Stwierdzenie, że branża HR przeszła w 2020 roku kilka zmian w jest sporym niedopowiedzeniem. Dział HR przeszedł gruntowną transformację, dzięki której jest on w stanie lepiej i skuteczniej zaspokajać potrzeby współczesnych pracowników.

Mimo to, tak jak w przypadku wszystkich branż, im więcej rzeczy się zmienia, tym bardziej pozostają one takie same. Trendy to wciąż jedno z najważniejszych narzędzi działu HR. Wiedza o tym, jakie trendy będą popularne, zanim się pojawią, jest istotna dla każdego działu HR.

Poniżej znajduje się 13 trendów z dziedziny HR przewidywanych na drugą połowę 2020, wraz z wyjaśnieniem, dlaczego mogą być one popularne:

1. Większy nacisk na różnorodność, równość i integrację

W najbliższych miesiącach wzrośnie nacisk kładziony na różnorodność, równość i integrację (diversity, equity and inclusion - DEI). Świat zmienia się na naszych oczach, a pracownicy działu HR będą musieli wspierać pozytywne i te nie do końca pozytywne zmiany, które mają miejsce. DEI nie jest zjawiskiem nowym, jednak aby zmierzyć się z tym trendem, pracownicy działu HR będą potrzebować świeżych pomysłów i strategii odpowiednich dla nowej rzeczywistości.

2. Więcej organizacji wypowiadających się na tematy społeczne

W obliczu globalnej pandemii zdrowia, rasowych niesprawiedliwości i nierówności, które nas otaczają, organizacje muszą zająć jasne, publiczne stanowisko w kwestiach społecznych. W rezultacie inicjatywy na rzecz różnorodności i integracji będą miały teraz większe znaczenie niż kiedykolwiek wcześniej, a pracownicy będą rozliczać z nich swoje firmy.

3. Zwiększone zainteresowanie kulturą miejsca pracy

Jest to powrót do najbardziej fundamentalnych aspektów naszego człowieczeństwa, czyli troski o ludzi i stawiania ich na pierwszym miejscu. Będziemy świadkami zwiększonego zainteresowania badaniami kultury i klimatu w miejscu pracy, oraz rozmowami z pracownikami. Co więcej, w centrum zainteresowania kadr będzie różnorodność, równość i integracja, co będzie miało wpływ na zwalczanie rasistowskich zachowań.

4. Ulepszanie rozwiązań technologicznych

Spodziewamy się ulepszeń w systemach technologii miejsca pracy. Wraz z drastycznymi zmianami, które organizacje musiały ostatnio wprowadzić, posiadanie lepszych narzędzi do współpracy, platform do nawiązywania kontaktu (tj. VPN) i silniejszej infrastruktury IT będą kluczowe. Dodatkowo, niezbędne będą udoskonalone szkolenia, tak aby pracownicy, pracując zarówno stacjonarnie, jak i zdalnie, byli lepiej przygotowani na zachodzące zmiany.

5. Lider HR jako "culture champion"

Kierownicy ds. personalnych awansują do "culture champions", dbających o kulturę organizacyjną. Istnieje zaskakująco wysoki odsetek kierowników, którzy uważają, że dział HR nie odpowiada za kulturę organizacyjną, mimo że są często wybierani jako pierwsza linia obrony przed zatrudnianiem osób, które się w nią nie wpisują. Ostatecznie, kultura organizacyjna jest stworzona by dbać o relację z pracownikami.

6. Zmiany w planach opieki zdrowotnej sponsorowanych przez pracodawców

COVID-19 wymusi bardzo potrzebną zmianę w sponsorowanych przez pracodawcę programach zdrowotnych - zasadniczą zmianę w sposobie podziału kosztów i wartości świadczeń między pracodawców i pracowników. Motywacja do zmian jest silna, a dane i technologie, których potrzebujemy, aby to zrobić, są dostępne. W rezultacie pracodawcy będą tworzyć spersonalizowane plany opieki zdrowotnej.

7. Powściągliwość w zatrudnianiu

Pandemia miała ogromny wpływ na modele biznesowe, zmuszając niektóre organizacje do zakończenia działalności, a inne do wprowadzenia wielu zmian. Zaistniało ryzyko, że wszelkie źródło dochodu może z dnia na dzień zniknąć. Żaden pracodawca nie chce zwalniać swoich pracowników, dlatego też w ciągu kilku najbliższych miesięcy organizacje będą ostrożne w zatrudnianiu.

8. Rosnące znaczenie pracy zdalnej

Ze względu na niepewność związaną z pandemią koronawirusa i prognozami, że szczepionka zostanie opracowana dopiero 2021r., firmy umożliwią pracownikom dalszą pracę zdalną.  Ponadto, praca w domu może okazać się stałym elementem nowej rzeczywistości, ponieważ firmy dostrzegają, że wydajność i zaangażowanie nie ucierpiały, a dodatkowo możliwe jest zmniejszenie kosztów, ze względu na niższe wydatki biurowe.

9.  Nacisk na zdrowie psychiczne i dobre samopoczucie

Koncentracja na zdrowiu psychicznym i dobrym samopoczuciu staną się centralną częścią agendy HR. Dobre samopoczucie emocjonalne - a nie tylko bodźce ekonomiczne - mogą okazać się czynnikiem, którego potencjalny kandydat poszukiwałby w propozycji wartości pracodawcy. Idealne miejsce pracy będzie definiował dobrostan emocjonalny, a nie dodatki do wynagrodzenia.

10. “Employee experience” - poprawa jakości doświadczeń pracowników

Znacząco wzrośnie znaczenie “employee experience”. Budowanie pozytywnego doświadczenia pracownika w dzisiejszej sytuacji gospodarczej musi być traktowane priorytetowo. Wymaga to zrozumienia, co wpływa na wydajność, elastycznego podejścia do zarządzania czasem pracowników oraz dostosowania tradycyjnych procesów pracy - na przykład wprowadzenie wypłat na żądanie, aby pracownicy mieli łatwiejszy dostęp do zarobionych pieniędzy, kiedy ich potrzebują.

11. Poprawa doświadczeń pracowników w pracy na odległość

W ciągu najbliższych kilku miesięcy, w miarę przechodzenia do kolejnego etapu pandemii COVID-19, będziemy bardziej koncentrować się na doświadczeniach pracowników zdalnych oraz na tym, jak sprawić by praca zdalna stała się częścią nowej rzeczywistości. Firmy będą musiały zrównoważyć prognozy przychodów i prognozy handlowe z personelem, który nadal może czuć się niekomfortowo dojeżdżając do pracy, uczestnicząc w spotkaniach i będąc z powrotem przy swoim biurku.

12. Większe znaczenie nauki i rozwoju

Nauka i rozwój nabiorą większego znaczenia dla działów HR. Praca zdalna i elastyczne godziny pracy nie są już niczym wyjątkowym. Zespoły HR będą musiały zadbać o to, aby rozwój stał się priorytetem organizacyjnym, tak aby przyciągać i zatrzymywać największe talenty.

13. Większa koncentracja na ludzkim pierwiastku

Człowiek będzie w centrum zainteresowania w pracy. Pandemia i nierówności społeczne inspirują coraz więcej liderów i kultur do zajęcia stanowiska, które stawia ludzi na pierwszym miejscu. Liderzy popierający swoje słowa czynami doprowadzą do osiągnięcia lepszych wyników biznesowych, a jednocześnie będą wspierać ogólny dobrobyt

Choć pandemia COVID-19 przyniosła wiele złego, zmiany dotyczące branży HR są zdecydowanie korzystne dla pracowników. Elastyczność, rozwój i dbałość o relacje między pracownikami są teraz w centrum zainteresowania menedżerów. Mimo iż zmiany te zachodzą na skutek trwającej pandemii, zostaną one z nami na stałe, pozytywnie wpływając na "employee experience".


#raibay #employeerelations #employeemanagement #hr #humanresources #cooperation #teamwork

RaiBay - Polish Online Auction for Tech Talents

Follow us: Linkedin, Facebook, Twitter :)