Jeśli myślisz o karierze związanej z programowaniem, tworzeniem stron internetowych, automatyzacją testów, uczeniem maszynowym, Java i Python to dwa najbardziej popularne i wpływowe języki programowania teraźniejszości i przyszłości.

Początkujący programiści często mylą Javę z Pythonem. Zastanawiają się, który z języków przyda im się bardziej. Specjaliści programowania doradzają najczęściej, aby zacząć od Javy, a następnie nauczyć się Pythona.

Ogólnie uważa się, że Python jest lepszy do tworzenia stron internetowych, analizy danych, uczenia maszynowego i automatyzacji testów, a Java lepiej nadaje się do skomplikowanego programowania po stronie serwera, aplikacji mobilnych z Androidem i do budowania protokołu REST.

W tym artykule pomagamy rozstrzygnąć, który język programowania jest lepszy dla początkujących, nie tylko z punktu widzenia łatwości w jego przyswojeniu, ale także z punktu widzenia pracy i kariery.

Java posiada bardzo aktywną społeczność, dzięki której można łatwo uzyskać pomoc w kwestiach podstawowych, a także w zaawansowanych. Bez względu na to, czego chcemy się dowiedzieć, zawsze jest ktoś, kto jest gotowy odpowiedzieć na nasze pytania.

Jest to jeden z powodów, dla których serwis dla programistów, Stack Overflow, jest pełen pytań i odpowiedzi, dotyczących Javy. Nie można jednak nie przyznać, że Python rozwinął się w pełni i dał silną konkurencję głównym językom jak właśnie Java, czy C++.

Programowanie obiektowe można z powodzeniem wykonać także w Pythonie. Jest on również często używany do budowy stron internetowych, takich jak Reddit. Tak samo Java, jak i Python mogą być użytecznymi narzędziami dla współczesnych programistów do tworzenia aplikacji.

Przy wyborze języka, od którego chcemy zacząć naukę programowania, warto wybrać taki, który jest łatwiejszy do nauczenia się, ale też na tyle interesujący, aby nas przyciągnął i dał silne wsparcie społeczności. Obecnie zarówno Java, jak i Python pasują do tego opisu, należy więc wykonać szczegółową analizę porównawczą, by zdecydować.

Zanim nauczymy się jakiegokolwiek języka programowania, musimy znać różnice między nimi. Błędem może być stwierdzenie, że Java może być mniej wydajna w porównaniu z Pythonem ze względu na wiele elementów.

Poniżej zamieszczamy infografikę, która podkreśla istotne różnice pomiędzy Pythonem a Javą i pomaga przeanalizować oba języki. Zapoznanie się z nią znacznie ułatwi decyzję, który język programowania jest najwłaściwszy na początek.

Java jest bardzo dosłowna w porównaniu z Pythonem. Potrzeba 10 linijek kodu do odczytania z pliku w Javie, podczas gdy w Pythonie potrzebujemy ich tylko 2. Tutaj punkt przyznajemy Pythonowi, ponieważ początkujący programista zazwyczaj woli pisać krótszy kod.

W Javie nie można przechowywać wartości całkowitej w zmiennej typu String, dlatego tutaj punkt przyznajemy Javie. Szybkość jest kluczową rzeczą w rozwoju aplikacji i możemy łatwo zauważyć, że Java jest szybsza, niż Python. Pamiętajmy jednak, że trzeba skompilować i uruchomić program Java, podczas gdy Python nie musi być kompilowany.

Python Shell może bezpośrednio interpretować komendy, co jest ułatwieniem dla programistów. Dla Javy sprawy uległy poprawie wraz z wprowadzeniem JShell'a w Javie 9, wciąż jednak Python lepiej radzi sobie z szybkim tworzeniem i uruchamianiem skryptu.

Na pewno nie będziemy żałować nauki Javy, jeśli wybierzemy ją jako swoją drogę kariery; oczywiście, możemy także nauczyć się Pythona w dowolnym momencie i jest on odpowiedni do pisania małych programów użytkowych.

Jak nauczyć się Javy i Pythona w 2020 roku?

Jeśli poważnie myślisz o karierze w programowaniu i chcesz od razu zacząć uczyć się Javy lub Pythona, oto kilka polecanych książek, kursów i tutoriali (w języku angielskim), które warto sprawdzić:

1.     The 2020 Java Developer RoadMap

2.     10 Things Java Programmers Should Learn in 2020

3.     10 Free Courses to learn Python in 2020

4.     My favorite free courses to learn Java in depth

5.     Core Java Volume 1 and Volume 2, Cay S. Horstmann

6.     10 Books Every Java Developer should read


Każdy z dwóch przedstawionych języków programowania ma swoje wady i zalety, każdy z nich cieszy się popularnością. Dlatego mamy nadzieję, że udało nam się rozjaśnić kwestię różnic między nimi i pomóc w wyborze tego właściwego, jeśli myślicie o podjęciu kariery programisty.


RaiBay - Polish Online Auction for Tech Talents

Follow us: Linkedin, Facebook, Twitter :)

Join us at raibay.com and/or check our choosen job openings https://www.raibay.com/positions