Cykl artykułów jaki przygotowaliśmy, powstał specjalnie z myślą o Tobie. Temat, który pragniemy w nim poruszyć to Właściwe przygotowanie do rozmowy kwalifikacyjnej.

Rozmowa kwalifikacyjna to swego rodzaju transakcja, gdzie po jednej stronie kładziesz na szali swoje umiejętności, doświadczenie i kompetencje osobiste, a po drugiej Twoja upatrzona firma oferuje Ci wymarzoną posadę. Oni naprawdę chcą, byś ją dostał.

Gdyby Cię nie potrzebowali, nie marnowali by czasu i pieniędzy nawet na pierwsze spotkanie. Ułatw im tę decyzję — stań się rozwiązaniem ich problemów. W nagrodę dostaniesz… pracę!Skoro już zostałeś zaproszony na rozmowę kwalifikacyjną, to znaczy, że „piłka jest po Twojej stronie”. Jak się w takim razie przygotować właściwie przed rozmową rekrutacyjną?

1. Ustal właściwy czas spotkania.

Zadbaj o to, aby spotkanie odbyło się w komfortowym dla Ciebie czasie (tak, aby udało Ci się uzyskać tego dnie urlop lub, żebyś nie miał żadnych zobowiązań czasowych. Rozmowy lubią się niekiedy opóźnić lub przeciągnąć, ich biegu nie jesteśmy w stanie do końca przewidzieć. Zapewnij sobie totalną strefę komfortu czasowego – uwierz nam bardzo to pomaga.


2. Informacja o firmie i pozycji.


A) Zapoznanie z ofertą - Bardzo dobrze zapoznaj się z ofertą pracy, obowiązkami, wymaganiami. Jeśli masz jakieś pytania, wątpliwości, kwestie warte doprecyzowania – pytaj, teraz jest dobry moment na to. Poza tym, kto pyta nie błądzi.

B) Informacje o firmie - Zaczerpnij jak najwięcej informacji o firmie, do której aplikujesz. Czym się zajmuje, jak wygląda jej struktura. Sprawdź co znajdziesz zakładce Aktualności/Blog na stronie firmowej, w Google i koniecznie obejrzyj profil firmy na Facebook’u. Zapamiętaj aspekty, które Ci się spodobały, jak i te do których masz wątpliwości czy sugestie. Bardzo często rekruterzy zadają pytanie: Co Pan / Pani wie o naszej firmie? Warto mieć w zanadrzu przygotowanie błyskotliwe odpowiedzi.


Przydatne narzędzia: www.google.pl (wyszukiwarka), www (strona firmowa), Social Media (strona firmowa na facebook.com , linkedin.com)

C) Kontakt do rekrutera - Zapamiętaj godność osoby, na którą masz się powoływać lub osoby, która będzie prowadziła spotkanie rekrutacyjne – dzięki temu unikniesz nieporozumień i szybciej zostaniesz pokierowany w odpowiednie miejsce.

Przydatne narzędzia: www.linkedin.com (znając imię i nazwisko sprawdź z kim będziesz miał spotkanie - może się okazać, że macie wspólnych znajomych).

D) Etapy rekrutacji - Istnieje wiele różnych rodzajów rozmów kwalifikacyjnych, upewnij się, że dobrze się zaprezentujesz. Dowiedz się jaki rodzaj rozmowy zostanie przeprowadzony, tak by móc się do niej odpowiednio przygotować.

Zapytaj również czy rozmowa będzie prowadzona w języku polskim czy może również w j. obcym (np. angielski). Na rozmowie może pojawić się np. osoba, która zna np. wyłączne język angielski i będziesz przygotowany do tego z wyprzedzeniem.

3. Dokumenty i materiały do zabrania ze sobą.


A) CV - Warto zabrać ze sobą CV oraz dokumenty potwierdzające posiadanie umiejętności, certyfikaty, potwierdzenie ukończonych kursów, pisemne referencje, wcześniejsze świadectwa pracy. Rozmowa kwalifikacyjna to idealny moment dla przyszłego pracodawcy na zapoznanie się z dostarczonymi dokumentami. W wielu przypadkach przejrzysta dokumentacja pozwala podjąć szybszą decyzję.
WAŻNE: Pamiętaj, że przed zaproszeniem Ciebie na rozmowę, albo przed samą rozmową pracodawca może sprawdzić Twoją osobę. Upewnij się, że Twoje CV jest zgodne z informacjami, które można znaleźć na Twój temat w sieci!

B)  Notatnik - Zabierz ze sobą długopis i notatnik, gdyby się okazało, że będzie Ci potrzebny do zanotowania ważnych informacji. Wchodząc na rozmowę, nie rozkładaj się jednak od razu z otwartym zeszytem, gotowy do notowania. Spróbuj sobie wyobrazić taki obrazek — przyszedł kandydat na rozmowie o pracę i zasiada do pisania. Nie przyszedłeś robić wywiadu z rekrutującym. Najważniejsze informacje zwykle podawane są na końcu, więc na pewno zdążysz przygotować się do pisania.

4. Ubiór.


Stara prawda „jak cię widzą, tak cię piszą” nie straciła nic na swojej aktualności. Pamiętaj, że niezwykle ważne jest pierwsze wrażenie i ciężko jest je zatrzeć. Dobrze jest zadbać o elegancki i przyzwoity strój, który będzie naszą wizytówką. Świadczy to o naszym stosunku do danego wydarzenia i szacunku do przyszłego pracodawcy, bez względu na stanowisko, na które aplikujemy. Nie oznacza to, że musisz wskakiwać w maturalny/ślubny garnitur. Nasza propozycja to wybór pomiędzy Business Formal, a Casual w zależności od typu stanowiska i kultury firmy.

5. Punktualność.


A) Lokalizacja firmy - Zanim wybierzesz się na rozmowę sprawdź dokładnie, gdzie znajduje się miejsce spotkania, opracuj trasę oraz oszacuj czas potrzebny na dotarcie. Sprawdź, czy na drodze dojazdu nie występują w godzinach spotkania akurat korki (dobra nawigacja na telefonie z pewnością pomoże).


Przydatne narzędzia: Mapa Google www.maps.google.com (na mapie google po ustaleniu miejsca docelowego, możesz wybrać godzinę i dzięki temu sprawdzisz jakie są korki w tym czasie w danej lokalizacji); Aplikacja www.jakdojade.pl (sprawdź czas dojazdu transportem miejskim autobus/tramwaj do punktu docelowego w Twoim mieście).

B) Bądź max. 10 minut przed spotkaniem – Bardzo ważne. Nie spóźnij się. Nikt nie lubi czekać. Na interview powinieneś stawić się o czasie, a nawet być chwilę wcześniej, aby spokojnie zorientować się, w którym pokoju/ gabinecie odbędzie się spotkanie.

C) Spóźnienie - Jeśli wiesz, że nie uda Ci się pojawić na spotkaniu z przyczyn niezależnych od Ciebie lub np. jeśli jesteś w drodze i już wiesz, że nie zdążysz na czas, zadzwoń do osoby, z którą masz odbyć rozmowę, z informacją o spóźnieniu. Wykonaj ten telefon, nawet jeśli miałoby to być spóźnienie tylko 5-minutowe. Dzięki temu zaprezentujesz się jako osoba odpowiedzialna i szanująca czas innych.

6. Lista pytań/odpowiedzi.


A) Najczęstsze pytania, które padają - „Dlaczego chce Pan/-i pracować w tej firmie?”, „Jakie są Pana/-i mocne/słabe strony?”, „Gdzie widzi Pan/-i siebie za 5 lat?” – takie pytania najczęściej pojawiają się w trakcie rozmowy rekrutacyjnej. Sprawdź najczęstsze pytania które padają na rozmowach kwalifikacyjnych. Stwórz listę i uporządkuj je pod względem trudności odpowiedzi, a następnie skup się w pierwszej kolejności na najtrudniejszych pytaniach, które mogą paść i je przećwicz przed interview. Pamiętaj o tym, by mówić prawdę. Rekruter może szybko wychwycić nieścisłości, co postawi Cię w niekorzystnym świetle.

B) Określ wysokość zarobków - Zastanów się przed rozmową, jakie wynagrodzenie byłoby dla Ciebie satysfakcjonujące. Określając jego wysokość, weź pod uwagę swoje doświadczenie, kwalifikacje, a także zarobki, jakie otrzymuje się w Twojej branży i regionie. Możesz podać konkretną kwotę, ale jeśli chcesz negocjować, podaj przedział finansowy. Zastanów się także, czy byłbyś skłonny zgodzić się na niższą pensję, jeśli w zamian otrzymałbyś benefity, takie jak np.: elastyczny czas pracy, prywatna opieka medyczna, zniżki pracownicze itd.        

C) Przygotuj pytania do rekrutera - Podczas rozmowy następuje moment, w którym możesz zadać pytania rekruterowi. Pamiętaj, że to czy i jak je zadajesz, świadczy o Twoim zaangażowaniu w proces rekrutacji. Poproś rozmówcę o dodatkowe informacje na temat stanowiska, jakie miałbyś objąć. Dowiedz się, jaka jest ścieżka rozwoju pracownika w danej firmie. Zapytaj, z jakich specjalistów składa się zespół, którego częścią miałbyś się stać. Zapytaj czy  rekruter może Cię oprowadzić po budynku firmy. Dzięki uzyskaniu dodatkowych informacji określisz, czy rzeczywiście chcesz objąć daną posadę.

Jeśli zapomnieliśmy dodać czegoś do listy, a wydaje Ci się to ważne z perspektywy kandydata to napisz do nas bezpośrednio lub w komentarzu pod artykułem i dodamy kolejne punkty:).

W kolejnym artykule przedstawiamy 25 istotnych porad dla kandydata na które należy zwrócić uwagę podczas wejścia do budynku firmy oraz podczas samej rozmowy rekrutacyjnej.


RaiBay - Polish Online Auction for Tech Talents

Follow us: Linkedin, Facebook, Twitter :)