W dzisiejszym, bardzo niestabilnym świecie, niewiedza na temat tego, co dzieje się w innych firmach, branżach czy innych częściach świata, może nas sporo kosztować.

Ciągłe doskonalenie zawodowe wiąże się nie tylko z budowaniem marki firmy, ale także z budowaniem marki osobistej. Pozwoli Ci to lepiej monitorować własne postępy i podejmować decyzje dotyczące kolejnego kroku w swojej karierze zawodowej.

Obowiązuje to niezależnie od tego, na jakim etapie znajduje się obecnie Twoja kariera. Zazwyczaj analizujesz swoją własną reputację zawodową tylko wtedy, gdy aktualizujesz swoje CV.  Ale co z tymi wszystkimi platformami, aplikacjami i narzędziami, które mądrze wykorzystane w celach zawodowych, mogą pomóc nam w rozwoju kariery?

Jedną z najłatwiej dostępnych i najważniejszych platform umożliwiających znalezienie pracy w dowolnym miejscu na świecie jest LinkedIn. Nie powinno się z niego korzystać tylko w momencie poszukiwania nowej pracy, ponieważ tylko dzięki stałej obecności w Internecie może on pomóc w utrzymaniu korzystnej pozycji na globalnym rynku pracy w dłuższej perspektywie czasowej.

Dla firm headhunterskich strategia pozyskiwania kandydatów na stanowiska kierownicze średniego i wyższego szczebla odbywa się online i obejmuje, między innymi, LinkedIn.

Poniżej znajduje się lista wskazówek dotyczących budowania wizerunku w sieci i tworzenia własnego profilu LinkedIn:

1. Potraktuj swój profil na Linkedin jak portfolio. Będzie on Twoją internetową wizytówką.

2. Jeśli szukasz nowej pracy, włącz funkcję #opentowork na swoim profilu. Zobaczą to jedynie osoby zajmujące się rekrutacją na pozycje, które Cię interesują.

3. Napisz chwytliwy nagłówek, który pojawi się pod Twoim nazwiskiem. Opisz swoją rolę, branżę, specjalizację oraz unikalną cechę.

4. Ustal swoją lokalizację: kraj i miasto.

5. Określ w jakiej branży działasz.

6. Wypełnij rubrykę "O mnie". Opis musi być zwięzły, ponieważ limit znaków wynosi 320 słów, z czego wyświetlane są tylko 3 pierwsze wiersze. Z tego względu upewnij się, że w tych 3 linijkach pojawią się najważniejsze informacje na temat Twojej obecnej roli, Twoich umiejętności i Twoich osiągnięć. Dopilnuj, aby były one na tyle atrakcyjne, aby odwiedzający Twój profil przeczytał również resztę tekstu. Nie zapomnij dodać szczegółów dotyczących Twojej roli, takich jak branża, liczba członków zespołu, którego pracę koordynowałeś lub do którego należysz. Unikaj powszechnie używanych określeń takich jak "zmotywowany, pełen pasji, kreatywny", ponieważ prawie wszyscy na LinkedIn już używają, a co za tym idzie, znalezienie Twojego profilu będzie utrudnione.

7. Wypełnij rubrykę "Osiągnięcia", gdzie wyświetlane są projekty, w których brałeś udział, filmy wideo, prezentacje, artykuły, które napisałeś, patenty, zdjęcia, wszystko co stworzyłeś, związane z Twoją działalnością zawodową i z czego jesteś dumny.

8. Spersonalizuj swój adres URL i upublicznij swój profil, wykonując te kroki: wyświetl swój profil -> po prawej stronie znajdziesz opcję “Edytuj profil publiczny i adres URL” -> w sekcji “Edytuj widoczność” zaznacz, które elementy profilu chcesz upublicznić.

9. Przedstaw swoje doświadczenie zawodowe. Pod każdą z ról zalecane jest napisanie krótkiego opisu firmy (max. 3 linijki), podanie trzech głównych obowiązków oraz zawarcie licz i osiągnięć w tekście głównym.

10. Przedstaw swoje wykształcenie. Podaj rodzaj studiów (licencjackie, magisterskie, doktoranckie itp.) oraz lata, w których studiowałeś.

11. Poproś kolegów, kierowników i podwładnych o rekomendacje dotyczące Twoich umiejętności, zarówno zawodowych jak i interpersonalnych.

12. Umiejętności i potwierdzenia: sporządź listę najistotniejszych umiejętności, na podstawie których inni mogą cię dalej polecać.

13. Dodaj swoje kompetencje w zakresie języków obcych, którymi posługujesz się w mowie, oraz wszelkie posiadane przez Ciebie certyfikaty, ponieważ mogą one być wymagane na niektórych stanowiskach.

14. Wymień swoje doświadczenie w wolontariacie, aby podkreślić swoją otwartość i zaangażowanie.

15. Dołącz do grup, które oferują najlepsze możliwości współpracy, ponieważ możesz pisać bezpośrednio do członków tej grupy bez konieczności wcześniejszego kontaktu z nimi. Ponadto, jeśli jesteś w tej samej grupie z rekrutem, będziesz częściej pojawiać się w jego wyszukiwaniach, co jest kolejną zaletą.

16. Publikuj artykuły z własnego profilu LinkedIn. Podziel się swoim doświadczeniem z użytkownikami LinkedIn. Jeśli wiesz, że Twój artykuł będzie zawierał wskazówki i porady z danej dziedziny i pomoże innym ludziom, to nie wahaj się tego zrobić. To będzie miało duże znaczenie dla Ciebie i dla wielu innych osób, a być może zaowocuje to również dalszym poleceniem.

17. Bądź proaktywny. Nawiąż kontakt z rekruterami, kierownikami regionalnymi w wybranym dziale, kierownikami regionalnymi z działu HR, kierownikami lokalnymi lub lokalnymi dyrektorami generalnymi. Nawiąż kontakt ze starymi i obecnymi współpracownikami, byłymi pracodawcami, ludźmi z branży, sąsiadami, członkami rodziny, przyjaciółmi i byłymi kolegami z lat studiów.

Oczekiwania? Nie oczekuj natychmiastowych rezultatów. To może zająć dni, tygodnie, a nawet miesiące. Budowanie reputacji to długotrwały proces. Zdefiniuj cel swojej obecności w Internecie i dopracuj swoją zdolność do przewidywania potrzeb, opracowywania i wdrażania skutecznych strategii, dostosowywania się, a zwłaszcza do rozwoju.

Profil na LinkedIn stanowi swoiste CV online. Jeżeli szukasz pracy, jak najszybciej dołącz do społeczności LinkedIn, co na pewno zwiększy Twoje szanse na zatrudnienie.


#raibay #linkedin #personalbrand #rozwój #labourmarket #resume #recruitment

RaiBay - Polish Online Auction for Tech Talents

Follow us: Linkedin, Facebook, Twitter :)