Pewnie zastanawialiście się często  wychodząc z rozmowy rekrutacyjnej:


- czy dobrze opisałem swoje doświadczenie?

- czy dobrze odpowiedziałem na pytania?

- czy nie popełniłem żadnych błędów w komunikacji z rekruterem?

W trakcie rozmowy można popełnić szereg błędów już nawet na wstępie, dużo mówi o nas język ciała, sposób wyrażania, język odpowiedzi. Przyszły pracodawca na podstawie tego co sobą zaprezentujemy, jak wypadniemy na testach czy case’ach podejmie decyzję czy zatrudnia nas z naszym zasobem zarówno tych dobrych jak i tych złych cech.

Pewnych zasad należy trzymać się zawsze, a wskazówki/zasady, które proponujemy w poniższym artykule mogą być dla Ciebie przydatne podczas rozmowy rekrutacyjnej.

Lista 25 porad

1.       Pewność siebie.

a)      Do drzwi zapukaj pewnie siebie (ani za głośno, ani za cicho – tak, aby nasze pukanie zostało zauważone).

b)      Jeżeli zostaliśmy poproszeni, że możemy wejść – wchodzimy natychmiast.

c)       Przedstaw się imieniem i nazwiskiem.

d)      Uścisk ręki: nie wyciągamy swojej ręki na powitanie pierwsi, musimy poczekać na ruch naszego rozmówcy. Nie wszyscy ludzie chętnie się witają uściskiem dłoni – zwłaszcza z kandydatami, gdyż pocą im się dłonie lub są zimne z nerwów.

2.       Przynieś na rozmowę swoje CV.

Kandydaci zakładają, że rekrutujący zapoznali się z ich życiorysem, i najczęściej tak jest. Może jednak zdarzyć się sytuacja, że do spotkania dołączy w ostatniej chwili druga czy trzecia osoba, dla której nie ma dodatkowego egzemplarza Twojego CV. Jeśli  będziesz przygotowany na taką okoliczność, zyskasz jej sympatię od samego początku. Gdy masz swoje CV przed oczami, także i Tobie łatwiej jest odpowiadać na pytania czy opowiedzieć o swoim doświadczeniu czy wykształceniu.

3.       Miej przy sobie zestaw do notowania.

Zabierz ze sobą długopis i notatnik, gdyby się okazało, że będzie Ci potrzebny do zanotowania ważnych informacji.

4.       Nie zapomnij wyłączyć telefon komórkowy.

Wyłącz telefon komórkowy, dźwięk sms’a czy połączenie przychodzące nie będzie mile widziany, a dodatkowo wybije Cię z rytmu.

5.       Bądź miły dla każdej osoby spotkanej w firmie.

Bądź miły dla każdego, kogo spotkasz w firmie, a zwłaszcza dla recepcjonistki. Z uwagą traktuj te osoby, które oprowadzają Cię po firmie.Wiele osób stosuje taką rundkę jako jeden z elementów procesu rekrutacji.

6.       Miejsce siedzące.

a)      Nie siadaj nieproszony. Zajmij miejsce dopiero po wezwaniu do tego. Poczekanie na wskazanie miejsca sprawi, że przestaniesz mieć problem, gdzie masz usiąść. Jeśli wyprzedzisz zaproszenie, może się zdarzyć, że nieopatrznie usiądziesz na miejscu rekrutującego albo nieznacznie zajmiesz pozycję z dala od niego, co stworzy pomiędzy Wami niepotrzebny dystans. Zostaniesz wtedy poproszony o zmianę miejsca.  

b)      Nasza pozycja siedząca powinna być wygodna – ani za sztywna, ani za luźną.

c)       Unikaj przechylania się za mocno w tył oraz zakładania ramienia na ramie. Oznacza to zbyt dużą pewność siebie.

7.       Przyjmij propozycję gorącego czy zimnego napoju.

Bądź otwarty i przyjmij propozycję napicia się kawy, herbaty czy zimnego napoju, chyba że widzisz, że stanowi to problem.

8.       Emanuj Entuzjazmem.

Pozytywna energia, którą roztaczają wokół siebie niektórzy kandydaci, czyni cuda. Patrzysz wtedy na takiego człowieka i myślisz o tym, jak dobrze byłoby mieć taką pogodną osobę w swoim zespole. Niech entuzjazm będzie widoczny w Twojej postawie — w sposobie, w jaki mówisz, chodzisz, siedzisz.

9.   Nazwisko rozmówcy.

Podczas rozmowy pamiętaj nazwisko rozmówcy. W razie, gdy nie zrozumieliśmy dokładnie, należy od razu zapytać o nie raz jeszcze.

10.   Panuj nad mową ciała.

a)         Kontroluj swoje ruchy. Nie huśtaj się na krześle ani nie rozkładaj na nim jak na sofie w pokoju gościnnym, bo taka swoboda jest źle postrzegana. Jeśli przesadzasz w drugą stronę i siadasz na brzegu krzesła, sprawiasz wrażenie osoby nieśmiałej, która chciałaby jak najszybciej uciec, a chyba nie takie wspomnienie chcesz pozostawić po sobie?

b)         Postaraj się podczas rozmowy nie krzyżować rąk ani nóg, bo taka postawa zwana jest zamkniętą i nie sprzyja nawiązaniu dobrego kontaktu.

c)          Utrzymuj kontakt wzrokowy z drugą stroną, lecz zadbaj o to, by był on naturalny. Częste odwracanie wzroku sygnalizuje brak zainteresowania lub wykręcanie się od odpowiedzi. Wzrok wlepiony w podłogę pokazuje nasza skrytość i wymówkę. Nie należy patrzeć również uporczywie na rozmówcę – nie jesteś wężem, który swoim wzrokiem próbuje zahipnotyzować ofiarę.

d)         Nawiąż dobry kontakt z rekrutującym  - Zwróć uwagę na wysyłane do Ciebie sygnały niewerbalne, takie jak tempo mówienia, nachylenie ciała, rodzaj gestykulacji, kontakt wzrokowy. Podążaj za rozmówcą i staraj się być podobny do niego.

e)     Dostosuj tempo mówienia do rekrutującego. Nie mów za szybko, ani za wolno (przy zdenerwowaniu łatwo się zamotać). Badania psychologiczne potwierdziły, że bardziej lubimy ludzi podobnych do nas. Dostosowywanie tempa mówienia do tempa rozmówcy jest jednym ze sposobów upodabniania się do niego podczas dialogu. Jeśli rekrutujący mówi szybko, Ty też bądź dynamiczny. Jeśli mówi wolno — utrzymuj jego tempo.

f)   Nie okazuj zdenerwowania. Tak, jest to bardzo trudne, ale jednak powinno się panować na rozmowie kwalifikacyjnej nad komunikatami niewerbalnymi, które wysyła Twoje ciało. Mimika może zdradzić Cię tak samo jak gesty, które w gruncie rzeczy będą świadczyły o skrępowaniu i braku pewności siebie.

g)     Gesty niepewności działają na naszą niekorzyść – nie wierć się na krześle, nie ruszaj ręką gdzieś przy twarzy i w żadnym wypadku nie drap się w głowę.

h)   Nie żuj gumy.

11.   Bądź przygotowany na trudne pytania.

Nie odkładaj niewygodnych dla siebie pytań na półkę tylko je przećwicz przed spotkaniem. Zwłaszcza te, których nie chciałbyś usłyszeć.  

Jakie pytania mogą paść podczas rozmowy? Pod linkiem znajdziesz 45 przykładowych pytań.

12.   Czytaj między wierszami.

Czytaj informacje, jakie rekrutujący przekazuje Ci o tej pracy, między wierszami. Po pytaniach, jakie Ci zadaje, poznasz warunki pracy na danym stanowisku i trudności, jakie możesz napotkać. Odpowiadaj na pytania, ale także zachęcaj rekrutującego do przekazania Ci jak największej ilości informacji o stanowisku na początku rozmowy. Im więcej informacji zdobędziesz na początku, tym łatwiej będzie Ci potem odpowiadać na jego pytania.

13.   Proś o powtórzenie pytania, jeśli go nie rozumiesz.

Pozbądź się przekonania, że wszystko rozumiesz. Jeżeli coś jest nie jasne, należy uprzejmie zapytać o wytłumaczenie. Rozmówca nie może mieć wrażenia, że mówi bez zrozumienia. Jeśli zdarzy się podczas rozmowy, że nie rozumiesz pytania, poproś o jego powtórzenie. Lepiej jest dwa razy zapytać, niż odpowiedzieć nie na temat. Czytaj między wierszami — jeśli rekrutujący Ci przerwie, może to oznaczać, że mówisz nie na temat albo za dużo.

14.   Wysłuchaj pytania do końca, zanim na nie odpowiesz.

Zdarzają się kandydaci, którzy odpowiadają na pytanie, jeszcze zanim rekrutujący zdąży je do końca zadać. Zaczyna udzielać odpowiedzi, bo myśli, że zna to pytanie. Często mają rację,ale czasem się myli. Nie powielaj ich błędu. Kiedy wysłuchasz pytania do końca, sam się zdziwisz, jak często rekrutujący miał inne pytanie na myśli.

15.   Odpowiadaj na pytanie po chwili namysłu.

Po zadanym pytaniu przez rekrutera zastanów się przez chwilę nad odpowiedzią (ułóż w głowie odpowiedź) i następnie odpowiedz na pytanie. Rekruterom nie zależy na szybkości odpowiedzi ale na jakości i czy sama odpowiedź jest spójna z pytaniem.

16.    Bądź konsekwentny w swoich wypowiedziach.

Często te same pytania zadawane są w różnych wariantach, zachowaj więc czujność i bądź konsekwentny. Jeśli raz już coś powiedziałeś, powtórz to przy podobnym pytaniu.

17.   Przedstaw szczegółowy opis sytuacji.

Opowiadając o swoich sukcesach i umiejętnościach, operuj szczegółami, nie ogólnikami. Uczyni to Twoją wypowiedź bardziej wiarygodną. Schemat Twojej odpowiedzi powinien być następujący: opis sytuacji, Twoje działanie, wytłumaczenie działania i lekcja, jaką wyciągnąłem z tego zdarzenia.

18.   Mów prostym językiem.

Najczęściej popełnianym przez kandydatów błędem jest to, że operują żargonem, językiem specjalistycznym niezrozumiałym dla „cywila”. Nic nie zyskasz, jeśli z dwóch osób uczestniczących w komisji rekrutacyjnej jedna nie będzie wiedziała, o czym mówisz.

19.   Myśl kategoriami pracodawcy.

Myślenie o sobie kategoriami pracodawcy pozwoli Ci udzielić dobrej odpowiedzi praktycznie na każde pytanie. Nie będziesz wtedy strzelał takich gaf jak niektórzy kandydaci, którzy napytanie „Dlaczego chce pan dla nas pracować?” odpowiadają, że chcą się rozwijać i nabywać nowe umiejętności. Pojawia się wtedy pytanie w głowie rekrutera: „A co firma będzie z tego miała?”

20.   Bądź skoncentrowany do końca rozmowy.

Często jest tak, że kandydaci zachowują pełną koncentrację tylko na początku spotkania, a później są już tak zadowoleni z pozytywnego przebiegu rozmowy, że zaczynają się rozluźniać. I przestają panować nad tym, co mówią. Rekrutujący o tym wiedzą i na końcu rozmowy często padają najważniejsze pytania.

21. Nie krytykuj.

Nie krytykuj poprzednich pracodawców lub kolegów. Nie narzekaj na poprzednich pracodawców.

22.   Inne ważne:

a)    Jako aplikant nie powinieneś dominować podczas przebiegu rozmowy. Nie przepytuj rekrutującego.

b)      Nie operuj ogólnikami.

c)      Nie mów o sobie źle.

d)       Nie wdawaj się w rozmowę na tematy osobiste.

e)        Postaraj się być „prawdziwym” i kontrolować swoją rozmowę – unikaj bycia sztucznym, gry oraz wyrazów, których znaczenia nie rozumiesz.

23.   Przy pożegnaniu podziękuj za poświęcony czas i miłą rozmowę.

24.   Zapytaj, kiedy możesz spodziewać się odpowiedzi.

25.   Email z podziękowaniem.

Po zakończonej rozmowie prześlij email z podziękowaniem za zaproszenie na rozmowę rekrutacyjną. Większość osób tego nie robi, a przez wysłanie takiej wiadomości pokazujesz profesjonalizm. Przykład wiadomości znajdziesz pod linkiem.


Jeśli zapomnieliśmy dodać czegoś do listy, a wydaje Ci się to ważne z perspektywy kandydata to napisz do nas bezpośrednio lub w komentarzu pod artykułem i dodamy kolejne punkty:).


RaiBay - Polish Online Auction for Tech Talents

Follow us: Linkedin, Facebook, Twitter :)