Na podstawie najnowszego raportu Upwork sprawdzamy, które języki programowania najbardziej się opłacają oraz tego, które z nich rozwijają się najszybciej.

Pomimo wpływu jaki COVID-19 ma na gospodarkę, dane z internetowej platformy dla freelancerów Upwork pokazują, że deweloperzy pracujący jako niezależni specjaliści mają szansę na znalezienie dobrze płatnej pracy. Z myślą o specjalistach z branży IT, firma Upwork, analizując najwyższe średnie stawki godzinowe, opracowała listę 15 najlepiej płatnych języków programowania .

Stawka godzinowa za najlepsze języki wynosi średnio ponad 66 dolarów, co przekłada się na roczny dochód przed opodatkowaniem w wysokości ponad 137 000 USD (w przypadku 40-godzinnego tygodnia pracy).

Porównanie najwyższych stawek z rankingu Upwork ze średnimi zarobkami na rok 2018 podanymi przez amerykańską agencję Bureau of Labor Statistics pokazuje, że stawka 66 USD za godzinę to więcej niż średnia stawka web, mobile i software developera w obszarach metropolitalnych w całych Stanach Zjednoczonych. Co więcej, stawki w najbardziej zamożnych metropoliach wynoszą od 39.58 do 52.09 dolarów.

15 najlepiej opłacanych języków programowania według Upwork

Poniższe dane opierają się na średniej godzinowej stawce freelancera:

Objective-C 66 USD

Golang 64 USD

Windows PowerShell 62 USD

Excel VBA  60 USD

Kotlin 60 USD

VB.NET 59 USD

Ruby 59 USD

Java 58 USD

Swift 56 USD

C# 56 USD

ASP.NET 56 USD

C++ 55 USD

SQL 54 USD

Python 53 USD

C 52 USD

Pandemia wymusiła na pracownikach konieczność pracy zdalnej. Wyniki były tak pozytywne, że niektórzy pracodawcy, w tym Twitter, zadeklarowali, że po zniesieniu ograniczeń wynikających z pandemii COVID-19 wszystkie biura pozostaną w systemie pracy zdalnej. Inne firmy dały pracownikom wybór: mogą oni pracować w pełni zdalnie, bądź też częściowo, pracując zarówno w domu jak i biurze.

Ze względu na korzystną zmianę w kierunku pracy zdalnej, firmy zaczęły polegać na usługach niezależnych, wykwalifikowanych specjalistów. Gwałtownie wzrósł popyt na wykwalifikowanych specjalistów z branży IT, o czym świadczą dane z platform takich jak Upwork. Na skutek tak ogromnego zainteresowania, specjaliści mają ten luksus, że mogą zdecydować się na pozostanie na swoich stanowiskach, negocjować lepsze warunki lub szukać możliwości przeniesienia się do innej firmy.

Spośród wysoko płatnych języków programowania, języki na które z roku na rok popyt wzrasta to:

Ruby—127%

Java—127%

SQL—152%

„Specjalizacja w określonym języku lub dyscyplinie może pomóc w odróżnieniu kandydatów” - powiedział Mike Paylor, wiceprezes ds. inżynierii i produktu w Upwork. „Szczególnie pożądana jest znajomość języków programowania do tworzenia aplikacji mobilnych, takich jak Objective-C lub Kotlin, a także stosunkowo nowoczesnych języków, takich jak Go”.

Jeżeli chcesz zmienić zawód, przebranżowić się lub przekwalifikować, doskonalenie umiejętności jest zawsze mile widziane. Jest to duża zaleta w CV, która sprawi, że będziesz dużo bardziej atrakcyjnym kandydatem. A jeśli przed zmianą branży powstrzymują Cię finanse, istnieje zaskakująca liczba bezpłatnych kursów.

Bezpłatne kształcenie

Stale zmieniający się świat technologii jest popularną areną, oferującą możliwość odbycia kursów. Istnieją placówki edukacyjne, które oferują bezpłatne zajęcia online z zakresu technologii, mające doskonalić umiejętności informatyczne. Należą do nich:

 • Dash General Assembly
 • Udemy
 • LinkedIn Learning
 • Udacity
 • Pluralsight
 • MIT OpenCourseWare (tak, ten MIT, Massachusetts Institute of Technology, oferujący kurs Javy, programowania MATLAB, MATLAB, C i C++ itp.)
 • Microsoft Learn
 • Coursera
 • Codeacademy
 • EdX
 • Harvard Online Learning (tak, ten Harvard, który obecnie oferuje 83 darmowe kursy, m.in., 12-tygodniowy kurs "CS50's web programming with Python and JavaScript," oraz "CS50's introduction to artificial intelligence with Python").
 • Khan Academy

“Nie widzimy powodu, by ograniczać liczbę programistów”, powiedział Paylor. “W zasadzie, branża IT rozwija się szybciej niż większość zawodów. Podczas gdy popyt na dany język programowania będzie się zmieniał wraz z upływem czasu nie wydaje się, aby ten trend spowolnił.  Ponieważ organizacje nadal muszą stawiać czoła wyzwaniom, potrzeba tworzenia nowych, zorientowanych na klienta aplikacji, które działają na różnych platformach i urządzeniach, będzie stale rosnąć, podobnie jak popyt na specjalistów, którzy wprowadzają te projekty w życie".

Popyt na wykwalifikowanych programistów nie słabnie również w naszym kraju. Szacuje się, że przewyższa on podaż o niemal 50 tysięcy specjalistów! Jak myślicie, czy wysokie wynagrodzenie programistów zachęci młodych ludzi do wybrania tej branży? I jak ten ranking pod względem kolejności wyglądałby w Polsce? Dajcie znać w komentarzach :)


#raibay #IT #techindustry #jobmarket  #programming

RaiBay - Polish Online Auction for Tech Talents

Follow us: Linkedin, Facebook, Twitter :)