Większość gier uczących kodowania jest skierowana do dzieci. Istnieją jednak świetne gry związane z kodowaniem przeznaczone dla dorosłych, którzy chcą nauczyć się programować.

Oczywiście nie ma nic złego w korzystaniu z gier na Code.org lub Khan Academy. Możesz nauczyć się Scratch, który jest językiem programowania zaprojektowanym, aby pomóc dzieciom w nauce takich pojęć jak pętle i zmienne. Niektóre z tych gier uczą nawet podstaw Pythona lub JavaScriptu. Jednak jeśli jesteś osobą dorosłą, może być Ci trudniej ekscytować się grą o tematyce dziecięcej, taką jak Minecraft czy Kraina Lodu Disneya. Zamiast tego możesz znaleźć bardziej poważne gry, dzięki którym bardziej zaangażujesz się w naukę.

Jeżeli szukasz ciekawych gier do nauki programowania, mamy dla Ciebie dobre wiadomości. Oto lista 9 gier, w których będziesz podejmować strategiczne decyzje, a następnie wprowadzać je w życie za pomocą kodu. Należy pamiętać, że wszystkie gry z tej listy nadają się również dla dzieci, jednak tworzone były one głównie z myślą o dorosłych.  

#1 SQL Murder Mystery

Po uruchomieniu SQL Murder Mystery, otrzymujesz kilka podstawowych instrukcji:

" Doszło do zbrodni i detektyw potrzebuje twojej pomocy. Pamiętasz jedynie, że chodzi o morderstwo, które miało miejsce 15 stycznia 2018 roku w mieście SQL City​. Zacznij od znalezienia odpowiedniego raportu z miejsca zbrodni w bazie danych policji."

Aby znaleźć zabójcę musisz wykorzystać swoją znajomość zapytań w SQL. Jeśli masz doświadczenie w SQL, być może uda Ci się rozwiązać zagadkę za jednym razem. Jeśli nie, gra będzie stanowić ciekawy przewodnik pokazujący kilka wskazówek dotyczących zapytań.

SQL Murder Mystery pomoże Ci zrozumieć i zastosować pojęcia z zakresu baz danych, takie jak: primary key, foreign key, funkcje agregujące, łączenie tabel, a nawet certyfikaty Wildcard.

Możesz grać w SQL Murder Mystery za darmo w swojej przeglądarce.

#2: Elevator Saga

W Elevator Saga programujesz serię wind do obsługi rosnącej liczby pasażerów. W ramach 19 wyzwań musisz dostosować swój algorytm tak, aby zminimalizować czas oczekiwania pasażerów na przejazd z piętra na piętro.

Elevator Saga zapewnia dobrą praktykę JavaScriptu. Zmusi Cię ona do kreatywności i eksperymentowania z metodami optymalizacji.

Oto 30 sekundowe demo, z którego dowiesz się na czym polega ta gra:

Możesz zagrać w Elevator Saga za darmo w swojej przeglądarce.

#3: Screeps

Screeps reklamuje się jako strategiczny multiplayer sandbox dla programistów. Jest to poważna gra programistyczna, która zakłada, że znasz już pewne podstawowe zasady programowania. Możesz sterować swoimi urządzeniami za pomocą prawdziwych języków programowania, takich jak JavaScript. Możesz nawet skompilować języki takie jak C++ i uruchomić je poprzez WebAssembly.

Gra Screeps powstała w 2017 roku i nadal jest aktywnie rozwijana. Obecnie ma 89% pozytywnych ocen na Steam z ponad 1000 recenzji, co czyni ją jedną z bardziej uznanych gier na całej platformie. Oto pełny trailer:

Screeps to gra płatna, jednak na stronie internetowej dostępna jest darmowa wersja demo. Jeśli interesuje Cię pełna wersja, możesz kupić ją tutaj.

#4: Untrusted

Untrusted to uruchamiana za pomocą przeglądarki gra typu roguelike przeznaczona do nauki JavaScriptu. W grze musisz wyedytować kod tak, aby uratować Dr. Evala przed mroczną i zagmatwaną rzeczywistością.

Możesz grać w Untrusted bezpośrednio w przeglądarce.

#5: Duskers

Podczas gdy poprzednie 4 gry wykorzystywały prawdziwe języki programowania, Duskers bardziej przypomina skrypty powłoki.

Grasz jako programista, który utknął w kosmosie i zaczyna mu brakować zapasów. Przeszukujesz porzucone statki kosmiczne by znaleźć środki do życia. Ale nie możesz bezpośrednio wchodzić w interakcje z tymi statkami. Zamiast tego kontrolujesz zespół dronów - każdy z własnymi umiejętnościami - i mówisz im, jak badać te statki. Ale uważaj - na statkach znajdują się potwory, które zniszczą twoje drony, jeśli nie będziesz ostrożny.

Ta gra jest całkowicie kontrolowana przez wpisywanie w interfejsie wiersza poleceń. Ponieważ gra toczy się w czasie rzeczywistym, może zdarzyć się, że będziesz musiał pisać kod bardzo szybko, aby uchronić swoje drony przed niebezpieczeństwem. Oto trailer dotyczący wiersza poleceń:

A oto bardziej szczegółowy, 17-minutowy film na temat gry:  

#7: Flexbox Defense

Jest to gra typu tower defense, w której chronisz się za pomocą poleceń opartych na Flexboxie. Korzystając z prawdziwego kodu CSS Flexbox, dostosujesz położenie swoich wieżyczek, aby strzelać do atakujących wrogów, zanim będą mogli cię pokonać.

Fun fact: gra została zaprojektowana przez Channinga Allena, brata założyciela Indian Hackers Courtland Allen. Obydwaj bracia są doskonałymi programistami z pasją do nauczania.

Możesz zagrać w grę Flexbox Defense w swojej przeglądarce.

#8: CSS Diner

CSS Diner to gra przeglądarkowa, która pomoże Ci nauczyć się selektorów CSS. Na 32 poziomach nauczysz się dobierać elementy DOM przy użyciu różnych atrybutów:

  • id
  • classname
  • nth-of-type
  • nth-child
  • not(x)
  • [attribute="value"] i wielu innych

To przyjemna gra, którą warto przejść kilka razy, aby utrwalić sobie selektory CSS.

Możesz grać w CSS Diner za darmo w swojej przeglądarce.

#9: CodinGame

CodinGame to tak naprawdę zbiór kilku minigier do kodowania. A najlepsze jest to, że możesz kodować w dowolnym języku. Ich edytor obsługuje mnóstwo języków i kompiluje je dla Ciebie na serwerze.

CodinGame ma wbudowane tabele wyników i inne funkcje, które dają Ci dużą motywację do dalszego ćwiczenia kodowania. Mimo, że CodinGame została uruchomiona w 2012 roku, nadal nie powstała podobna platforma.

Możesz za darmo korzystać z CodinGame w swojej przeglądarce.

Bonusik: VIM Adventures

Nie jest to gra polegająca na kodowaniu, ale raczej gra, która uczy Cię potężnego narzędzia do kodowania jakim jest edytor VIM - w zabawny sposób nauczysz się skrótów klawiszowych VIM i istotnych koncepcji VIM.

W VIM Adventures możesz grać za darmo w swojej przeglądarce.

Jakie gry dodalibyście do powyższej listy? Mamy nadzieję, że powyższa lista okaże się dla Was przydatna i wykorzystacie ją do ćwiczenia swoich umiejętności kodowania :)


#gry #programowanie #naukaprogramowania #branzaIT

RaiBay - Polish Online Auction for Tech Talents

Follow us: Linkedin, Facebook, Twitter :)

Join us at raibay.com and/or check our choosen job openings https://www.raibay.com/positions