Sierpniowy indeks TIOBE ma dla nas ciekawą niespodziankę. Jest nią gwałtowny wzrost popularności języka programowania R, spowodowany desperackimi poszukiwaniami szczepionki na COVID-19.

Na rynku istnieje bardzo wiele języków programowania. Miarą ich popularności są indeksy, które pomagają profesjonalistom i studentom podejmować decyzje związane z rozwojem kariery. Jednym z takich indeksów jest indeks TIOBE.

TIOBE to jeden z najpopularniejszych indeksów na rynku IT. Opiera się on na pomiarze popularności wszystkich języków programowania: bierze on pod uwagę ilość zapytań w wyszukiwarkach, oferty pracy oraz liczbę wykwalifikowanych programistów korzystających z danego języka.

Może się to wydawać mało prawdopodobne, lecz bohaterem sierpniowego indeksu TIOBE jest R. R wspiął się na ósmą pozycję, co jest sporym awansem, biorąc pod uwagę, że jeszcze rok temu był on na 20. miejscu w rankingu. R to open source, który koncentruje się na tematyce obliczeń statystycznych i grafice, a według TIOBE, nagły wzrost zainteresowania tym językiem w ciągu ostatnich 12 miesięcy spowodowany jest tym, iż uniwersytety i instytuty badawcze zrezygnowały z korzystania z klasycznych języków statystycznych, na przykład SAS i Stata, na rzecz R i innych języków open source, takich jak Python. Ponadto, wielu inżynierów i naukowców używa R w data science, by znaleźć szczepionkę na COVID-19.

Ze względu na rosnące zainteresowanie R, ma on szansę zostać językiem programowania 2020 TIOBE, co jest tytułem przyznawanym językowi, który w ciągu 12 miesięcy uzyska największy wzrost popularności. Poza tym, sierpniowy ranking nie przyniósł znaczących zmian. Na szczycie znajdowały się kolejno języki C, Java i Python, podczas gdy inne języki takie jak Go, Swift i SQL walczyły o wejście do pierwszej dziesiątki.

Rankingi monitorujące rynek IT są niezbędne - pozwalają programistom wyspecjalizować się w językach, na które jest największy popyt. Indeks TIOBE jest jednym z najpopularniejszych rankingów tego typu. Korzystacie z niego?


#tiobeindex #IT #techindustry #programming #programminglanguages

RaiBay - Polish Online Auction for Tech Talents

Follow us: Linkedin, Facebook, Twitter :)