Przed wybuchem pandemii, która wywróciła świat do góry nogami, sztuczna inteligencja (AI), a konkretnie jedna z jej gałęzi znana jako uczenie maszynowe (ML), już powodowała niemałe zamieszanie w niemal każdej branży.

Pandemia Covid-19 wpłynęła na wiele aspektów naszej działalności, jednak nie zmniejszyła ona wpływu, jaki sztuczna inteligencja ma na nasze życie. Okazuje się, że samouczące się algorytmy i inteligentne maszyny odegrają dużą rolę podczas walki z obecną epidemią, jak również z innymi, z którymi możemy mieć do czynienia w przyszłości.

Sztuczna inteligencja niewątpliwie pozostaje kluczowym trendem, jeśli chodzi o wybieranie technologii, które w najbliższej przyszłości zmienią sposób, w jaki żyjemy, pracujemy i bawimy się. Oto co może nas czekać w 2021 roku, w którym skupimy się na odbudowie własnego życia, a także będziemy musieli przemyśleć nasze obecne strategie biznesowe i priorytety.

Inteligentniejsza analiza i wgląd w Big Data

Podczas pandemii na własne oczy widzieliśmy pilną potrzebę szybkiej analizy i interpretacji danych dotyczących rozprzestrzeniania się wirusów na całym świecie. Rządy, organizacje zajmujące się zdrowiem na świecie, akademickie ośrodki badawcze i przemysł połączyły siły, aby opracować nowe sposoby gromadzenia i wykorzystywania informacji. Przyzwyczailiśmy się do tego, że codziennie wieczorem w wiadomościach podawane są dane dotyczące liczby zachorowań i śmiertelnych przypadków w naszym regionie.

Postęp technologiczny jest głównym powodem, dla którego pandemia nie zabiła (jeszcze) tylu osób, co na przykład grypa hiszpanka z 1918 r., która pochłonęła niemal 50 milionów istnień. Od postępu w technologii medycznej i standardów opieki, po postęp w technologii komunikacyjnej, która umożliwia szybsze wykrywanie ognisk zakażeń i nałożenie ograniczeń. W ciągu następnego roku sztuczna inteligencja zostanie dodana do listy osiągnięć technologicznych, które pozwalają nam skuteczniej radzić sobie z pandemią.

Sam wzrost ilości literatury naukowej i medycznej jest ogromny - do kwietnia tego roku opublikowano ponad 28 000 artykułów dotyczących Covid-19. Udostępniono już specjalną wyszukiwarkę wykorzystującą algorytmy przetwarzania języka naturalnego (NLP), dzięki czemu każdy może już skorzystać z pomocy sztucznej inteligencji podczas analizy tego ogromnego zbioru danych.

Trwają również prace nad opracowaniem rozwiązań sztucznej inteligencji, które pomogą poradzić sobie z ogromnymi zaległościami w walce z innymi chorobami, takimi jak rak, nad którym prace zostały zaniedbane na rzecz walki z pandemią. W przyszłym roku prawdopodobnie będziemy świadkami przyspieszonego wdrażania sztucznej inteligencji w wielu innych obszarach opieki zdrowotnej, związanych nie tylko z walką z wirusami. Rozwijanie umiejętności w zakresie uczenia maszynowego pozwoli nam łatwiej wykrywać ogniska choroby, śledzić kontakt między zakażonymi, umożliwi dokładniejsze diagnozowanie oraz przewidywanie sposobów, w jakie wirus może ewoluować w przyszłości, a także pozwoli opracować skuteczniejsze szczepienia.

Automatyczne wykrywanie i zapobieganie

Byliśmy już świadkami zastosowania dronów, aby przynajmniej sprawdzić, czy można je wykorzystać do monitorowania, czy przestrzegane są wytyczne dotyczące dystansu społecznego. Na horyzoncie pojawiają się bardziej zaawansowane zastosowania - takie jak drony, które potrafią wykryć objawy COVID-19 u osób znajdujących się w tłumie. Systemy te wykorzystują komputerowy system wizyjny do analizy danych przechwyconych przez kamery na dronach i informują władze lub lokalnych administratorów o statystykach i prawdopodobieństwie rozprzestrzeniania się wirusa.

Rozwijać się będzie także technologia rozpoznawania twarzy, również wykorzystująca algorytmy systemu wizyjnego. Technologia ta jest nieco bardziej kontrowersyjna, ponieważ zamiast wykrywać pewne wzorce, skupia się ona na identyfikacji osób. Była ona wykorzystywana przez policję do wykrywania osób przebywających na kwarantannie, które nie zastosowały się do zakazu opuszczania miejsca zamieszkania, a także do śledzenia ludzi wykazujących objawy zakażenia.

Okazuje się, że ze względu na zagrożenie dla zdrowia stwarzane przez wirusa, społeczeństwo stało się bardziej tolerancyjne wobec takich taktyk nadzoru, które kiedyś uznawane byłyby za niedopuszczalne. Tolerancja ta będzie wystawiana na kolejne próby w ciągu nadchodzących miesięcy, w miarę jak naukowcy specjalizujący się w zakresie sztucznej inteligencji opracują bardziej zaawansowane techniki nadzoru i egzekwowania przepisów.

Odrodzenie się biznesu

COVID-19 miał ogromny wpływ na nasze życie, pracę i rozrywkę. Od dawna obserwowaliśmy wzrost znaczenia cyfryzacji w praktycznie każdym aspekcie naszego życia, ale to co wydarzyło się w 2020 roku przeszło wszelkie oczekiwania. Sprzedaż Amazonu w drugim kwartale wzrosła o 40% w porównaniu do roku minionego, ponieważ nawet osoby które dotychczas unikały zakupów przez internet były zmuszone zmienić swoje podejście. Dostępne są już narzędzia i platformy wspomagające przedsiębiorstwa w zrozumieniu sposobu, w jaki ich klienci dostosowują się do nowej rzeczywistości.

Organizacje, które wcześniej pozostawały w tyle pod względem wykorzystywania Internetu w sprzedaży i dbaniu o relacje z klientami, zrozumiały powagę sytuacji i szybko zapoznały się z pojęciami takimi jak analiza behawioralna i personalizacja. W 2021 r. narzędzia zapewniające organizacjom samoobsługowy dostęp do tej technologii będą coraz bardziej powszechne, ponieważ małe i średnie przedsiębiorstwa starają się budować swoją przewagę konkurencyjną.

Zapobieganie kolejnym pandemiom

Większość algorytmów sztucznej inteligencji jest nastawiona na przewidywanie, a świętym Graalem epidemiologii wspomaganej przez sztuczną inteligencję będzie zbudowanie systemów, które mogą dokładnie przewidywać, kiedy i gdzie będą miały miejsce przyszłe epidemie. Badania te trwają od jakiegoś czasu, a niektóre z najwcześniejszych alertów o obecnej epidemii zostały wygenerowane właśnie przez sztuczną inteligencję. Oprogramowanie BlueDot skanowało już codziennie 100 000 rządowych i medialnych źródeł danych, gdy 31 grudnia 2019 r. wydało ostrzeżenie o potencjalnej epidemii w Wuhan w Chinach.

Możemy spodziewać się, że w ciągu najbliższych 18 miesięcy badania nad sztuczną inteligencją przyniosą dalsze przełomy, które zwiększą naszą zdolność wykrywania i reagowania na niebezpieczeństwo wystąpienia epidemii.  Jednakże, aby się to udało, konieczna będzie również stała współpraca pomiędzy rządami i sektorem prywatnym. Na to jak to się potoczy, najprawdopodobniej wpłynie globalna polityka i ustawodawcy, a także kierunek jaki obierze rozwój technologiczny. Z tego powodu kwestie takie jak dostęp do zbiorów danych medycznych i utrudnienia w międzynarodowej wymianie informacji również będą gorącymi tematami w nadchodzącym roku.


#sztucznainteligencja #machinelearning #koronawirus #nauka #technologia

RaiBay - Polish Online Auction for Tech Talents

Follow us: Linkedin, Facebook, Twitter :)

Join us at raibay.com and/or check our choosen job openings https://www.raibay.com/positions