców

Opieka nad dzieckiem to wymagające zadanie. Jako rodzic uczysz się m.in. odpowiedzialności, zarządzania sobą w czasie czy kreatywności. Kiedy nie pracujesz, możesz też doskonalić się zawodowo podczas kursów i szkoleń. Nic nie stoi na przeszkodzie, abyś podjął dorywczą pracę zarobkową, np. na podstawie umów cywilnoprawnych. Wszystko to sprawia, że się rozwijasz, a nowo nabyte umiejętności możesz wykorzystywać również w pracy.  

  • Bezrobocie

Jeśli powodem przerwy w zatrudnieniu była trudności ze znalezieniem pracy, możesz zarejestrować się jako osoba bezrobotna i korzystać z różnych form doskonalenia zawodowego. Dzięki temu zdobędziesz dodatkowe umiejętności twarde i miękkie, przydatne na rynku pracy. Z kolei na rozmowie rekrutacyjnej pokażesz przez to że szukasz różnych możliwych form podniesienia swoich umiejętności na rynku.

Próbując ukryć przerwy w zatrudnieniu poprzez chociażby wydłużenie okresu pracy, musisz się liczyć z tym, że dociekliwy rekruter może dojść do prawdy. Nawet jeżeli nie masz niczego wstydliwego do ukrycia w swoim CV, „białe plamy” w życiorysie zawsze budzą obawy potencjalnego pracodawcy, dlatego szczerość osoby starającej się o pracę jest bardzo ważna.

A czy Tobie zdarzyły się dłuższe przerwy w pracy? Z czym były związane? Napisz w komentarzu poniżej!:)


RaiBay - Polish Online Auction for Tech Talents

Follow us: Linkedin, Facebook, Twitter :)