Sztuczna inteligencja (SI) z założenia ma "definiować przyszłą technologię", ale czym dokładnie jest SI i jak wpływa ona dziś na nasze życie?
Definicja sztucznej inteligencji
Sztuczna inteligencja to zdolność maszyny do wykazania się umiejętnościami podobnymi do ludzkich, takimi jak rozumowanie, uczenie się, planowanie i kreatywność.
Sztuczna inteligencja umożliwia systemom technicznym postrzeganie swojego otoczenia, radzenie sobie z tym, co dostrzegają, rozwiązywanie problemów i działanie w celu osiągnięcia określonego celu. Komputer odbiera dane - wcześniej przygotowane lub zebrane przez własne czujniki, takie jak kamera - przetwarza je i reaguje.
Systemy SI są w stanie do pewnego stopnia dostosować zachowanie, analizując efekty poprzednich działań i działając autonomicznie.
Dlaczego SI jest ważna?
Niektóre technologie SI istnieją już od ponad 50 lat, ale postęp w zakresie mocy obliczeniowej, dostępności ogromnych ilości danych i nowych algorytmów doprowadził w ostatnich latach do poważnych przełomów w zakresie sztucznej inteligencji.
Sztuczna inteligencja jest postrzegana jako kluczowy element cyfrowej transformacji społeczeństwa i stała się jednym z priorytetów Unii Europejskiej.
Oczekuje się, że przyszłe zastosowania sztucznej inteligencji przyczynią się do ogromnych zmian, ale już teraz jest ona obecna w naszym codziennym życiu.
Rodzaje sztucznej inteligencji
1. Oprogramowanie: wirtualni asystenci, oprogramowanie do analizy obrazu, wyszukiwarki, systemy rozpoznawania mowy i twarzy.
2. "Wcielona" SI: roboty, autonomiczne samochody, drony, „Internet rzeczy”.
SI w życiu codziennym
Nie zawsze zdajemy sobie sprawę z tego, jak często mamy do czynienia ze sztuczną inteligencją. Poniżej kilka przykładów aplikacji i przedmiotów, napędzanych przez SI:
Zakupy i reklama online
Sztuczna inteligencja jest szeroko stosowana w celu dostarczenia ludziom spersonalizowanych reklam, na przykład na podstawie ich poprzednich wyszukiwań i zakupów lub innych zachowań w sieci. Sztuczna inteligencja ma ogromne znaczenie w handlu: optymalizacja produktów, planowanie zapasów, logistyka itp.
Wyszukiwanie w sieci
Wyszukiwarki uczą się na podstawie ogromnej ilości danych dostarczanych przez ich użytkowników w celu zapewnienia odpowiednich wyników wyszukiwania.
Osobiste asystentki cyfrowe
Smartfony wykorzystują SI do świadczenia usług, które są jak najbardziej odpowiednie i spersonalizowane. Wirtualni asystenci odpowiadający na pytania, udzielający rekomendacji i pomagający organizować codzienne czynności stają się wszechobecni.
Tłumaczenia maszynowe
Oprogramowanie do tłumaczeń językowych, będących tekstem pisanym lub mówionym, opiera się na sztucznej inteligencji w celu dostarczania i ulepszania tłumaczeń. Dotyczy to również takich funkcji, jak automatyczne tworzenie napisów.
Inteligentne domy, miasta i infrastruktura
Inteligentne termostaty uczą się na podstawie naszych zachowań, aby oszczędzać energię, podczas gdy twórcy inteligentnych miast mają nadzieję regulować ruch, aby poprawić łączność i zmniejszyć korki.
Samochody
Podczas gdy pojazdy samobieżne nie są jeszcze standardem, samochody już teraz korzystają z funkcji bezpieczeństwa zasilanych przez SI. UE przyczyniła się na przykład do sfinansowania systemu VI-DAS, czyli zautomatyzowanych czujników wykrywających możliwe niebezpieczne sytuacje i wypadki. Nawigacja także jest w dużej mierze napędzana przez sztuczną inteligencję.
Cyberbezpieczeństwo
Systemy SI mogą pomóc w rozpoznawaniu i zwalczaniu ataków komputerowych oraz innych zagrożeń cybernetycznych w oparciu o ciągłe wprowadzanie danych, rozpoznawanie wzorców i śledzenie ataków.
Sztuczna inteligencja przeciwko Covid-19
W przypadku Covid-19, SI została wykorzystana w termowizji na lotniskach i w innych miejscach. W medycynie może ona pomóc w rozpoznaniu infekcji na podstawie tomografii komputerowej płuc. Wykorzystywano ją również do dostarczania danych w celu śledzenia rozprzestrzeniania się wirusa.
Zwalczanie dezinformacji
Niektóre aplikacje SI mogą wykrywać fałszywe wiadomości i dezinformację, wydobywając informacje z mediów społecznościowych, szukając słów, które są sensacyjne lub alarmujące i identyfikując, które źródła internetowe są uznawane za wiarygodne.
Inne przykłady wykorzystania sztucznej inteligencji
SI ma na celu przekształcenie praktycznie wszystkich aspektów życia i gospodarki. Oto tylko kilka przykładów:
Zdrowie
Naukowcy badają, jak wykorzystać sztuczną inteligencję do analizy dużych ilości danych dotyczących zdrowia i odkryć wzorce, które mogą prowadzić do nowych odkryć w medycynie i sposobów na poprawę indywidualnej diagnostyki.
Na przykład, opracowali program SI do odbierania telefonów alarmowych, który ma rozpoznawać zatrzymanie akcji serca podczas rozmowy szybciej i częściej niż dyspozytorzy medyczni. Innym przykładem jest współfinansowany przez UE program KConnect, w ramach którego opracowywane są wielojęzyczne usługi tekstowe i wyszukiwania, które pomagają ludziom znaleźć najistotniejsze dostępne informacje medyczne.
Transport
SI może poprawić bezpieczeństwo, prędkość i efektywność ruchu kolejowego poprzez minimalizację tarcia kół, maksymalizację prędkości i umożliwienie samodzielnej jazdy.
Produkcja
Sztuczna inteligencja może pomóc europejskim producentom zwiększyć wydajność i przywrócić fabryki z powrotem do Europy poprzez wykorzystanie robotów w produkcji, optymalizację ścieżek sprzedaży lub poprzez przewidywanie w czasie konserwacji i awarii w inteligentnych fabrykach.
SatisFactory, projekt badawczy współfinansowany przez UE, wykorzystuje systemy oparte na współpracy i rzeczywistości rozszerzonej w celu zwiększenia satysfakcji z pracy w inteligentnych fabrykach.
Żywność i rolnictwo
Sztuczna inteligencja może być wykorzystana w tworzeniu zrównoważonego systemu żywnościowego Unii Europejskiej: może zapewnić zdrowszą żywność poprzez zminimalizowanie stosowania nawozów, pestycydów i nawadniania; pomóc w zwiększeniu wydajności i zmniejszeniu wpływu na środowisko. Roboty mogą usuwać chwasty, zmniejszając na przykład stosowanie herbicydów.
Wiele gospodarstw rolnych w całej UE już teraz wykorzystuje SI do monitorowania ruchu swoich zwierząt, ich temperatury i zużycia przez nie paszy.
Administracja publiczna i usługi
Wykorzystując szeroki zakres danych i rozpoznawanie wzorów, SI mogłaby przedwcześnie ostrzegać przed klęskami żywiołowymi i umożliwić skuteczne przygotowanie i łagodzenie ich skutków.
Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest dziś niemal w każdej dziedzinie naszego życia, choć nie zawsze jesteśmy tego świadomi. Nieustannie się rozwija i w przyszłości, poprzez cyfrową transformację społeczeństwa, prawdopodobnie ułatwi nam funkcjonowanie na każdym etapie życia.
RaiBay - Polish Online Auction for Tech Talents
Follow us: Linkedin, Facebook, Twitter :)
Join us at raibay.com and/or check our choosen job openings https://www.raibay.com/positions