Ze zgromadzonych danych widzimy, że z roku na rok liczba ofert dla full stack developerów na polskim rynku rośnie.

Bez względu na wielkość branży, czy mowa o start-upie, czy też firmie o ugruntowanej pozycji, każda organizacja poszukuje full stack developerów.

Obecnie coraz więcej firm chciałoby tworzyć mniejsze zespoły, co pozwoliłoby im zaoszczędzić czas i koszty. Jeśli firma działa w oparciu o produkt, czy to jako start-up, czy jakakolwiek inna firma, zatrudnienie full stack developera staje się kluczowe.

W ciągu ostatnich kilku lat nastąpił 20-procentowy wzrost popytu na full stack developerów, przy czym firmy chcą mieć na pokładzie wielu utalentowanych specjalistów posiadających zróżnicowany zestaw umiejętności.

Kim jest Full Stack Developer?

Najprościej jest zdefiniować full stack developera jako kandydata, który może tworzyć zarówno oprogramowanie klienckie jak i serwerowe. Jeśli programista jest full stack developerem, oznacza to, że wykonuje wszystkie zadania dotyczące front-endu, back-endu, bazy danych i wreszcie procesu integracji systemów.

Będąc full stack developerem odpowiadasz za kodowanie interfejsu API po stronie serwera, cechujesz się znajomością języków programowania dla rozwoju back-end, wykonujesz aplikację po stronie klienta za pomocą JavaScript, wykonujesz zapytania do baz danych a także zarządzasz systemem kontroli wersji.

Full stack developer stanowi wartość dodaną dla organizacji i zespołu, dzięki rozwijaniu zróżnicowanego zestawu umiejętności i zdolności do samodzielnej pracy nad projektem, a tym samym redukcji kosztów operacyjnych.

Umiejętności wymagane, aby stać się full stack developerem

Chociaż jest wiele umiejętności, które musisz opanować, aby zostać full stack developerem, poniżej wymienione zostały najważniejsze z nich.

1. HTML/CSS

Musisz posiadać dogłębną znajomość języka HTML, inaczej HyperText Markup Language, a także CSS. Jest to niezbędne do projektowania stron internetowych, budowania stron internetowych oraz do umieszczania i stylizacji treści w celu zapewnienia skutecznej obecności w sieci.

HTML pomaga dobrze zaprojektować strukturę stron internetowych przy użyciu znaczników. Z kolei dzięki CSS poradzisz sobie z prezentacją elementów HTML. Oba języki programowania są niezbędne do stworzenia efektywnego front-endu, dlatego konieczne jest opanowanie obu z nich.

2. JavaScript

Obowiązkowe jest opanowanie JavaScriptu, ponieważ jest to popularny, zorientowany obiektowo język skryptowy używany do dodawania funkcji do aplikacji za pomocą HTML. Może być używany do pisania kodu po stronie klienta, oraz kodowania po stronie serwera.

Jest to jedyny język, który może zostać uruchomiony po stronie serwera za pomocą Node.Js, a także natywnie w przeglądarce.

Dzięki funkcjom JavaScript, takim jak Angular czy React, możesz sprawić, że Twoja strona internetowa będzie dynamiczna i responsywna.

3. Języki używane w back-endzie takie jak Python, PHP, Ruby, itp. oraz frameworki takie jak Node.JS

Po opanowaniu podstawowych umiejętności wymaganych na stanowisku front-end developera, aby zostać full stack developerem  należy również opanować technologie wykorzystywane przez środowisko back-endowe. Istnieją języki programowania w obszarze back-end takie jak Python, Java, PHP, Ruby, itp., które są wymagane do programowania po stronie serwera.

Obecnie Python jest najbardziej pożądany przez klientów na całym świecie; jest to język z dużym frameworkiem (np. Django), a jego składnie są dopracowane i łatwe do opanowania.

4. Git, GitHub i Sourcetree

Jeden z najwyżej ocenianych systemów kontroli wersji, Git, pomaga w efektywnym zarządzaniu zmianami dokonywanymi w aplikacji, dokumencie, kodzie, stronie internetowej i innych informacjach dotyczących rozwoju aplikacji.

Służy jako internetowe repozytorium open-source, które zapewnia usługi hostingowe. Aby móc śledzić jak najdrobniejsze zmiany w aplikacji, musisz mieć profil na GitHubie i być biegły w obsłudze Gita.

5. Bazy danych i Web Storage

Po skoncentrowaniu się na front-endzie i back-endzie, należy skupić się na repozytorium danych, gdzie można je przechowywać w celu zapewnienia dalszego dostępu. Musisz mieć jasną wiedzę dotyczącą relacyjnych baz danych i przechowywania pamięci oraz być w stanie tworzyć, interpretować i manipulować zapytaniami do bazy danych.

Musisz także rozumieć pojęcia związane z relacyjnymi i nierelacyjnymi bazami danych.

Aby skutecznie przechowywać dane, musisz dobrze rozumieć specyfikę relacyjnych baz danych, baz danych NoSQL i pamięci internetowej.

6. Struktura sieciowa

Oprócz wiedzy z zakresu front-endu i back-endu, jako full stack developer oczekuje się od Ciebie wiedzy z zakresu strukturyzacji kodu i separacji plików. Podczas rozdzielania plików należy śledzić ich lokalizację oraz organizować dane w bazach danych, a także wykonywać zadania obliczeniowe.

7. HTTP i REST

Jak już wiesz, HTTP (HyperText Transmit Protocol) pozwala na komunikację serwera z klientem. REST lub Representational State Transfer działa jako interfejs pomiędzy systemami, który wykorzystuje HTTP do pobierania danych lub wykonywania niezbędnych operacji na danych w dowolnym formacie. Tak więc, aby było jasne, REST API działa jako "tłumacz", który pozwala zapleczu zrozumieć front-end. Jako front-end developer, kluczowe znaczenie ma zdobycie wiedzy specjalistycznej w zakresie tych technologii.

Wynagrodzenie full stack developera

Zdziwisz się słysząc, że według sondażu przeprowadzonego przez PayScale, roczna pensja full stack developera wynosi od 46 000 do 115 000 dolarów. Należy jednak pamiętać, że wynagrodzenie może się różnić w zależności od firmy, lokalizacji, doświadczenia i umiejętności.

Wniosek

Teraz już wiesz, jakie umiejętności są niezbędne do tego, aby zostać full stack developerem. Aby rozwinąć te umiejętności, możesz np. wziąć udział w szkoleniu online i uzyskać certyfikat w tej dziedzinie. Kurs szkoleniowy online daje Ci możliwość wyboru godzin i trybu nauki, a także konsultacje z ekspertami z branży.

Jedyne co musisz zrobić, to zapisać się na kurs i poświęcić trochę czasu na dodatkową naukę.


#raibay #java #fullstackdeveloper #careeropportunities #softwareengineering #html #javascript #backend #frontend #python

RaiBay - Polish Online Auction for Tech Talents

Follow us: Linkedin, Facebook, Twitter :)