Coraz więcej pracodawców korzysta z możliwości przeprowadzania rozmowy rekrutacyjnej online. Wydaje się to korzystne zarówno dla przyszłego pracodawcy, jak i kandydata, który o pracę może się ubiegać, bez wychodzenia z domu. Nie jest to zjawisko dominujące, jednak jego popularność rośnie.

Jesteśmy przyzwyczajeni do komunikowania się przez Internet na czatach, to odbycie rozmowy kwalifikacyjnej przez Skype nie jest takie proste, jak się wydaje. Całkowicie polegasz wówczas na technologii i potrzebujesz wprawy, by wypracować sobie poczucie komfortu i pewności siebie przed ekranem.

Jak więc należy przygotować się do tego typu rekrutacji?

Poznaj 18 wskazówek, które pomogą Ci poczuć się pewniej i przygotować się lepiej do samej rozmowy.

1. Ustal termin rozmowy

Większość rozmów kwalifikacyjnych przez Skype odbywać będzie się w godzinach pracy firmy, która prowadzi spotkanie rekrutacyjne. Jeśli rekrutuje nas firma z zagranicy, z innej strefy czasowej upewnijmy się, że dobrze dogadaliśmy się w kwestii godziny rozmowy.
Wybierzmy też taki termin, w którym nikt z domowników nie będzie nam przeszkadzał.

2. Wybierz miejsce rozmowy

Najczęściej rozmowę prowadzić będziemy z domu. Jeśli nie mamy takiej możliwości, wybierzmy miejsce ciche i spokojne, w  którym nic nas nie będzie rozpraszać.

3. Dowiedz się w jaki sposób działa narzędzie przez, które będzie rozmowa

Jeśli została ci zaproponowana rozmowa kwalifikacyjna przez Skype, przytaknij i zgódź się na nią. Założenie własnego profilu zajmie ci krótką chwilę. Jeśli jest to inne narzędzie niż skype to często się zdarza, że nie trzeba ściągać narzędzia, a wyłącznie kliknąć na link z zaproszeniem, które wyśle rekruter drogą emailową. Jeśli nie miałeś wcześniej okazji brać udział w tego typu rozmowie rekrutacyjnej to zapytaj o szczegóły rekrutera i poproś o poinstruowanie.

4. Ubiór

Wybierając się do firmy na rozmowę kwalifikacyjną, nie zakładamy na siebie dresu. Ta sama zasada panuje w rekrutacji “wirtualnej”! Ubierając się odpowiednio do sytuacji, traktujemy rozmówcę z szacunkiem, a co jeszcze ważniejsze – dbajmy o swój wizerunek. Pamiętajmy oczywiście o tym, że ważna jest nie tylko górna część garderoby. Zawsze może bowiem zdarzyć się tak, że będziemy musieli odejść od komputera na oczach rozmówcy. Ubierzmy się więc ładnie w całości, nawet łącznie z butami. Dzięki temu nie zmienimy także swojego własnego nastawienia, bo poczujemy, że bierzemy udział w czymś ważnym – mimo, że siedzimy w domu przed komputerem.

5. Poczta Głosowa

Jeśli używasz poczty głosowej, zadbaj o neutralne nagranie, które nie wpłynie negatywnie na odbiór Twojej osoby przez rekrutera.

6. Przydatne materiały

Przygotuj na rozmowę swoje szklankę wody, CV, list motywacyjny, pytania, które chcesz zadać rekruterowi oraz przydatne zwroty, jeśli rozmowa będzie w języku angielskim. Pamiętaj też o kartce i długopisie do notowania.

7. Kto dzwoni pierwszy?

Najlepiej ustalić to wcześniej, np. mailowo lub podczas wcześniejszej rozmowy z rekruterem. Jeśli jednak nie ustaliliście tej kwestii, napisz na Skype o umówionej godzinie, że jesteś gotowy do rozmowy. Rekruter da Ci wtedy znać, czy możecie zaczynać i zadzwoni do Ciebie lub poprosi, abyś to Ty zainicjował połączenie.


8. Otoczenie rozmowy

Podczas rozmowy przez Skype’a bardzo ważne jest otoczenie, które widzi nasz rozmówca. Jeśli chcemy dobrze wypaść (a zapewne tak jest), zadbajmy o to, by za naszymi plecami znalazła się gładka, czysta ściana albo ewentualnie regał z książkami. Ważne, żeby nie rozpraszać uwagi rekrutera i przy okazji przypadkiem nie pokazać czegoś niechcianego – np. bałaganu lub osobistych przedmiotów. Pamiętaj, że Twój rozmówca siłą rzeczy będzie widział na swoim ekranie nie tylko Ciebie, ale też Twoje otoczenie. Posprzątaj więc, pamiętaj o oświetleniu - rekruterowi z pewnością nie będzie się dobrze rozmawiało z czarną plamą. Sprawdź, jak oświetlić pokój, abyś był dobrze widoczny. Zrób to koniecznie przed rozmową. Nie siadaj pod światło, nie kieruj go również wprost na twoją twarz.

9. Przećwicz rozmowę

Jeśli pierwszy raz masz rozmowę kwalifikacyjną na Skype, znajdź osobę, która zechciałaby z Tobą przećwiczyć rozmowę, sprawdzić jakość rozmowy (kwestie techniczne). Usiądź na wygodnym krześle, które jest wygodne i wystarczająco wysokie, by połowa Twojego ciała była widoczna podczas rozmowy. Powinieneś wiedzieć, jak wysłać i odebrać pliki, wyciszyć głośniki i jak zawiesić rozmowę.

10. Pytania rekrutacyjne

Pytania podczas rozmowy są takie same jak podczas zwykłego spotkania twarzą w twarz. Co nie znaczy, że nie możesz sobie pomóc – obok laptopa, ale tak, by nie było to widoczne dla rozmówcy - połóż swoje CV oraz notatkę na której w punktach umieścisz to, co chciałbyś przekazać rozmówcy wraz z listą pytań. Przykłady pytań jakie może zadać rekruter, lub ty znajdziesz w naszych artykułach. (Pytania do Rekrutera, Pytania od rekrutera)


11. Jak zachować pełne skupienie podczas rozmowy?

Podczas rozmowy musimy zachować pełne skupienie, nie możemy także pozwolić, by coś z naszej strony ją przerwało.

A) Lokatorzy

Koniecznie powiedzmy rodzinie czy współlokatorom, żeby nie wchodzili do pokoju na czas rozmowy. Poproś również aby nie wykonywali głośnych aktywności typu: odkurzanie, pranie, głośne słuchanie muzyki.

B) Zwierzęta

Jeśli mamy zwierzęta np. psa, kota, to zaprowadź je do innego pomieszczenia.

C) Wyłączenie zbędnych stron i sprzętów

Wyłączmy telefon, radio i wszystko, co potencjalnie może nam przeszkadzać. Musimy przecież wypaść profesjonalnie!

Pozamykaj inne programy, zwłaszcza te wysyłające powiadomienia. Nie ma bowiem nic bardziej nieprofesjonalnego jak otrzymywanie powiadomień z Facebooka czy Twittera podczas tak ważnej dla Ciebie rozmowy.

12. Laptop lub komputer

Postaraj się używać raczej laptopa lub komputera, a nie smartfona czy tabletu podczas rozmowy. Jeśli już nie masz wyjścia, to ustaw tablet lub smartfon na biurku i nie trzymaj go w ręku tylko np. na statywie.


13. Sprawdź jakość połączenia

Przed rozmową rekrutacyjną koniecznie sprawdź, czy sprzęt działa tak, jak powinien. Nie możemy pozwolić sobie na żadne zakłócenia z naszej strony. A jeśli mimo wszystko się one zdarzą, nie panikujmy, tylko grzecznie poprośmy rozmówcę o powtórzenie zdania.

14.  Informuj o problemach technicznych na samym początku

Jeśli twój komputer odmawia posłuszeństwa, wyłącza się niespodziewanie lub zawiesza, powiadom o tym rozmówcę już na początku rozmowy. Jeżeli nagle zerwie się łącze, będzie wiedział, co się stało.

15.  Nie szukaj odpowiedzi w wyszukiwarce

Otrzymując pytanie, na które nie znasz odpowiedzi, nie szukaj jej w wyszukiwarce Google, rekruter z pewnością to zauważy.

16. Nasze zachowanie

Podczas rekrutacji przez Skype’a, zachowujmy się tak, jak na normalnej rozmowie kwalifikacyjnej. Nie rozglądajmy się na boki, nie uciekaj wzrokiem patrzmy na rozmówcę, a co najważniejsze – nie przeglądajmy Internetu podczas rozmowy! Patrz w kamerę - najlepszym ustawieniem kamery jest ułożenie jej na wysokości oczu, wtedy rozmówca będzie miał wrażenie, że patrzysz wprost na niego. Włącz również podgląd na siebie, dzięki temu skontrolujesz swój wygląd czy postawę.


17. Nasz Login do Skype

Sytuacja wygląda tu analogicznie, jak z adresem mailowym: niewskazane jest używanie infantylnych nicków, typu buziaczek19, misiek122 itd. Jeśli nie mamy profesjonalnego loginu, to na potrzeby rozmowy załóżmy po prostu nowe konto – a w nazwie wpiszmy swoje imię i nazwisko lub wariację na ich temat (np. pierwsza litera imienia, a potem nazwisko itp.).

18. Podziękowanie za rozmowę.

Podobnie jak przy rozmowie w siedzibie firmy prześlij po zakończonym Skype podziękowanie za rozmowę. Wzór takiego podziękowania znajdziesz tutaj.

Dobre zaprezentowanie się w trakcie rozmowy przez Skype może zaprocentować,  zwiększają się bowiem nasze szanse na rynku pracy – możemy dostać zatrudnienie w innym mieście, za granicą albo zdalnie. Warto więc przyswoić sobie powyższe zasady.

Czy miałeś już rozmowę przez Skype? Jak Ci poszło? Dodałbyś coś jeszcze do powyższej listy? Podziel się z nami w komentarzu!:)


RaiBay - Polish Online Auction for Tech Talents

Follow us: Linkedin, Facebook, Twitter :)