Oto kolejny artykuł z serii dotyczącej gier do nauki programowania dla dzieci. Dzisiejsza lista przedstawia gry nadające się dla dzieci w wieku przedszkolnym.

#1 CodeSpark Academy

Platforma: iOS/Android/ Kindle Fire/ Windows

Cena: darmowa

Opis: CodeSpark Academy to wielokrotnie nagradzana aplikacja, która przybliżyła pojęcie kodowania ponad 20 milionom dzieci z ponad 200 krajów. Gra uczy dzieci podstaw programowania za pomocą zagadek, gier, ćwiczeń, a nawet projektów, przenosząc zabawę z ekranu do prawdziwego świata.

CodeSpark Academy proponuje Twojemu dziecku spersonalizowane zabawy na podstawie jego własnych osiągnięć. Spersonalizowane treści, w połączeniu z angażującym programem nauczania stworzonym przez MIT we współpracy z Uniwersytetami Princeton i Carnegie Mellon, a także comiesięcznymi aktualizacjami sprawi, że Twoje dziecko nie będzie mogło oderwać się od nauki.

#2 Kodable

Platforma: iOS, dostępna w przeglądarce

Cena: darmowa (29 $ za wersję nielimitowaną)

Opis: Kodable to platforma internetowa, z której korzystają rodzice i nauczyciele z całego świata. Podczas ponad 70-ciu lekcji, łączących zarówno aktywności wymagające komputera, jak i te bez użycia technologii, Kodable uczy dzieci podstawowych pojęć ze świata informatyki, które zostaną z nimi na zawsze.

Wszelkie materiały konieczne do przeprowadzenia lekcji są dostępne, a umiejętności, których dzieci uczą się podczas kodowania, przenoszą się na inne obszary, poprawiając ich krytyczne myślenie, komunikację, współpracę i kreatywność.

Interaktywne gry rozwijają miłość do nauki, która zostanie z dzieckiem na całe życie, a starannie wypracowane standardy zapewniają stabilne fundamenty dla dalszej nauki. Dodatkowo, dostępna jest aplikacja, w której dziecko, dzięki swoim osiągnięciom, może odblokowywać kolejne postacie, co motywuje je do dalszej nauki i zwiększa jego zaangażowanie.

#3 Cork the Volcano

Platforma: PC, Mac, iOS, Android, a także gra planszowa

Cena: 99,99 $

Opis: Cork the Volcano to ekscytująca gra, która jest połączeniem gry planszowej z technologią. Przy pomocy 22 płytek kodujących dzieci mogą manipulować elementami, aby kierować postaciami w grze, co angażuje umysł i pokazuje każdemu dziecku nową perspektywę.  

Zestaw zawiera tacę która łączy się bezprzewodowo z aplikacją na tablecie. Na początku gra wprowadza podstawowe elementy: skok, w lewo, w prawo, każda kolejna zagadka wprowadza bardziej złożone zadania i nowe postacie.

#4 Robot Turtles

Platforma: gra planszowa

Cena: 24,99 $

Opis: Robot Turtles gra planszowa nowej generacji. Oprócz angażującej zabawy, gra daje dzieciom poczucie kontroli i uczy je podstawowych pojęć z zakresu programowania. Proste komendy używane w grze nauczą Twoje dziecko korzystać z prostych funkcji, a także pokażą czym jest pisanie kodu i debugowanie. Grając odblokowują nowe zadania, co sprawia, że gra rozwija się razem z nimi.

A co jest najlepszym elementem gry? Czas spędzony z rodziną na zabawie, z dala od ekranu komputera czy telefonu.

#5 Ozobot Bit

Platforma: zabawka robot

Cena: 59 $

Opis: Jeśli szukasz robota kodującego, zaprojektowanego specjalnie dla młodszych dzieci, może zainteresować Cię Ozobot Bit. Bit, który należy do najlepszych inteligentnych zabawek dla dzieci, wyposażony jest w zestaw startowy składający się z naklejek, kolorowych mazaków, gry OzoDice i 25 różnych aktywności.

Rysując linie lub kody kolorów, Bit podąża ścieżką wyznaczoną przez Twoje dziecko, niezależnie od tego, czy jest to mapa, labirynt, czy nawet ogromny krajobraz miejski. Bit jest doskonałym sposobem na interakcję dzieci z robotem programistycznym bez konieczności korzystania z ekranów czy internetu.

#6 Scratch, Jr.

Platforma: iOS/Android/Kindle Fire/ Chromebook

Cena: darmowa

Opis: Scratch, Jr. uczy małe dzieci (w wieku 5-7 lat), które zaczynają programować własne interaktywne gry i historie, nowych, ważnych umiejętności. Zainspirowana popularnym językiem programowania Scratch, używanym przez miliony ludzi na całym świecie, ta bardziej nowatorska wersja pozwala dzieciom łączyć sekwencje kodu, aby ich postacie mogły się poruszać, skakać, śpiewać i tańczyć.

Ponadto, gra pozwala użytkownikowi zapoznać się z pojęciami matematycznymi i językowymi, wspierając umiejętność czytania, pisania i liczenia już we wczesnym dzieciństwie. Aplikacja ta została zaprojektowana przez czołowych ekspertów w celu lepszego dopasowania do rozwoju poznawczego, osobistego, społecznego i emocjonalnego młodszych dzieci, dzięki czemu możesz mieć pewność, że jest odpowiednia dla Twojego malucha.

#7 CoderBunnyz

Platforma: gra planszowa

Cena: 34,85 $

Opis: Zaprojektowana przez 9-latkę, CoderBunnyz jest unikalną grą planszową, która uczy zarówno małe dzieci jak i dorosłych wielu zagadnień z zakresu kodowania. Idealna dla całej rodziny, gra CoderBunnyz w interaktywny sposób wprowadza w świat kodowania, a każdy kolejny z 13 poziomów jest bardziej zaawansowany od poprzedniego.

Zabawa polega na programowaniu króliczków za pomocą kart do kodowania. Zadaniem jest zjedzenie marchewki i dotarcie do celu, zanim zrobią to inni. CoderBunnyz obejmuje wiele podstawowych i zaawansowanych pojęć z dziedziny programowania, takich jak: sekwencjonowanie, pętle, funkcje, gałęzie i debugowanie.

#8 Dash Robot

Platforma: robot zabawka + aplikacja

Cena: 149,99 $

Opis: Dash Robot to prawdziwy robot, który jest naładowany i gotowy do gry od razu po wyjęciu z pudełka. Korzystając z aplikacji, Twoje dziecko może pomóc Dashowi w wykonywaniu nowych czynności takich jak taniec i śpiew, a także poruszać się wokół obiektów.

Tym, co wyróżnia Dash spośród innych gier, jest dostępność wielu aplikacji, które są dostosowane do różnych grup wiekowych, poziomów nauczania i stylów gry. Każda z nich pozwala na dostosowanie programu do potrzeb konkretnego dziecka, dając mu wiele radości. Dash jest również wyposażony w wiele różnych akcesoriów dodatkowych, dzięki czemu dziecko może nadać zabawce indywidualnych cech.

#9 Move the Turtle

Platforma: iOS

Cena: darmowa

Opis: Move The Turtle to aplikacja edukacyjna na iPhone'a i iPada, która uczy dzieci podstaw tworzenia programów komputerowych za pomocą przyjaznego Żółwia.

Wykonując zadania, Twoje dziecko nauczy się tego jak planować złożone czynności składające się z prostych elementów, jak ponownie wykorzystać wcześniej wykonaną pracę oraz jak wykorzystać grafikę i dźwięk w programowaniu. Ponadto, gra zaznajomi Twoje dziecko z pojęciami pętli, procedur, zmiennych i instrukcji warunkowych

#10 Goldieblox: Adventures in Coding

Platforma: iOS

Cena: darmowa

Opis: Wyróżniona tytułem zabawki roku przez Toy Industry Association, a także aplikacji roku Apple, Goldieblox trzęsie branżą i za pomocą pierwszej w historii postaci dziewczyny-programistki podważa stereotypy dotyczące płci. W grze, Goldie i jej przyjaciółka Ruby usiłują dostarczyć babeczki, jednak potrzebują wskazówek dokąd się udać.

Dzieci czeka mnóstwo zabawy związanej z programowaniem podróży postaci przez miasto, a dodatkowo nauczą się wszystkich podstaw procesu kodowania. Ta gra stanowi inspirację dla dziewcząt i pokazuje im, że mogą zostać kim tylko zechcą.

#11 Osmo Coding

Platforma: iOS + zestaw do nauki

Cena: darmowa

Best Because: Zdobywca zarówno nagrody Parent's Choice Gold Award, jak i nagrody Oppenheim Best Toy Platinum Award, Osmo Coding to praktyczna gra, która łączy interaktywną grę z fizycznymi klockami do programowania. Za pomocą interaktywnego systemu, dzieci mogą umieścić iPada na podstawce Osmo, która wyczuwa co się przed nią znajduje. Następnie korzystają z klocków by planować polecenia, dzięki czemu zabawne postacie w aplikacji mogą przeżyć ciekawe przygody. Ucząc logiki, umiejętności rozwiązywania problemów, a także programowania, Osmo Coding staje się prostym i angażującym sposobem na naukę podstaw.

#12 LEGO Mindstorms: Fix the Factory

Platforma: iOS, Android

Cena: darmowa

Opis: LEGO Mindstorms: Fix the Factory to wciągająca gra logiczna, pełna nieoczekiwanych przeszkód i wyjątkowych wyzwań, która zmusza dzieci do rozwijania umiejętności logicznego myślenia, inteligencji przestrzennej i umiejętności dowodzenia robotami.

Stając przed zadaniem pomocy robotowi w przejściu przez fabrykę, Twoje dziecko walcząc z czasem nauczy się wszystkich podstaw programowania. Gra motywuje do zdobywania jak najwyższego wyniku, co sprawia, że dzieci będą ją traktować jak rozrywkę, a nie naukę.

#13 Code Monkey Island

Platforma: gra planszowa

Cena: 40 $

Opis: Code Monkey Island to gra planszowa dla całej rodziny, która cieszy się ogromną popularnością zarówno w domach, jak i w klasach. Choć głównym zamysłem gry jest bycie pierwszym graczem, który przeprowadzi wszystkie swoje małpki dookoła wyspy, duże znaczenie mają tu umiejętności podstawowe kodowania.

Zaprojektowana z myślą o dzieciach od 8 roku życia, gra Code Monkey Island pozwala dzieciom zapoznać się z podstawowymi pojęciami programowania, takimi jak przepływ sterowania, struktura danych, funkcje i wyrażenia boolowskie oraz działania algebraiczne.

Powyższe gry z pewnością rozbudzą zainteresowanie i chęć do nauki u Waszych dzieci. W kolejnym artykule przedstawimy gry, nadające się dla nieco starszych dzieci, uczęszczających już do szkoły, a osoby zainteresowane odsyłamy do poprzedniego artykułu z tej serii, obejmującego gry dla najmłodszych , a także do artykułu poświęconego grom dla dorosłych.


#gry #programowanie #naukaprogramowania #branzaIT

RaiBay - Polish Online Auction for Tech Talents

Follow us: Linkedin, Facebook, Twitter :)

Join us at raibay.com and/or check our choosen job openings https://www.raibay.com/positions