Indeks Tiobe opublikował wrześniową listę najbardziej popularnych języków programowania. Jak wynika z rankingu, C++ odnotował największy wzrost popularności w ciągu ostatnich kilku tygodni.

Chociaż C zdołał pokonać Javę i Pythona i zająć pierwsze miejsce na podium, na najwięcej uwagi zasługuje C++. Pomimo zaliczenia wielu wzlotów i upadków w ciągu swojej ponad 35-letniej kariery, według najnowszego rankingu TIOBE, C++ jest najszybciej rozwijającym się językiem programowania w indeksie. Jego obecny wynik to 7,11%. Od września 2019 roku wzrósł on o 1,48%, co stanowi największy jak dotąd wzrost wśród wszystkich języków w tym miesiącu.

Tymczasem popularność Javy systematycznie spada od września 2019 roku, przy czym największy spadek, wynoszący 3,18%, odnotowano w tym miesiącu. Niemniej jednak, Java pozostaje na drugim miejscu, za C, wyprzedzając Pythona, C++, C#, Visual Basic, JavaScript, PHP, R i SQL.

Dlaczego C+++ jest tym razem najszybciej rozwijającym się językiem programowania?

C++ zajmuje obecnie czwarte miejsce, za C, Javą i Pythonem, i według prezesa TIOBE Paula Jansena "radzi sobie bardzo dobrze". Jensen przypomniał, że C++ trafił na szczyt w 2003 roku z wynikiem 17,53%, dzięki czemu znalazł się w najlepszej trójce języków programowania.

Jednym z możliwych powodów nagłego wzrostu zainteresowania C++ jest pojawienie się nowej wersji: C++20. Za dwie najważniejsze cechy najnowszej wersji C++ uznaje się moduły (modules) i współprogramy (coroutines). Ostateczna wersja C++20 została zatwierdzona w zeszłym tygodniu przez grupę roboczą 21 (WG21) Międzynarodowej Organizacji Normalizacyjnej (ISO) specjalizującą się w C++.

C ++ 20 to pierwsza duża aktualizacja od czasów aktualizacji C++17 z 2017 roku, a według niektórych programistów, to największy update od czasów C++11 udostępnionego w 2011 roku.


#branzaIT#tiobeindeks #ranking #programminglanguages #programming

RaiBay - Polish Online Auction for Tech Talents

Follow us: Linkedin, Facebook, Twitter :)