Niezgodzenie się z potencjalnym pracodawcą w rozmowie kwalifikacyjnej nie zawsze oznacza utratę szansy na zdobycie pracy. Według ekspertów ds. zatrudnienia wszystko zależy od tego, w jaki sposób do tego podejdziesz.

Podstawowym celem każdej rozmowy kwalifikacyjnej jest zrobienie na tyle dobrego wrażenia na potencjalnym pracodawcy, aby dostać ofertę pracy. W wywiadzie dla listopadowego wydania Harvard Business Review, założycielka firmy rekrutacyjnej i szkoleniowej Caroline Stokes, powiedziała, że istnieje założenie, że aby odnieść sukces na rozmowie kwalifikacyjnej należy być "zgodnym".

Jednak tego typu wynikająca z dobrych chęci nieuczciwość może prowadzić do problemów, zwłaszcza jeśli ostatecznie zostaniesz zatrudniony.

Thomas Hills, profesor na wydziale psychologii Uniwersytetu Warwick, jest zdania, że kandydaci powinni starać się być sobą w rozmowach kwalifikacyjnych. Jeśli dostaniesz tę pracę, "będziesz miał sporo do czynienia z tą osobą, lub z podobnymi jej ludźmi. Jeżeli nie będziesz mógł się z nimi swobodnie komunikować, będziesz miał pracę, w której nie będziesz czuł się komfortowo."

Hills dodał, że kluczem jest podjęcie decyzji, czy zagadnienie, które chcesz zakwestionować, jest ważne i istotne dla danego stanowiska.

"Jeśli rekruter mówi o czymś, co cię nie interesuje, ale wiesz, że się myli, musisz zadać sobie pytanie: "Czy warto ryzykować?", wyjaśnił.

Prowadzenie "zdrowej dyskusji"

Spór z rekruterem nie musi być postrzegany jako konflikt, zaznaczyła Caroline Stokes. Jej zdaniem, może to sprawić, że rozmowa będzie bardziej interesująca, ponieważ można ją potraktować jako "zdrową dyskusję, debatę i rozwiązywanie problemów".

Stokes podała przykład dyskusji na temat różnych metod tworzenia oprogramowania - modelu kaskadowego, działającego sekwencyjnie, oraz programowania zwinnego, gdzie zmiany mogą być dokonywane w sposób ciągły w trakcie tworzenia oprogramowania.

Stokes zasugerowała, by kandydat powiedział coś w rodzaju: "To ciekawe, że stosujecie metodę kaskadową, ponieważ uważam że programowanie zwinne, pozwala na szybsze, dokładniejsze i wydajniejsze zakończenie projektu." W ten sposób wykazujesz się wiedzą na temat firmy oraz własnym doświadczeniem, co zachęca do dalszej dyskusji, a nie do konfliktu.

Reakcja rekrutera na tego typu wypowiedzi może pokazać, czy w razie współpracy firma jest otwarta na zmiany, dodała Stokes. Ponadto, według Hillsa, podejście do dyskusji z otwartym umysłem i uwzględnienie opinii drugiej osoby może również pomóc zarówno osobie prowadzącej rozmowę, jak i kandydatowi dojść do nowych i lepszych rozwiązań.

Jeśli ta rozmowa zostanie przeprowadzona we właściwy sposób, może być "oznaką dobrego charakteru i pewności siebie", powiedziała Ellie Green, specjalistka ds. pracy w Totaljobs.

Uzasadnij swój pogląd

Green podkreśliła, jak ważne jest, by móc uzasadnić swój pogląd dowodami, gdy nie zgadzamy się z pewnym zagadnieniem lub stwierdzeniem.

"Jeśli nie masz odpowiednich argumentów na poparcie swoich przekonań, to prawdopodobnie warto wstrzymać się z komentarzem", powiedziała.

Pomocny może być również research na temat firmy i rozmowa ze znajomymi pracującym już w firmie, aby przekonać się, jak bardzo jest otwarta na nowe pomysły, powiedziała Stokes.

Poświęcenie chwili na zastanowienie się nad swoimi odpowiedziami, a nawet poproszenie o chwilę by to zrobić, pozwala na udzielenie bardziej "dopracowanej odpowiedzi" i demonstruje umiejętność krytycznego myślenia, dodała Stokes.

Nie bądź uparty i szanuj doświadczenie rozmówcy

"W miarę kontynuacji rozmowy, pamiętaj, aby być otwartym na zmianę lub dostosowanie swojej opinii, gdy dowiesz się więcej informacji - oznaki uporu mogą być nie do przyjęcia dla rekruterów", radziła Green. Zaznaczyła również, że poszanowanie stażu pracy i doświadczenia rekrutera jest kolejnym istotnym elementem dyskusji.

Stokes zasugerowała, że może to obejmować prośbę o pozwolenie na podzielenie się innym punktem widzenia, co może wzbudzić ciekawość ankietera.

"Nie narzucasz im swojej opinii, tylko zachęcasz do jej rozważenia", powiedziała.

Stokes powiedziała, że podejmując decyzję o wyrażeniu odmiennej opinii w rozmowie z potencjalnym pracodawcą, musisz zaufać swojej intuicji, czuć się z tym komfortowo, ale też pamiętać że rozmowa kwalifikacyjna ma charakter dwukierunkowy.

Podczas gdy rekruterzy mają coś, na czym zależy Tobie - pracę - Ty też masz to, czego potrzebują oni - umiejętności i wiedzę. Kiedy wyrażasz swoje prawdziwe opinie, masz pewność, że obie strony wiedzą, co dostają.


#raibay #recruitment#rekrutacja#hr #humanresources #candidate

RaiBay - Polish Online Auction for Tech Talents

Follow us: Linkedin, Facebook, Twitter :)