Tak jak prawie każdy język programowania, Python ma za sobą rzeszę zagorzałych fanów. Od dawna jest on bardzo popularnym językiem “ogólnego przeznaczenia”, a obecnie zdobywa nowych fanów wśród programistów z bardzo specjalistycznych dziedzin, takich jak data science oraz uczenie maszynowe. Nic więc dziwnego, że regularnie zajmuje wysokie miejsca na różnych listach najpopularniejszych języków, takich jak indeks TIOBE, RedMonk i coroczna ankieta Stack Overflow.

Jeśli dopiero zaczynasz programować i zastanawiasz się, czy poświęcić czas na naukę Pythona, poniżej znajduje się krótkie omówienie tego, co programiści uwielbiają w tym języku, wraz z poradami dotyczącymi jego nauki.

#1 Łatwo się go nauczyć

Jak twierdzi Sebastian Lutter, dyrektor technologiczny firmy Pixolution, “Python to doskonały pierwszy język programowania dla początkujących. Zapewnia on jasną i czytelną składnię, która ułatwia naukę podstaw programowania i pozwala skupić się na szybkim tworzeniu rozwiązań dla Twoich problemów”. Zgadza się z tym Michał Kowalkowski, prezes w NoSpoilers.ai: “Python jest łatwy do nauczenia się, nawet dla początkujących programistów. Składnia jest prosta i można ją opanować w kilka dni. Początkujący programiści mogą czuć się przerażeni przechodząc od Pythona do języków niskiego poziomu jak C++, podczas gdy inni programiści, którzy zaczynają uczyć się Pythona od razu dostrzegają jego prostotę".

Nauka nowego języka programowania może na początku onieśmielać osoby początkujące.  Ale jak każdy popularny język, Python dysponuje obszerną dokumentacją, która pomoże Ci w nauce. Na przykład Python.org oferuje przydatny przewodnik dla początkujących po programowaniu i języku Python.  Jeśli jesteś wzrokowcem, Microsoft posiada serię filmów " Python for Beginners", z dziesiątkami lekcji (większość poniżej pięciu minut; nie dłużej niż 13 minut). Po opanowaniu niektórych podstaw, różnorodne samouczki i książki mogą pomóc w adaptacji języka w kontekście analizy danych i innych dziedzin.

#2 Python jest zwięzły

Według Dave Wade-Steina (starszy instruktor w Develop Intelligence), "Python jest zwięzły. Nie trzeba pisać dużo kodu, żeby osiągnąć swój cel. W związku z tym programiści piszący w Pythonie mogą być dużo bardziej produktywni, niż ci pracujący na językach które wymagają dużo standardowego kodu do wykonywania typowych zadań. Ponadto w świecie DevOps, gdzie Python jest niezwykle popularny, inżynierowie mogą automatyzować zadania przy użyciu mniejszej liczby linii kodu.” Może to uczynić Pythona dobrym wyborem dla programistów i inżynierów, którzy starają się szybko wdrażać nowe projekty. Ważne jest również, aby zwracać uwagę na jego szybkość w stosunku do innych języków, takich jak Java.

#3 Istnieje ogromna społeczność i tony dodatków

Kowalkowski wskazuje również na dużą społeczność programistyczną Pythona, która pomaga w rozwoju języka: “to popularny język, który posiada źródła zawierające odpowiedzi praktycznie na każde pytanie. Ułatwia to naukę i pozwala użytkownikom szybko poczuć, że z odpowiednią pomocą mogą zrobić wszystko”.

Jak w przypadku każdego języka, solidna społeczność jest niezbędna do wszystkiego, od tworzenia nowych funkcji po usuwanie błędów. „Istnieje mnóstwo bibliotek Pythona, które można wykorzystać w dowolny sposób", powiedział Lutter. “Będziesz mógł rozwiązać niemal każdy problem, a także znaleźć wiele użytecznych bibliotek innych osób pracujących nad podobnymi problemami, które pomogą ci napisać czytelny i czysty kod".

Wade-Stein wskazuje na ćwierć miliona pakietów Pythona na pypi.org jako główny powód, dla którego język jest tak niesamowicie popularny: “Można śmiało powiedzieć, że pakiety, które rozszerzają oryginalne zastosowanie Pythona, z języka przeznaczonego do przetwarzania i formatowania tekstu (przez co niewątpliwie stanowił konkurencję dla Perl, gdy pojawił się w 1991 roku), do języka, który króluje w obszarze data science, mają ogromny wpływ na obecną popularność Pythona.”

#4 Python się rozwija

Sachin Gupta, dyrektor generalny i współzałożyciel HackerEarth, wskazuje na badanie przeprowadzone przez jego firmę w 2020 roku wśród deweloperów, które wykazało, że 55 procent studentów zna Pythona.

"Python jest wszechstronny i ciągle się zmienia", zauważył, dodając, że język ten "pozwala programistom podążać za trendami bez konieczności uczenia się wszystkiego od zera".  Łatwa integracja Pythona z C, C++ i Javą, a także ciągłe aktualizacje, sprawiają, że programiści są na bieżąco z najnowszymi rozwiązaniami".

Współzałożyciel i partner zarządzający firmy Modus Create, Jay Garcia, zwraca uwagę na tegoroczną ankietę Stack Overflow, która zakończyła się podobnym wnioskiem jak ta przeprowadzona przez HackerEarth.  "Według corocznej ankiety Stack Overflow, Python zajmuje 3 miejsce wśród najbardziej lubianych języków i 1, jako najbardziej pożądany język.”

#5 Znajomość Pythona daje realną szansę na zatrudnienie

Garcia podkreśla, że Python jest pożądaną umiejętnością, która może pomóc w znalezieniu pracy.  Kowalkowski zwraca uwagę, że Python jest niezwykle popularny w data science: “Programiści zajmujący się data science często korzystają z Pythona ze względu na samą ilość użytecznych bibliotek i treści typu open-source. Sztuczna inteligencja jest gorącym tematem, który opiera się na nauce o danych".

Tom Taulli, instruktor Pythona, podkreślił znaczenie Pythona dla ML i sztucznej inteligencji "Jeśli chodzi o A.I., to najczęściej wybieranym językiem jest Python", powiedział. „Pozwala na łatwe tworzenie skryptów dla projektów z zakresu data science, gdzie ilość danych jest ogromna. Python ma również rozległy ekosystem dodatków, takich jak TensorFlow, PyTorch i Keras."

Wreszcie, Reuben Yonatan, założyciel i dyrektor generalny GetVoIP, zauważył, że wielkie firmy technologiczne, takie jak Google, Uber i Netflix, używają tego języka. Znajomość Pythona ułatwia znalezienie pracy, ponieważ duże firmy technologiczne cały czas szukają wykwalifikowanych programistów. Oznacza to, że mniejsze firmy również przyjmują ten język, co pozwala nie tylko tworzyć nowe produkty, ale także utrzymywać i doskonalić dotychczasowy kod.


#branzaIT #programowanie #python #kariera #developer

RaiBay - Polish Online Auction for Tech Talents

Follow us: Linkedin, Facebook, Twitter :)  

Join us at raibay.com and/or check our choosen job openings https://www.raibay.com/positions