Sztuczna inteligencja (powszechnie znana również jako AI) to szeroko zakrojona gałąź informatyki odpowiedzialna za budowanie inteligentnych maszyn zdolnych do wykonywania zadań zazwyczaj wykonywanych przez ludzi.  

Sztuczna inteligencja może pomóc zakończyć pandemię koronawirusa, która kształtowała nasze życie przez ostatnie sześć miesięcy i zmieniła je na zawsze. Pandemia COVID-19 postawiła przed branżą sztucznej inteligencji wiele wyzwań, jednak zastosowanie AI w walce z pandemią może pomóc ją zwalczyć.

Innowacyjna technologia może być wykorzystywana do śledzenia trendów i przewidywania przyszłości pandemii. Chociaż jak dotąd nie odniosła nadmiernego sukcesu, oczekiwania rosną, gdyż nowe technologie pojawiają się każdego dnia oferując nowe korzyści i możliwości. Ta innowacyjna technologia może zatem pomóc w podejmowaniu decyzji, które mogą spowolnić rozprzestrzenianie się wirusa.

Technologia deep learning może być zastosowana by przewidzieć, które z istniejących leków oraz jakie nowe leki, szczepionki i terapie mogą wyleczyć koronawirusa. Kilka dużych instytucji stosuje już sztuczną inteligencję do planowania leczenia i tworzenia szczepionek, w nadziei, że w końcu znajdą lek na COVID-19. Niektóre firmy, takie jak DeepMind, użyły już deep learning do badania składu białek związanych z SARS-CoV-2.

Przez cały czas trwania pandemii fałszywe informacje pochodzące z niesprawdzonych źródeł zalewają Internet. Aby walczyć z dezinformacją, wyszukiwarki i serwisy społecznościowe zastosowały sztuczną inteligencję, która za pomocą specjalnego algorytmu wyszukuje fake newsy i usuwa je z Internetu. Ma to na celu ograniczenie rozpowszechniania fałszywych informacji, a także zmniejszenie strachu wśród społeczeństwa.

Sztuczna inteligencja może również pomóc we wczesnej diagnostyce wirusa, co z kolei mogłoby przyczynić się do badań dotyczących rozprzestrzeniania się wirusa i w konsekwencji zmniejszenia ilości zakażeń.

Nie zapominajmy, że pamiętając o kilku prostych zasadach sami możemy ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusa:

  • często myj ręce wodą i mydłem - rób to przez minimum 20s.
  • jeśli nie możesz umyć rąk - stosuj płyn do dezynfekcji
  • kiedy kichasz lub kaszlesz zakrywaj usta chusteczką lub rękawem - nie dłonią
  • zużyte chusteczki natychmiast wyrzuć do kosza po czym umyj ręce

Bądźmy odpowiedzialni i rozważni.


#branzaIT #sztucznainteligencja #koronawirus #deeplearning #artificialintelligence

RaiBay - Polish Online Auction for Tech Talents

Follow us: Linkedin, Facebook, Twitter :)    

Join us at raibay.com and/or check our choosen job openings https://www.raibay.com/positions