Jeżeli interesuje Cię praca w IT, sprawdź, dlaczego lepiej jest szukać poza branżą technologiczną. Dowiedz się również, jakie znaczenie mają te trendy na rynku pracy względem open source.

Pamiętasz przepowiednie, że "oprogramowanie zawładnie światem"? Cóż, stało się. Według danych Burning Glass analizowanych przez Dice, jeżeli w 2020 roku chcesz dostać pracę jako programista, najlepszym rozwiązaniem będzie szukanie poza branżą technologiczną. Dlaczego? Ponieważ, choć na szczycie listy obejmującej firmy zatrudniające większość software developerów znajdują się dwie firmy technologiczne, pozostałe 8 miejsc TOP 10 zajmują firmy z sektora usług finansowych, usług profesjonalnych oraz przemysłu obronnego.

Myślisz, że to tylko chwilowa zmiana? Wcale nie. Jak wynika z raportu Burning Glass z końca 2019 roku, 89% wszystkich stanowisk pracy w branży technologicznej znajduje się na liście firm spoza tej branży. Innymi słowy, oprogramowanie nigdy nie było tak ważne, mimo że firmy software'owe nie są już tak istotne. Oprogramowanie to tylko część tego, co robi teraz każda firma.  

Kto zatrudnia?

Od zawsze wiadomo, że większość programów została napisana do użytku, a nie do sprzedaży. Firmy mogą kupić swoje oprogramowanie ERP od SAP, a oprogramowanie biurowe od Microsoftu, ale wszelkiego rodzaju oprogramowania mające na celu zarządzanie łańcuchem dostaw, pracownikami itd, piszą sami. Zaszła zmiana w tym, ile wydatków na oprogramowanie jest teraz skupionych na inicjatywach firmy, a nie na back-office, które ma na celu wspomaganie działalności przedsiębiorstwa.

Nic więc dziwnego, że według danych Burning Glass, firmy badającej rynek pracy, w zeszłym roku firmy stworzyły prawie milion miejsc pracy w USA. Przewiduje się, że w ciągu najbliższych kilku lat liczba ta wzrośnie o ponad 30%, a liczba miejsc pracy w sektorze IT niezwiązanych z technologią wzrośnie o 50% szybciej niż liczba miejsc pracy w tym sektorze. Co do tego, kto zatrudnia, to choć firmy technologiczne znajdują się na szczycie listy (prawdopodobnie jedna z nich nie jest tak naprawdę firmą technologiczną), to reszta z pierwszej dziesiątki zdecydowanie nie działa w branży technologicznej.

Zagłębiając się w raport Burning Glass i wychodząc poza zawody programistyczne, a konkretnie do szerszej kategorii IT, ogólnie rzecz biorąc, usługi profesjonalne, produkcja i usługi finansowe stanowią około połowę wszystkich ofert pracy w IT poza branżą technologiczną. Nawet w branżach, w których jest stosunkowo niewiele miejsc pracy w sektorze IT, odsetek stanowisk w sektorze technologii jest dość wysoki. Na przykład, przedsiębiorstwa użyteczności publicznej stanowią zaledwie 1% wszystkich miejsc pracy w sektorze IT niezwiązanych z technologią, ale 35% wszystkich miejsc pracy w tej branży to miejsca pracy w sektorze IT.

A ten odsetek nietechnicznych stanowisk pracy? Jak wynika z danych Burning Glass (Rysunek A), rośnie:

Oprogramowanie nie zawładnie światem - ono już nim zawładnęło.

Co to oznacza dla open source?

Jednym z obszarów oprogramowania, który nie został jeszcze przejęty przez firmy niezwiązane z technologią, jest open source. Prezes IBM, Jim Whitehurst (były prezes Red Hat), od końca lat 2000. apeluje do przedsiębiorstw, aby miały swój wkład: " Aby open source przynosił korzyści wszystkim naszym klientom na całym świecie, musimy przyciągnąć naszych klientów nie tylko jako użytkowników produktów open source, ale także prawdziwie zaangażować ich w tworzenie oprogramowania open source oraz w rozwój społeczności".

Chociaż przedsiębiorstwa nie podjęły się tego zadania na poważnie, obserwujemy o wiele większą aktywność niż w 2008 roku, kiedy to Whitehurst wystosował ten apel, a nawet jeszcze większą niż w 2018 roku. Na przykład, Capital One (jedna z 10 największych firm oferujących miejsca pracy dla deweloperów) od wielu lat realizuje dobrze zorganizowaną strategię open source z szeregiem opublikowanych przez siebie projektów open source, lub do których realizacji się przyczynia.

Capital One nie jest w tym sama. Niektóre z najbardziej popularnych programów w branży zostały wydane przez korporacyjnych użytkowników oprogramowania, a nie sprzedawców oprogramowania. Na przykład, Lyft jest odpowiedzialny za Envoy, Netflix ( między innymi) wydał Spinnaker, LinkedIn udostępnił Apache Kafka, itd.  Mamy wiele do zrobienia, zanim poznamy skalę i znaczenie oprogramowania open source sterowanego przez użytkownika, jednak wkrótce nadejdzie ten czas, a firmy te staną się liderami w tej dziedzinie.

Wszystko to oznacza, że oprogramowanie - open source i nie tylko - powinno być udoskonalane. Dlaczego? Ponieważ oprogramowanie jest lepsze, gdy jest napisane przez tych, którzy faktycznie go używają, a nie przez tych, którzy je sprzedają. Nadchodzi złoty wiek oprogramowania.


#raibay #opensource #IT#techindustry #jobmarket  #recruitment #softwaredevelopment #programming

RaiBay - Polish Online Auction for Tech Talents

Follow us: Linkedin, Facebook, Twitter :)