Python jest drugim najbardziej popularnym językiem programowania wśród programistów wykorzystujących Julię do projektów z zakresu data-science.

Opublikowano wyniki corocznego badania użytkowników na rok 2020 dotyczące Julii, dynamicznego języka programowania, który ma swoje korzenie w MIT. Badanie to ma na celu ujawnienie preferencji osób budujących programy w tym języku. W tym roku w badaniu wzięło udział 2.565 użytkowników i programistów Julii, w porównaniu do roku 2019, kiedy to wzięły w nim udział 1.844 osoby.

Python, język popularny wśród programistów data science tworzących aplikacje korzystające z uczenia maszynowego, jest językiem, do którego zwróciliby się developerzy Julii, gdyby potrzebowali innego języka.

Bez względu na to, na jaki indeks popularności patrzysz, Python znajduje się w pierwszej trójce, a jego popularność jest napędzana przez programistów data science i rosnące zapotrzebowanie na aplikacje w których zastosowane jest uczenie maszynowe, a także przez bogactwo modułów Pythona, które umożliwiają rozszerzenie jego zastosowania w różnorodnych dziedzinach.    

Mimo to Julia, którą firma analityczna RedMonk oceniła jako język warty uwagi, też ma za sobą przyzwoite wsparcie. Oprócz spółki Julia Computing, w instytucie badawczym MIT Computer Science & Artificial Intelligence Laboratory znajduje się Julia Lab (CSAIL) oraz społeczność open source, walcząca o jej długoterminowy sukces.

W 2019 roku 73% użytkowników Julii zadeklarowało, że używałoby Pythona, gdyby nie używali Julii, natomiast w tym roku aż 76% wskazało Pythona jako drugi język.

Podczas gdy Python stał się najpopularniejszym alternatywnym językiem dla użytkowników Julii, Viral Shah, współtwórca Julii, współzałożyciel i dyrektor generalny Julia Computing, twierdzi, że gdy użytkownicy Julii lepiej poznają ten język, są oni mniej skłonni do zmiany języka na inny.

"Im więcej doświadczenia w pracy z Julią zdobywają programiści, tym rzadziej chcą używać czegokolwiek innego. Dlatego właśnie Julia szybko awansowała w rankingach IEEE Spectrum i znalazła się wśród 20 najlepszych języków".

MATLAB, kolejny rywal Julii w dziedzinie analizy statystycznej, zauważył spadek udziału użytkowników Julii jako najlepszego języka alternatywnego z 35% do 31% w ciągu ostatniego roku, natomiast C+++ odnotowało wzrost udziału w tej metryce z 28% do 31%. W międzyczasie R, popularny język programowania dedykowany do przeprowadzania analiz statystycznych również odnotował spadek z 27% do 25%.

Pomimo zagrożenia, jakie stwarza Python, niektóre z tych trendów mogą mieć pozytywny wpływ na długotrwałe przetrwanie Julii.

Najczęściej używanymi językami po Julii są Python, a następnie Bash/Shell/PowerShell. A gdyby Julia, która powstała w 2012 roku, nie istniała, większość użytkowników Julii używałaby C++, MATLAB, R, C, Fortran, Bash/Shell/PowerShell i Mathematica.

Wady i zalety Julii

Użytkownicy Julii ujawnili również, co kochają i czego nienawidzą w języku programowania, który, jak twierdzą jego zwolennicy, jest szybszy od Pythona i R w analizie big-data z wykorzystaniem plików CSV do zadań takich jak analiza cen akcji oraz ryzyka kredytu hipotecznego.

Do najbardziej lubianych cech Julii należą szybkość i wydajność, łatwość obsługi, status open-source i możliwość rozwiązywania problemów związanych z używaniem dwóch języków. Natomiast z nietechnicznego punktu widzenia, do zalet tego języka zaliczane jest to, że jest on darmowy, ma aktywną społeczność programistów i jest dostępny na licencji MIT.

Do wad języka należy fakt, że jest on zbyt powolny, aby wygenerować pierwszy wykres i cechuje się długim czasem kompilacji.  Pojawiają się również skargi dotyczące pakietów Julii, oraz tego, że programiści nie mogą tworzyć niezależnych bibliotek i plików binarnych.

Oprócz tego, do problemów Julii można zaliczyć fakt, iż programiści korzystają z innych języków i niełatwo jest jej się przebić. W podobnej sytuacji jest Rust, popularny język stosowany do programowania systemowego, ponieważ firmy, w których pracują programiści Rusta nie korzystają z tego języka.

Jak myślicie, biorąc pod uwagę wady i zalety Julii, czy ma ona szansę w starciu z Pythonem?


#julia #python #opensource #IT#techindustry #softwaredevelopment #programming #raibay

RaiBay - Polish Online Auction for Tech Talents

Follow us: Linkedin, Facebook, Twitter :)