Czy wiesz, jakie umiejętności i słowa kluczowe powinieneś umieścić w swoim CV, aby wyróżnić się jako specjalista IT na konkurencyjnym rynku?

Tworzenie CV do branży IT wymaga czegoś więcej niż tylko umiejętności informatycznych, bez względu na to, jak bardzo jesteś wykwalifikowany i doświadczony.

Większość firm używa obecnie systemów śledzenia kandydatów do skanowania życiorysów w poszukiwaniu odpowiednich słów kluczowych. Jeśli twoje CV nie będzie ich zawierało, może się to stać powodem, dla którego nie zostaniesz zaproszony na rozmowę kwalifikacyjną.

Jak więc upewnić się, że zawarłeś odpowiednie słowa kluczowe w swoim CV? Możesz dostosować je do oferowanego stanowiska, podkreślając wymagane umiejętności. Jeśli jednak nie masz na to czasu lub możliwości, możesz umieścić w CV niektóre z najbardziej poszukiwanych umiejętności na stanowiskach IT.

Poniżej przedstawiamy umiejętności, które są zazwyczaj najbardziej pożądane.

Rozwój oprogramowania

Jeśli pracujesz przy tworzeniu oprogramowania wiesz, jak ważne są umiejętności techniczne. Poniżej znajduje się 10 typowych umiejętności poszukiwanych u kandydatów na stanowisko programisty:

programowanie Android

iOS

C++

PHP

JavaScript

WordPress

HTML

Zapewnienie jakości

Scrum

Agile

Twórcy oprogramowania zazwyczaj wymagają najwyższego poziomu umiejętności technicznych.

Wsparcie techniczne

Pracownicy wsparcia technicznego są odpowiedzialni za udzielanie pomocy w przypadku konkretnych problemów związanych z produktem lub usługą. Stanowią oni pierwszą linię frontu dla wszelkich kwestii dotyczących pracowników lub klientów. Umiejętności wymagane od pracowników wsparcia technicznego są bardziej skoncentrowane na obsłudze klienta niż na programowaniu.

Oto 10 umiejętności, które należy uwzględnić w przypadku wsparcia technicznego:

Komunikacja ustna

Komunikacja pisemna

Obsługa klienta

Obsługa Windows/Mac

Wiedza o produkcie

Podstawy programowania

Linux/Unix

NoSQL

Doświadczenie w call center

Choć pracownicy wsparcia technicznego powinni mieć podstawowe umiejętności programistyczne, wymagania techniczne są znacznie mniejsze niż te, których oczekuje się od twórców oprogramowania.

Zarządzanie projektami informatycznymi

Specjaliści od zarządzania projektami IT są łącznikami pomiędzy zespołami biznesowymi i technicznymi. Kierownicy projektów są odpowiedzialni za osiąganie celów i dotrzymywanie terminów projektów. W środowisku technicznym, często zdarza się, że kierownicy projektów współpracują z twórcami oprogramowania, by osiągnąć cele firmy.

Oto 10 umiejętności, które należy uwzględnić w zarządzaniu projektami:

Agile

Scrum

Umiejętności przywódcze

Planowanie

Zarządzanie ryzykiem

Budżetowanie

Komunikacja

Kontrola jakości

Umiejętności w zakresie zarządzania projektami są połączeniem umiejętności programistów i menadżerów wyższego szczebla. Połączenie umiejętności przywódczych i technicznych jest wymagane, aby być skutecznym kierownikiem projektu IT.

Bezpieczeństwo cybernetyczne

Specjaliści ds. bezpieczeństwa IT są odpowiedzialni za utrzymanie bezpieczeństwa cyfrowego, ograniczenie zagrożeń cybernetycznych i zapewnienie bezpieczeństwa danych w każdej chwili.

Oto 10 umiejętności z zakresu bezpieczeństwa cybernetycznego, które należy uwzględnić w CV:

Certyfikacja CISM

Certyfikacja CISSP

Analiza złośliwego oprogramowania

Programowanie

Analiza ryzyka

Bezpieczeństwo w chmurze

Analiza bezpieczeństwa

Wykrywanie włamań

Konfiguracja IP

Specjaliści od bezpieczeństwa cybernetycznego wymagają wysokiego poziomu wiedzy technicznej, a często także certyfikatów. Najlepsi specjaliści będą potrafili myśleć jak haker, aby zapobiec wystąpieniu złośliwych ataków.

Kierownictwo zespołu IT

Liderzy wykonawczy pracujący w branży informatycznej często wywodzą się z zaplecza technicznego, np. w zakresie tworzenia oprogramowania lub bezpieczeństwa cybernetycznego. Niezwykle przydatne jest posiadanie pewnej wiedzy technicznej, aby zrozumieć wszystkie zjawiska.

Oto 10 umiejętności, które należy uwzględnić w przypadku kadry kierowniczej IT:

Umiejętności przywódcze

Zarządzanie bazą danych

Innowacja

Języki programowania

Umiejętność współpracy

Mobilny rozwój

Budżetowanie

Bezpieczeństwo sieciowe

Kreatywność

SEO/SEM

Stanowiska kierownicze w IT wymagają niewielkich umiejętności technicznych do wykonania danej pracy. Kandydaci do kadry zarządzającej w dziedzinie technologii informacyjnych będą musieli bardziej podkreślać swoje zdolności przywódcze i zarządcze niż zdolność do kodowania.

Gdzie umieścić umiejętności techniczne w swoim CV?

Teraz gdy wiesz już, jakie umiejętności techniczne powinieneś umieścić w swoim CV, ważne jest też, abyś wiedział gdzie je dodać. Istnieje kilka miejsc, w których możesz dodać umiejętności w CV.

Sekcja "Obszary specjalizacji"

Większość profesjonalnych życiorysów będzie posiadała dział "Umiejętności". Istnieje wiele innych nazw dla tej sekcji. Można ją nazwać "Kluczowe umiejętności", "Umiejętności techniczne", „Obszary specjalizacji” itp. Nie ma znaczenia, jak nazwiesz tę sekcję - ważne są umiejętności, które wymieniłeś. Weź pod uwagę twarde i miękkie umiejętności techniczne.

Sekcja "Doświadczeń zawodowych".

Twoje doświadczenie zawodowe lub staż pracy to ta część twojego CV, która mówi wszystko o twojej poprzedniej pracy. Istotne jest, abyś włączył odpowiednie słowa kluczowe dotyczące umiejętności do sekcji CV poświęconej doświadczeniu zawodowemu.

Podsumowanie

Ogólnie rzecz biorąc, najważniejsze umiejętności, które podkreślasz w swoim CV, mogą zapewnić Ci przyszłą karierę lub też ją zahamować.

Menadżerowie szukający pracowników nie tylko szybko przeglądają twoje CV w poszukiwaniu bardzo specyficznego zestawu umiejętności, ale także wykorzystują do tego technologię. Najlepszą rzeczą, jaką możesz zrobić, jest dokładne przeczytanie każdego opisu stanowiska i podkreślenie konkretnych umiejętności lub słów kluczowych, które są powtarzane w tym opisie. Jeśli w opisie stanowiska stale pojawia się wzmianka o potrzebie doświadczenia w Pythonie, upewnij się, że twoje CV wspomina o Pythonie przynajmniej kilka razy.

Po kilku poprawkach w CV i uwzględnieniu powyższych umiejętności, w mgnieniu oka wylądujesz na kolejnych rozmowach o pracę w IT.


RaiBay - Polish Online Auction for Tech Talents

Follow us: Linkedin, Facebook, Twitter :)

Join us at raibay.com and/or check our choosen job openings https://www.raibay.com/positions