Każdego roku we wrześniu obchodzony jest światowy dzień kierownika, natomiast w październiku Amerykanie świętują “dzień szefa”. Takie wydarzenia są doskonałą okazją aby zachęcić współpracowników do wzmocnienia relacji w miejscu pracy.

Jednym ze sposobów na stworzenie zgranego zespołu jest walka z mobbingiem, a pierwszym krokiem zbliżającym nas do osiągnięcia tego celu jest rozpoznanie niewłaściwych zachowań w naszej firmie.

Mobbing skutkuje wysokim poziomem niezadowolenia wśród pracowników, większą rotacją pracowników, nieobecnościami, stresem, dolegliwościami fizycznymi i psychicznymi oraz zmniejszoną produktywnością. W wielu przypadkach pracownicy nie są nawet świadomi, że są zastraszani, ponieważ takie zachowanie odbywa się w sposób subtelny, trudny do wykrycia.

Równie trudne jest zidentyfikowanie potencjalnych dręczycieli podczas procesu zatrudniania. W wielu przypadkach wyglądają oni na zadbane, charyzmatyczne, inteligentne i czarujące osoby, podczas gdy w rzeczywistości cechuje ich ogromna chęć posiadania kontroli i władzy nad innymi. Zwykle są też obojętni, egocentryczni, niepewni siebie i niedowartościowani

Większość dręczycieli manipuluje i udaje ofiarę, a nawet sprawia, że ich ofiara czuje się winna za ich ujawnienie. Niestety, w wielu przypadkach ofiary mobbingu są postrzegane jako przewrażliwione, gdy próbują wyjaśnić swoją sytuację współpracownikom lub menedżerom.

Oczywiście nie wszyscy dręczyciele krzyczą na swoje ofiary lub wyrządzają im krzywdę fizyczną. W większości przypadków mobbing przybiera postać przemocy emocjonalnej i psychologicznej, która ma sprawić, że ofiara czuje się bezsilna i traci poczucie własnej wartości.

Na co należy zwracać uwagę?

Dręczyciele stosują różne taktyki, by przejąć władzę nad swoimi kolegami. Oto kilka cech, na które należy zwracać uwagę - rozpoznanie ich może pomóc w ustaleniu, czy rzeczywiście jest się zastraszanym w pracy.

Atencjusz

Czy kiedykolwiek natknąłeś się na kolegę, który nieustannie kłóci się podczas spotkań i walczy o swój głos?  Osoba ta ma tendencję do sprzeciwiania się wszelkim poglądom, ponieważ chce być postrzegana jako ekspert i prawdopodobnie dwoi się i troi by zaoferować jakieś alternatywne rozwiązanie, mimo że może nie mieć ono sensu.

Przerywacz

Osoba taka nie pozwala Ci do końca wyrazić swojej opinii, a w momencie gdy Ci przerywa mówi zupełnie nie na temat, jak gdyby nie usłyszała ani słowa z tego, co usiłowałeś powiedzieć.

Poszukiwacz błędów

Osoba ta może ukazać się w postaci menedżera, który jest nieustannie niezadowolony z Twojej pracy. Jest to osoba, która dokonałaby tak wielu zmian w dokumencie, który przygotowałeś, że ostatecznie nie rozpoznałbyś w nim swojej pracy.

Perfekcjonista

Perfekcjonista znajdzie się w każdej firmie. To ktoś, kto ciągle narzeka, gdy praca nie jest wykonywana zgodnie z jego oczekiwaniami. Menedżerowie zwykle chwalą ich poświęcenie, ponieważ są w stanie zmusić swoich pracowników do ciężkiej pracy i produktywności. To osoba, której prawdopodobnie boisz się oddać swoją pracę do zatwierdzenia i która sprawia, że zaczynasz wątpić w swoją zdolność do wykonywania swojej pracy.

Hipokryta

Osoba ta wysyła mylne sygnały. W jednej chwili myślisz, że możesz jej ufać, a w drugiej osoba ta okłamuje Cię i jest agresywna. Hipokryta będzie udawać twojego przyjaciela, ale także będzie cię sabotować.

Słodko-gorzki

Czy kiedykolwiek spotkałeś kolegę, który jest miły w stosunku do wszystkich pracowników z wyjątkiem jednego, któremu nieustannie dokucza? Bez względu na to, jak bardzo ta osoba może narzekać, nikt jej nie wierzy, ponieważ inni nie doświadczają tego typu rozbieżnych zachowań ze strony dręczyciela.

Dowódca

Dowódca może przybrać postać mentora, który chce kontrolować twoją karierę w taki sposób, że nawet jeśli kwalifikujesz się do awansu, nie możesz robić postępów w karierze. Kiedy zdecydujesz się sprzeciwić tej osobie, zdenerwuje się i przestanie udzielać Ci wsparcia.

Co należy z tym zrobić?

Możesz zacząć od zachowania czujności i zrozumienia w jaki sposób osoba staje się ofiarą mobbingu. Firmy powinny być świadome strategii stosowanych przez dręczycieli i poważnie traktować skargi, a wszyscy pracownicy powinni być informowani o rodzajach zachowań, które stanowią mobbing w miejscu pracy. Organizacje muszą mieć zerową tolerancję dla dręczycieli i powinny mieć kanał do składania skarg na złe traktowanie.

Jeśli doświadczasz złego traktowania, zwróć się o poradę do działu kadr lub zaangażuj swojego menedżera aby pomogli Ci poradzić sobie z tym wyzwaniem.


#zarzadzanie #HR #employeemanagement #mobbing #zespół

RaiBay - Polish Online Auction for Tech Talents

Follow us: Linkedin, Facebook, Twitter :)  

Join us at raibay.com and/or check our choosen job openings https://www.raibay.com/positions