Jeśli planujesz rozpocząć karierę w branży IT, stara zasada mówi, że powinno się zaplanować każdy kolejny krok nauki i uczyć się jednej rzeczy naraz. Kodowanie to umiejętność, którą możesz szybko opanować i doskonalić z czasem. Początkujący programiści lub ci, którzy chcą się nauczyć podstaw programowania, często zwracają się do ekspertów po porady. Uczenie się od najlepszych jest doskonałym krokiem by przyspieszyć proces nauki. Oto pięć wskazówek ekspertów, które warto wziąć pod uwagę.

#1 Zacznij

Może to zabrzmieć niejasno i ogólnikowo, ale to działa. Rozpoczęcie jest tym, co doświadczeni programiści nazywają „aktywnym uczeniem się” . Jest to również jeden z najtrudniejszych kroków, który jest barierą dla wielu aspirujących programistów.

Według Aishwariyi Ramachandran, programistki z Oracle, jedynym sposobem na rozwój dla początkujących programistów jest po prostu programowanie. Rozpoczęcie pracy nad kodem wzbudza fascynację, która napędza programistę. To nie tylko ożywi Twoją pasję, ale także pozwoli docenić małe zwycięstwa po drodze, co jest niezbędne na początku kariery.

Jeśli nie jesteś pewien, od którego języka programowania zacząć, wystarczy, że zaczniesz od dowolnego języka, do którego możesz szybko uzyskać dostęp. Istnieje jednak grupa języków rekomendowanych dla początkujących programistów.

#2 Planuj

Choć może wydawać Ci się to zbędnym - zawsze miej przygotowany plan działania. Opracowanie konspektu na papierze to najlepszy sposób na burzę mózgów i wcielanie pomysłów w życie. Brak zarysu w pracy nad projektem, który wymaga dogłębnej analizy, zrozumienia lub nawet dalszych badań, może skomplikować i utrudnić pracę.

Zanim przejdziemy do składni musimy zrozumieć problem. Należy zwizualizować sobie co chcemy osiągnąć przed rozpoczęciem pracy nad kodem. Przemyślany plan pomoże Ci uniknąć problemów i zidentyfikować potencjalne błędy zanim zaczniesz działać.

#3 Znajdź Mentora

Niezależnie od wybranego języka programowania lub ścieżki kariery, znalezienie mentora pomoże Ci szybciej się uczyć. Trudno będzie Ci samemu wyruszyć w nieznane. Warto znaleźć ludzi, którzy są dla Ciebie autorytetem i uczyć się od nich.

Programowanie to podróż, a nie cel. Od czasu do czasu pojawiają się nowe rzeczy i zawsze trafi się coś nowego do nauczenia. Na przykład, jeżeli najbardziej interesujesz się tworzeniem aplikacji biznesowych, znajdź eksperta Javy.

#4 Doskonal umiejętności

Opanowanie podstaw może obudzić w Tobie chęć do pogłębiania swojej wiedzy i rozwijania kariery programisty. To decyzja, którą możesz podjąć w dowolnym momencie swojej przygody z kodowaniem i z pewnością nie pożałujesz podjęcia jej.

Jeśli chcesz przenieść swoje umiejętności kodowania na wyższy poziom, dobrym pomysłem jest wzięcie udziału w kursach, które pomogą Ci wyspecjalizować się w danej dziedzinie. To jak wiele zyskasz po ukończeniu takiego kursu zależy od kilku czynników: języka programowania, w którym się specjalizujesz, Twoich umiejętności technicznych, poziomu wykształcenia itd.

Kolejnym krokiem, który możesz zrobić, aby poprawić swoje umiejętności kodowania, jest nauka pisania czytelnego kodu. Oznacza to napisanie kodu, który zrozumiesz teraz i w przyszłości. Najlepszym sposobem pisania czytelnego kodu jest maksymalne wykorzystanie komentarzy - należy unikać założeń lub pozostawiania kluczowych kwestii do interpretacji.

#5 Ucz się na błędach

Programowania najlepiej nauczyć się metodą prób i błędów.  Podczas gdy ty możesz być inteligentny i bystry, popełnianie błędów jest nieodłącznym elementem nauki programowania. Gdy trafisz na przeszkodę, której nie umiesz pokonać, najlepiej zwróć się do kogoś, kto posiada większą wiedzę. To właśnie tutaj przydają się fora i społeczności, takie jak Stack Overflow i Github.

Każdy obecny ekspert w dziedzinie programowania był kiedyś na tym samym etapie co Ty teraz. Aby nauczyć się kodowania musisz uczyć się po kolei, starannie planując każdy etap zdobywania wiedzy. Gdy opanujesz podstawy, możesz indywidualnie zaplanować ścieżkę swojej kariery, która będzie odpowiadać Twoim upodobaniom i potrzebom. Najważniejsze to zacząć i nigdy się nie poddawać!


#kariera #branzaIT #kandydat #programowanie #nauka

RaiBay - Polish Online Auction for Tech Talents

Follow us: Linkedin, Facebook, Twitter :)

Join us at raibay.com and/or check our choosen job openings https://www.raibay.com/positions