W wyniku pandemii wiele osób straciło pracę, a wiele branży, między innymi hotelarstwo i turystyka, boryka się z ogromnymi problemami. Skutkiem tej sytuacji jest desperackie poszukiwanie pracy na całym świecie.

Z badań wynika, że przedsiębiorstwa otrzymują tysiące aplikacji na stanowiska, które przed pandemią koronawirusa przyciągnęłyby zaledwie garstkę kandydatów. Z raportu CV-Library wynika, że liczba aplikacji w Wielkiej Brytanii wzrosła w czerwcu o 32%, a oprócz tego o każde stanowisko walczyło 106% więcej kandydatów niż rok temu.

Znalezienie pracy nigdy nie jest łatwe, a nie ulega wątpliwości, że obecnie jest to jeszcze bardziej utrudnione - choć nie niemożliwe. Jest to jednak bardzo stresujący i czasochłonny proces, który może negatywnie wpłynąć na Twoje samopoczucie.

Niepewność związana z brakiem pracy i brakiem możliwości jest niezwykle stresująca i może budzić obawy związane z rozwojem kariery i stanem finansów osobistych. Praca jest środowiskiem, w którym spędzamy większość naszego życia, jest kluczowa dla naszej tożsamości i poczucia własnej wartości. Zwolnienie z pracy może być dużym wyzwaniem w każdym wieku i prowadzi do zwiększonego poziomu stresu emocjonalnego i chorób psychicznych, co z kolei utrudnia pozytywne nastawienie do szukania nowego stanowiska.

Jak zatem zapobiec wypaleniu, gdy szukamy nowej pracy?

Ustal granice

Zawsze warto mieć granice między pracą a życiem osobistym - to samo dotyczy poszukiwania pracy. Choć wysyłanie zgłoszeń całymi dniami i nocami Cię kusi, doprowadzi to jedynie do wyczerpania i błędów - a to z kolei zmniejsza Twoje szanse na znalezienie pracy. Ustal czas, który poświęcisz na szukanie pracy, a wieczory przeznacz na coś przyjemnego. Choć Twoim priorytetem jest znalezienie pracy, wyznaczenie sobie mniejszych celów może zwiększyć Twoją motywację. Przykładowo może to oznaczać aplikację na dwa stanowiska dziennie lub ograniczenie się do wykonania czterech telefonów jednego dnia.

Kontroluj poziom stresu

Może wydawać Ci się, że tłumienie stresu i niepokoju związanego z szukaniem pracy jest dobrym pomysłem, zwłaszcza gdy wiesz, że inni są w tej samej sytuacji. Jednak dzielenie się swoimi zmartwieniami i otrzymywanie wsparcia od innych może pomóc spojrzeć na sprawy z odpowiedniej perspektywy i przynieść ulgę. Rozmowa z ludźmi, którzy zmagają się z podobnymi problemami może naprawdę pomóc w zmniejszeniu stresu i niepokoju. Nie należy się izolować, wsparcie ze strony przyjaciół i rodziny jest niezbędne, by nie stracić motywacji. Mogą oni również pomóc Ci w Twoich poszukiwaniach. Nie można nagle przestać się martwić znalezieniem pracy, lub zwolnieniem, jednak jeśli utrzymasz stres na odpowiednim poziomie, pomoże Ci to poradzić sobie z presją.

Wykorzystaj sytuację stresową by zrozumieć swoją reakcję na stres, dowiedzieć się, jakie to uczucie i jak ono na ciebie wpływa, a następnie spróbuj nauczyć się nowych umiejętności, które pomogą Ci radzić sobie z tymi uczuciami. Istnieje wiele technik radzenia sobie ze stresem, takich jak np. aktywność fizyczna, aktywny relaks i autorefleksja. Najważniejsze to znaleźć technikę, która na Ciebie działa i stosować ją regularnie.

Skoncentruj się na swoim CV

Ważne jest, aby rozwijać swoje CV i uczyć się czegoś nowego, nawet jeśli umiejętności te nie są bezpośrednio związane z wybraną karierą. Może to przyczynić się do Twojego przyszłego sukcesu zawodowego, a także zapewni Ci zajęcie, rozpraszając Twoje negatywne myśli. Dostępnych jest wiele kursów online, często bezpłatnych, które pomogą ci zwiększyć swoje umiejętności, które następnie mogą potwierdzić Twoi znajomi na LinkedIn.

Skoncentrowanie się na innych projektach może odciągnąć Twoje myśli od ofert pracy i wysyłania aplikacji. Praca tymczasowa może pomóc Ci utrzymać się na powierzchni podczas ubiegania się o długoterminowe zatrudnienie, ale wolontariat jest również dobrą opcją, która umożliwi Ci zdobywanie umiejętności, które będziesz mógł wykorzystać w przyszłości.

Twoja praca nie definiuje cię jako osoby. Bądź dla siebie dobry i miej realistyczny plan co do ram czasowych dla zdobycia nowej pracy. Pamiętaj, że jesteś kimś więcej, niż tylko osobą ubiegającą się o pracę, skup się na sobie i swoim samopoczuciu.


#praca #kandydat #cv #ofertypracy #pandemia

RaiBay - Polish Online Auction for Tech Talents

Follow us: Linkedin, Facebook, Twitter :)

Join us at raibay.com and/or check our choosen job openings https://www.raibay.com/positions