Microsoft opublikował TypeScript 4.0, najnowszą wersję swojego niezwykle popularnego języka programowania przeznaczonego do tworzenia dużych aplikacji webowych za pomocą JavaScript.

Z technicznego punktu widzenia wydanie 4.0 stanowi kamień milowy oferujący wiele nowych funkcji. Jednakże, według twórcy TypeScriptu, Andersa Hejlsberga, pracownika technicznego firmy Microsoft, jest to jedynie kulminacja pracy, na której jego zespół koncentrował się od czasu wydania TypeScript 3.0 dwa lata temu.

Hejlsberg mówi, że istnieje kilka decydujących elementów wpływających na zmiany w TypeScript, w tym doświadczenie z edytorami takimi jak edytor Microsoftu Visual Studio Code, lepsze komunikaty o błędach i poprawiona refaktoryzacja.

"Dużo pracowaliśmy nad wydajnością i skalowalnością, ponieważ ludzie zaczynają budować naprawdę duże projekty w TypeScripcie i nadal, w projekcie zawierającym setki tysięcy linijek kodu, oczekują tej superwydajności - a nie jest to łatwy problem do rozwiązania".

Microsoft wypuścił TypeScript w 2012 roku, a, jak twierdzi firma analityczna RedMonk, język - superset JavaScript - od lipca stał się jednym z dziesięciu najlepszych języków programowania wśród programistów.

Analityk RedMonk, Stephen O'Grady, uważa, że popularność TypeScriptu nie jest zagrożona i nie jest przypadkowa, ze względu na wszechobecność JavaScriptu i jego opcjonalne bezpieczeństwo typu.  

Microsoft może pochwalić się, że w lipcu, z popularnego menedżera pakietów JavaScript npm, TypeScript po raz pierwszy został pobrany aż 50 milionów razy.

Jedno z usprawnień wydajności TypeScript 4.0 dotyczy spowolnionego tempa uruchamiania w przypadku większych projektów.

Daniel Rosenwasser z zespołu TypeScript wyjaśnia, że winny jest zazwyczaj proces zwany "ładowaniem projektu", w którym rozwiązuje się wiele zależności. Dlatego też zespół pracuje nad częściowym trybem edycji przy uruchamianiu projektu.

"Główną ideą jest to, że edytorzy mogą uruchomić lekki serwer, który wyświetla tylko te pliki, które edytor ma otwarte", zauważa. "Zawsze była to opcja dla edytorów, ale TypeScript 4.0 rozszerza funkcjonalność tego serwera na pewne operacje semantyczne - niż jak to miało miejsce wcześniej, tylko na operacje składniowe". Mimo, że ogranicza to dostępne informacje, to jednak wystarcza na podstawowe uzupełnienie kodu i innych szybkich informacji przy pierwszym otwarciu edytora.

Według Rosenwassera maszyny potrzebowały do minuty zanim TypeScript zareagował na plik w VS Code, a nowy tryb w TypeScript 4.0 skraca czas reakcji do kilku sekund.

Do wielu innych usprawnień w TypeScript 4.0 należy funkcja inteligentnego automatycznego importu, pomocna w przypadku, gdy auto-import nie działa zgodnie z oczekiwaniami i negatywnie wpływa na wydajność programistów. Jedną z przeszkód było to, że auto-import czasami działał na pakietach, które zostały napisane w TypeScript.

"TypeScript 4.0 wykonuje obecnie dodatkową pracę aby włączyć niewielką liczbę pakietów, które zostały wymienione w polu zależności package.json," zauważa Rosenwasser.

"Informacje z tych pakietów są używane tylko do poprawy auto-importu i nie zmieniają niczego innego, jak na przykład kontroli typów. Pomaga to zmniejszyć koszty związane z koniecznością przechodzenia przez katalogi node_modules, jednocześnie rozwiązując jeden z najczęstszych problemów, typowych dla nowych projektów".

TypeScript 4.0 to kolejna odsłona tego języka, będąca następcą TypeScript 3.9 udostępnionego w maju. Czekaliście na ten update?


#raibay #typescript#microsoft #news #IT #techsector

RaiBay - Polish Online Auction for Tech Talents

Follow us: Linkedin, Facebook, Twitter :)