Według serwisu z ofertami pracy Indeed.com, dwa najbardziej pożądane stanowiska w 2020 roku to architekt oprogramowania i full stack developer, z czego oba wymagają biegłości w kodowaniu.

Firma technologiczna HackerRank przeprowadziła ankietę wśród ponad 116 000 inżynierów oprogramowania, by określić, które języki oferują najwyższe wynagrodzenie. Od C ++ i Pythona po Ruby i Perl - w tym artykule poznasz 15 najpopularniejszych języków programowania oferujących najwyższe zarobki, a także dowiesz się, gdzie możesz się ich nauczyć online, w dużej mierze za darmo.

Jeśli niedawno straciłeś pracę lub po prostu chcesz nauczyć się czegoś nowego, zastanów się nad nauką umiejętności, która według Indeed jest najbardziej pożądaną umiejętnością w 2020 roku - kodowaniem. Analitycy serwisu przeczesywali jego bazę danych w poszukiwaniu najlepszych ofert pracy na podstawie trzech elementów: średniej płacy, rosnącej liczby ofert pracy na dane stanowisko w ciągu ostatnich trzech lat, oraz ilości ofert na dane stanowisko na każdy milion ofert dostępnych na stronie.

Z analizy wynika, że najbardziej obiecującym zajęciem jest praca na stanowisku architekta oprogramowania, która obejmuje podejmowanie decyzji wysokiego szczebla dotyczących projektu i standardu kodu używanego na platformie. Na drugim miejscu znalazł się full stack developer, czyli osoba posiadająca obszerną wiedzę z zakresu programowania, pozwalającą na samodzielne stworzenie platformy.

Chociaż niektórzy rekruterzy nie wymagają od kandydata do pracy znajomości określonego języka kodowania, warto wiedzieć które języki oferują najlepsze wynagrodzenie.

Firma technologiczna HackerRank przeprowadziła ankietę wśród ponad 116.000 programistów i studentów, aby dowiedzieć się, jakie języki kodowania kojarzone są z najwyższymi zarobkami na świecie. Poniżej znajduje się pełna lista języków wraz z ich porównaniem do wynagrodzenia przeciętnego dewelopera, które według sondażu HackerRank'a wynosi 54.491$.

#15 C++

Średnie roczne wynagrodzenie programistów posługujących się tym językiem wynosi 55 363,10 $, czyli o 1,6% więcej niż przeciętne wynagrodzenie deweloperów.

Gdzie się go nauczyć: Wypróbuj interaktywny tutorial Udemy dla początkujących lub średnio zaawansowany kurs Udacity, jeżeli posiadasz już pewną wiedzę z zakresu programowania.

#14 JavaScript

Średnie roczne wynagrodzenie programistów posługujących się tym językiem wynosi 55 690 $, czyli o 2,2% więcej niż przeciętne wynagrodzenie deweloperów.

Gdzie się go nauczyć: Mosh Hamedani, nauczyciel inżynierii oprogramowania, prowadzi na YouTube darmowy kurs Javascript, CodeAcademy ma bezpłatną lekcję dla początkujących a Learn JS  bezpłatny, interaktywny samouczek.

#13 Python

Średnie roczne wynagrodzenie programistów posługujących się Pythonem wynosi 56 670,90$, czyli o 4% więcej niż przeciętne wynagrodzenie deweloperów.

Gdzie się go nauczyć: na kanale YouTube CS Dojo znajduje się film instruktażowy dla początkujących, wspomniany wyżej Mosh Hamedani również oferuje film dotyczący Pythona, a Udemy oferuje bezpłatny kurs wprowadzający.

#12 TypeScript

Średnie roczne wynagrodzenie programistów posługujących się tym językiem wynosi 57 433,70$, czyli o 5,4% więcej niż przeciętne wynagrodzenie deweloperów.

Gdzie się go nauczyć: w nauce TypeScriptu niewątpliwie pomocna jest znajomość JavaScript. Dodatkowo FreeCodeCamp posiada kurs dla początkujących w TypeScript, a KoderHQ oferuje bezpłatny interaktywny samouczek.

#11 Kotlin

Średnie roczne wynagrodzenie programistów posługujących się tym językiem wynosi 58 196,60$, czyli o 6,8% więcej niż przeciętne wynagrodzenie deweloperów.

Gdzie się go nauczyć: FreeCodeCamp posiada przewodnik dla początkujących na YouTube, a KotlinLang.org oferuje interaktywny samouczek dla osób ze znajomością kodowania.

#10 C#

Średnie roczne wynagrodzenie programistów posługujących się tym językiem wynosi 58 469,10$, czyli o 7,3% więcej niż przeciętne wynagrodzenie deweloperów.

Gdzie się go nauczyć: CodeEasy.Net posiada samouczek dla początkujących na temat podstaw języka, a na YouTube dostępnych jest wiele filmów o tym języku.

#9 Prolog

Średnie roczne wynagrodzenie programistów posługujących się tym językiem wynosi 60 648,70$, czyli o 11,3% więcej niż przeciętne wynagrodzenie deweloperów.

Gdzie się go nauczyć: Istnieje kilka stron internetowych, które oferują bezpłatne instrukcje dotyczące nauki tego języka.

#8 R

Średnie roczne wynagrodzenie programistów posługujących się tym językiem wynosi 61 629,60$, czyli o 13,1% więcej niż przeciętne wynagrodzenie deweloperów.

Gdzie się go nauczyć: Edureka! oferuje pomocny tutorial dla początkujących na YouTube, a Codecademy posiada kurs dla początkujących.

#7 Pascal

Średnie roczne wynagrodzenie programistów posługujących się tym językiem wynosi 62 773,90$, czyli o 15,2% więcej niż przeciętne wynagrodzenie deweloperów.

Gdzie się go nauczyć: Pascal Programming posiada kilka bezpłatnych samouczków online, natomiast Udemy oferuje kurs, który kosztuje 12$.

#6 Swift

Średnie roczne wynagrodzenie programistów posługujących się tym językiem wynosi 65 171,50$, czyli o 19,6% więcej niż przeciętne wynagrodzenie deweloperów.

Gdzie się go nauczyć: FreeCodeCamp.org ma serię na YouTube poświęconą językowi, a Hacking with Swift oferuje pomocny kurs online.

#5 Objective-C

Średnie roczne wynagrodzenie programistów posługujących się tym językiem wynosi 66 697,30$, czyli o 22,4% więcej niż przeciętne wynagrodzenie deweloperów.

Gdzie się go nauczyć: Udacity ma darmowy kurs języka, a Tutorials Point oferuje pomocny przewodnik dla średnio zaawansowanych.

#4 Ruby

Średnie roczne wynagrodzenie programistów posługujących się tym językiem wynosi 72 146

$, czyli o 32,3% więcej niż przeciętne wynagrodzenie deweloperów.

Gdzie się go nauczyć: Codecademy ma świetny kurs dla początkujących, a FreeCodeCamp.org oferuje pomocne wyjaśnienie na YouTube.

#3 Go

Średnie roczne wynagrodzenie programistów posługujących się tym językiem wynosi 72 691,30$, czyli o 33,4% więcej niż przeciętne wynagrodzenie deweloperów.

Gdzie się go nauczyć: Ten e-book jest świetny dla osób z doświadczeniem w kodowaniu. Początkujący mogą również zajrzeć do tego kursu online lub kursu Udemy za 12$.

#2 Scala

Średnie roczne wynagrodzenie programistów posługujących się tym językiem wynosi 77 159,60$, czyli o 41,6% więcej niż przeciętne wynagrodzenie deweloperów.

Gdzie się go nauczyć: CognitiveClass.ai oferuje świetny samouczek dla początkujących. Możesz również zapoznać się z tym interaktywnym kursem.

#1 Perl

Średnie roczne wynagrodzenie programistów posługujących się tym językiem wynosi 84 025,50$, czyli o 54,2% więcej niż przeciętne wynagrodzenie deweloperów.

Gdzie się go nauczyć: Wiele kursów online dotyczących języka Perl zakłada podstawową znajomość kodowania. Jeśli nie masz podstawowego doświadczenia w programowaniu, zapoznaj się z kursem “Perl for Newbies" lub zastanów się nad darmowym, wprowadzającym kursem w innym, bardziej popularnym języku, takim jak Python lub JavaScript. Jeśli posiadasz podstawową wiedzę na temat kodowania, sprawdź TutorialsPoint.com lub LearnPerl.org.

Powyższe stawki stanowią średnią zarobków programistów na całym świecie, także mogą się one różnić w zależności od danego kraju. Jeżeli dopiero zaczynasz swoją przygodę z programowaniem, lub planujesz nauczyć się kolejnego języka, warto brać pod uwagę różnorodne rankingi popularności języków, a także tego typu zestawienia, ponieważ pomogą Ci one podjąć najkorzystniejszą dla siebie decyzję :)


#branzaIT #naukaprogramowania #karierawIT #programista #fullstackdeveloper

RaiBay - Polish Online Auction for Tech Talents

Follow us: Linkedin, Facebook, Twitter :)  

Join us at raibay.com and/or check our choosen job openings https://www.raibay.com/positions