Programowanie to umiejętność, którą warto doskonalić już od najmłodszych lat. Dzięki rosnącej ilości gier do nauki kodowania, rozpoczęcie przygody z programowaniem jest możliwe już na etapie przedszkola.

Niezależnie czy chcesz pomóc dziecku w zostaniu programistą, czy też rozwinąć ich wiedzę z tej dziedziny, istnieje wiele korzyści płynących z uczenia dzieci kodowania. Nauka kodowania daje mózgowi przewagę w uczeniu się, zapamiętywaniu, a nawet przetwarzaniu nowych informacji. Może również pozytywnie wpłynąć na kreatywność i samoocenę dziecka. Poniżej znajduje się 8 gier przeznaczonych dla najmłodszych:

#Code Karts

Platforma: iOS, Android

Cena: darmowa

Opis: Code Karts to gra, która wprowadza pojęcia z zakresu kodowania za pomocą logicznych łamigłówek przedstawionych w formie toru wyścigowego. Dzięki ponad 70 różnym poziomom i dwóm różnym trybom, gra z pewnością zapewni dzieciom sporo rozrywki i wiedzy.

Zadaniem dziecka jest dotarcie wyścigówką do mety, którą steruje się za pomocą klocków z odpowiednią strzałką.

Code Karts jest dostępna w 20 wersjach językowych, przez co trafia ona do szerokiego grona odbiorców pozwalając na naukę nie tylko podstaw kodowania, ale również kierunków i logiki.

#2 LittleCodr

Platforma: gra karciana

Cena: 14,99 $

Opis: Zaprojektowana by odpowiadać potrzebom nawet najmłodszych programistów, gra LittleCodr wyróżnia się na tle innych gier do nauki kodowania swoją prostotą. Jest to prosta gra karciana, która łączy zabawę z kształtowaniem umiejętności motorycznych. LittleCodr, pierwotnie finansowana z funduszy Kickstarter, cieszy się ogromnym zainteresowaniem ze względu na swoją interaktywną naturę, brak ekranu i angażujące metody nauki.

Za pomocą prostych kart dzieci mogą zaprogramować swoich rodziców lub przyjaciół do wykonywania zabawnych ruchów, w międzyczasie zdobywając takie umiejętności jak myślenie liniowe, sekwencjonowanie, prototypowanie, debugowanie i kodowanie.

#3 Think & Learn Code-a-pillar

Platforma: iOS, Android, Kindle Fire*

Cena: darmowa

Opis: Stworzona przez edukacyjnego giganta Fisher-Price, Think & Learn Code-a-pillar to interaktywna gra przeznaczona dla małych dzieci do odkrywania i poznawania świata kodowania. Dziecko steruje uroczą gąsienicą, pomaga jej jeść, bawić się i pokonywać różne przeszkody, jednocześnie rozwijając logiczne myślenie i umiejętność sekwencjonowania, a także umiejętności rozpoznawania liczb i rozwiązywania problemów.

Co najważniejsze, im częściej dziecko gra, tym więcej się nauczy - każdy kolejny poziom gry jest jeszcze bardziej zaawansowany.

*gra dostępna jest także w formie zabawki, a cena zaczyna się od ok. 200 zł

#4 Code & Go Robot Mouse Activity Set

Platforma: gra planszowa

Cena: 59,99 $

Opis:  Code & Go Robot Mouse Activity Set jest świetnym rozwiązaniem na naukę podstaw programowania wśród najmłodszych bez korzystania z telefonu czy komputera. Zestaw zawiera dwustronne karty do kodowania, mysz, którą dziecko programuje, kawałek sera i specjalny przewodnik, który pozwala dzieciom tworzyć nieskończoną ilość ścieżek dla swojej myszy.

Po utworzeniu labiryntu dzieci ustawiają karty do kodowania, aby poinstruować mysz, dokąd ma iść. Mysz może się podświetlać, wydawać dźwięki i ma dwie różne prędkości, dzięki czemu gra jest interaktywna i angażująca.

#5 Bee-Bot

Platforma: iOS

Cena: darmowa

Opis: Aplikacja Bee Bot została zaprojektowana specjalnie po to, aby pomóc małym dzieciom rozwijać ich umiejętności programowania i sekwencjonowania poprzez wykorzystanie zabawnej i interaktywnej gry. Aplikacja posiada 12 różnych poziomów, które w miarę postępów użytkownika stają się coraz bardziej wymagające. Każdy poziom posiada limit czasowy i oferuje ekscytujące przygody, co stanowi zachętę nawet dla najmłodszych programistów.

Dzięki grze dzieci uczą się także kierunków, ponieważ pszczółka porusza się w przód, tył, prawo i lewo. Gra jest idealna dla dzieci w wieku od czterech lat.

#6 Cubetto

Platforma: drewniana zabawka

Cena: 224 $

Opis: W świecie pełnym technologii i ekranów, znalezienie gry do nauki kodowania, nie wymagającej użycia komputera, graniczy z cudem. Brak ekranu jest tym co wyróżnia Cubetto. Cubetto to przyjazny, drewniany robot, który uczy dzieci podstaw programowania komputerowego za pomocą rzeczywistego, namacalnego przedmiotu.

Cubetto to gra, w której dziecko manipuluje klockami, aby wskazać robotowi drogę. Zestaw zawiera również książki i mapy, co zapewnia pozytywne i wszechstronne doświadczenie bez potrzeby korzystania z aplikacji czy urządzenia.

#7 Osmo Coding Jam

Platforma: iOs, gra planszowa

Cena: 60 $

Opis: Nie brakuje badań, które potwierdzają, że muzyka korzystnie wpływa na rozwój dziecka. Połączenie muzyki z nauką programowania jest gwarancją powstania wyjątkowej gry.

Osmo Coding Jam to wciągająca gra planszowa, która łączy się z aplikacją na iOS i pozwala dzieciom tworzyć własną muzykę za pomocą klocków do kodowania. Dzięki możliwości dokonywania zmian na planszy nawet najmłodsi programiści uczą się sekwencjonowania i rozwiązywania problemów. Dzięki muzyce dzieci mogą również rozwijać rytm, melodię i harmonię.

#8 Future Coders Poppin’ Pictures

Platforma: Zestaw do kodowania

Cena: 9,75 $

Opis: Future Coders Poppin' Pictures to angażująca gra, w której różne obrazy są podzielone na sekwencje symboli. Zadaniem dzieci jest stworzenie obrazków za pomocą kodu.

Za pomocą narzędzia z przyssawką mają one chwycić płytki i umieścić je na dołączonej siatce zgodnie z tym, co widzą na karcie. Bez konieczności korzystania z Internetu lub ekranu, ta gra sprzyja nauce sekwencjonowania oraz rozwija logiczne myślenie i umiejętność rozwiązywania problemów u dzieci w wieku od czterech lat!

Powyższa lista zawiera bardzo różnorodne gry, od planszówek, po gry wymagające użycia najnowszej technologii. Dajcie znać, co myślicie o poszczególnych pozycjach, a także czy macie jakieś propozycje innych gier do nauki programowania dla dzieci w najmłodszej grupie wiekowej :)

W kolejnym artykule z tej serii zaproponujemy gry dla nieco starszych dzieci w wieku przedszkolnym.


#gry #programowanie #naukaprogramowania #branzaIT

RaiBay - Polish Online Auction for Tech Talents

Follow us: Linkedin, Facebook, Twitter :)

Join us at raibay.com and/or check our choosen job openings https://www.raibay.com/positions