Nie jest zaskoczeniem, że wielu programistów chce pracować w Google. Oprócz atrakcyjnego wynagrodzenia i dodatkowych korzyści, wyszukiwarka-gigant oferuje możliwość pracy nad naprawdę przełomowymi projektami, od rozwoju aplikacji mobilnych po obliczenia kwantowe.

Niestety, zdobycie pracy w Google nie jest łatwe. Chociaż firma dawno temu zrezygnowała z niesławnych łamigłówek, zadawanych podczas rozmowy kwalifikacyjnej, rekrutacja nadal podzielona jest na kilka etapów, w których oceniana jest nie tylko znajomość technologii, ale również umiejętność współpracy z potencjalnymi członkami zespołu i menedżerami.

Proces rekrutacji w Google zazwyczaj rozpoczyna się od rozmowy telefonicznej, podczas której możesz być poproszony o napisanie kodu we wspólnym dokumencie Google, do którego rekruter będzie miał dostęp. Podczas tej rozmowy mogą pojawić się również różnorodne pytania behawioralne oraz pytania sprawdzające Twoją umiejętność rozwiązywania problemów. Zazwyczaj następnym krokiem rekrutacji jest rozmowa w siedzibie firmy, podczas której rekruter zadaje pytania, mające na celu ocenę czterech obszarów:

  • zdolności przywódczych
  • umiejętności rozwiązywania problemów (zwanej „ogólną zdolnością poznawczą”)
  • wiedzy dotyczącej stanowiska na które rekrutujesz
  • “googleyness”, tj. zespołu cech pokazującego czy pasujesz do środowiska i kultury pracy Google

Dla kandydatów na stanowisko programisty, rozmowa kwalifikacyjna koncentruje się na tym, w jaki sposób podchodzą oni do złożonych problemów, w tym struktur danych. Będziesz musiał uzasadnić zastosowane przez siebie rozwiązania i sposób myślenia, a także udowodnić, że posiadasz wszystkie umiejętności, które wyszczególniłeś w swojej aplikacji. Google stworzyło nagranie, w którym dokładniej opisuje ten proces:

W filmie jeden z rekrutów mówi o sprawdzaniu umiejętności kodowania kandydatów na białej tablicy, chociaż w zakładce FAQ Google widnieje informacja, że tablice zostały w dużej mierze wyparte na rzecz kodowania na laptopach, co może być mylące. Jeśli ubiegasz się o pracę w Google, dla pewności warto zapoznać się z szybkim szkicowaniem kodu na tablicy i laptopie.

Podobnie jak w przypadku rozmów kwalifikacyjnych w każdej innej firmie, programiści powinni upewnić się, że ich odpowiedzi są jasne, że są oni w stanie opowiedzieć o swoich wcześniejszych doświadczeniach i wyzwaniach w sposób, który pokaże, czego się nauczyli, oraz że mogą wyjaśnić, jak doszli do poszczególnych rozwiązań.

Każdy programista zainteresowany pracą w Google jest prawdopodobnie ciekawy języków programowania używanych przez tę firmę. Na szczęście mamy Burning Glass, firmę analityczną, która gromadzi i analizuje miliony ofert pracy z całego kraju, dzięki czemu mamy wgląd w umiejętności, których Google wymagało od kandydatów w ciągu ostatnich 90 dni. Ma się to następująco:

To, że Python znajduje się na szczycie listy, nie powinno dziwić. Od dawna jest bardzo popularnym „ogólnym” językiem programowania, jednak coraz częściej wykorzystywany jest w specjalistycznych obszarach, takich jak data science. Jeśli jesteś nowy w Pythonie (lub potrzebujesz tylko odświeżenia), odwiedź Python.org, który oferuje mnóstwo dokumentacji, w tym przydatny przewodnik po programowaniu dla początkujących. Microsoft posiada również serię filmów wideo "Python for Beginners" z dziesiątkami krótkich filmów, które obejmują wszystko, od "Hello world" po wywołania API.

Również Java oferuje wiele zasobów do nauki online, w tym Codeacademy, a także obszerną dokumentację. Rozmowa kwalifikacyjna w Google może skupić się również na Twojej znajomości Kotlina, który nie tylko został oficjalnym językiem programowania Androida, ale też jest uznawany za następny krok dla Java deweloperów (co ciekawe jednak, Kotlin nie znalazł się na liście Burning Glass).

Na uwagę zasługuje również stosunkowo silna obecność języka Objective-C: Ten starszy język jest używany do budowania i utrzymywania aplikacji w ekosystemie Apple, w tym MacOS i iOS. Zapotrzebowanie Google na programistów znających ten język sugeruje, że albo utrzymuje on wiele dotychczasowego kodu, albo nie ma dużego wewnętrznego zainteresowania Swiftem, nowszym językiem programowania Apple.

Bez względu w jakim języku programujesz, nie powinno dziwić, że Google wymaga byś był ekspertem w swojej dziedzinie. Pamiętaj o tym, starając się o pracę w tej firmie.


#branzaIT #rekrutacja #google #python #softwaredevelopment

RaiBay - Polish Online Auction for Tech Talents

Follow us: Linkedin, Facebook, Twitter :)

Join us at raibay.com and/or check our choosen job openings https://www.raibay.com/positions