Nauczenie się nowego języka wyzwaniem, szczególnie dla osób dorosłych. Ale Duolingo, samozwańcza “najlepsza aplikacja do nauki języków na świecie” popierana w tym przekonaniu przez recenzentów z magazynów Wall Street Journal i New York Times, chce to zmienić za pomocą sztucznej inteligencji.

Duolingo trafiło na rynek w 2011 roku, a dzięki potężnemu połączeniu spersonalizowanej nauki, natychmiastowych ocen i motywujących nagród, stało się ono jedną z najczęściej pobieranych aplikacji edukacyjnych. Przyjrzyjmy się temu, jak sztuczna inteligencja pomaga firmie w dostarczaniu spersonalizowanych lekcji języka dla 300 milionów użytkowników.

Duolingo z misją oferowania bezpłatnej edukacji językowej

Założycielem Duolingo jest Luis Von Ahn, znany ze stworzenia CAPTCHA, a jego misją jest uczynienie edukacji darmową i dostępną dla wszystkich na całym świecie. Obecnie ponad 300 milionów użytkowników aplikacji korzysta ze spersonalizowanych szkoleń w ponad 30 różnych językach, od hiszpańskiego przez nawaho po klingoński.

Nauka języka jest czasochłonna - Departament Stanu USA szacuje, że nauka języka może zająć od 600 do ponad 1100 godzin lekcyjnych. Materiał w Duolingo jest podzielony na łatwe do opanowania części, których można uczyć się w dowolnym miejscu i czasie, a całość jest zindywidualizowana i nasycona zabawą, a system nagród motywuje użytkowników do dalszej nauki. Użytkownicy mogą uzyskać dostęp do aplikacji za darmo, ale ci, którzy nie chcą reklam, mogą zarejestrować się w usłudze premium w ramach miesięcznej subskrypcji.

Sztuczna inteligencja wspiera misję Duolingo

Duolingo korzysta ze sztucznej inteligencji, aby edukacja językowa była dostępna i bezpłatna dla wszystkich. Kurs w Duolingo zaczyna się od testu językowego napędzanego sztuczną inteligencją, który ma na celu określenie początkowej wiedzy każdego użytkownika na temat języka, którego chce się nauczyć. Na przykład, jeśli ktoś zarejestrował się, aby uczyć się francuskiego i ma za sobą cztery lata nauki w szkole średniej, prawdopodobnie będzie mógł rozpocząć lekcje Duolingo dalej niż użytkownik, który nigdy wcześniej nie miał styczności z tym językiem. Każde kolejne pytanie w teście nawiązuje do odpowiedzi na poprzednie - jeżeli odpowiedzieliśmy prawidłowo, kolejne pytanie będzie bardziej zaawansowane. W ciągu zaledwie pięciu minut test daje aplikacji dobre pojęcie, gdzie każdy użytkownik powinien rozpocząć kurs. Zwiększa to pozytywny odbiór użytkownika, a dodatkowo minimalizuje ilość osób, które rezygnują z nauki z powodu braku wyzwań na początku kursu.

Inną podstawową funkcją aplikacji Duolingo, która wykorzystuje sztuczną inteligencję, jest system “spaced repetition”, który polega na zoptymalizowaniu przyswajania wiedzy poprzez stopniowe rozłożenie udostępnianego materiału w dłuższym czasie, zamiast upychać wiele lekcji w krótkim odstępie czasowym. Jeśli przerwa między lekcjami zostanie zwiększona, użytkownicy osiągają lepsze wyniki. Wszystko to jest kontrolowane przez sztuczną inteligencję.

W miarę kontynuowania nauki i osiągania biegłości językowej użytkownik wchodzi w interakcję z treścią na różnorodne sposoby. Algorytmy sztucznej inteligencji wykorzystujące technologię deep learning przewidują w dowolnym momencie prawdopodobieństwo, że użytkownik będzie w stanie przypomnieć sobie słowo w danym kontekście, a następnie zorientują się, co musi on dalej ćwiczyć. Algorytmy analizują dane użytkownika, aby następnie spersonalizować proces uczenia się.

Duolingo generuje ogromną ilość danych, niezbędną do planowania nauki użytkowników. Ilość, rodzaj i unikalność tych danych były jednym z powodów, dla których Burr Settles, odpowiedzialny za SI i prowadzenie badań w Duolingo, zdecydował się na dołączenie do firmy w 2013 roku, mimo możliwości pracy w większych firmach, które miały wówczas lepiej ugruntowaną pozycję.

Aby zapewnić ciekawe doświadczenia, Duolingo oferuje chatboty oparte na sztucznej inteligencji, które pomagają w nauczaniu języka poprzez automatyczne rozmowy tekstowe z użytkownikami korzystającymi z aplikacji. Boty nie tylko pomagają użytkownikom poprawić ich umiejętności językowe, umożliwiając im ćwiczenie konwersacji w danym języku, ale też im częściej z się z nich korzysta tym inteligentniejsze się stają. Firma rozważa również możliwość rozszerzenia na technologie wirtualnej rzeczywistości, aby zapewnić jeszcze bardziej wciągające wrażenia.

Jak w przypadku każdej sztucznej inteligencji, im więcej użytkowników wchodzi z nią w interakcję, tym inteligentniejsza się ona staje, a im bardziej inteligentna stanie się SI, tym lepiej może ona naśladować ludzki język, zastępując zwykłego nauczyciela. Dzięki ciągłemu rozwojowi sztucznej inteligencji w Duolingo miliony ludzi na świecie mogą zdobywać nowe umiejętności językowe.

Znajomość języków obcych jest obecnie niezbędną umiejętnością, która przydaje się nie tylko na wakacjach, ale głównie w życiu zawodowym, gdzie brak znajomości języka może być czynnikiem, który sprawi, że nie dostaniemy wymarzonej pracy czy awansu. Jak uważacie, czy takie ulepszenia w nauce są konieczne, czy raczej jesteście fanami tradycyjnej nauki z książką i nauczycielem? Dajcie znać w komentarzach!


#sztucznainteligencja #duolingo #technologia #jezykiobce #nauka

RaiBay - Polish Online Auction for Tech Talents

Follow us: Linkedin, Facebook, Twitter :)

Join us at raibay.com and/or check our choosen job openings https://www.raibay.com/positions