Jeśli wierzyć statystykom, na świecie jest obecnie niemal 26,5 miliona programistów. Co więcej, w ciągu najbliższych trzech lat liczba ta ma wzrosnąć do 28 milionów. Zawód ten jest dzisiaj niezwykle popularny - każdego dnia rośnie zapotrzebowanie na nowe programy i aplikacje. Nie dziwi więc, że rośnie również popyt na wykwalifikowanych specjalistów.
Aby zostać programistą nie musisz mieć wyższego wykształcenia. Nawet jeżeli jesteś po 30-tce i masz dość swojej obecnej pracy, możesz się przebranżowić. Z tego artykułu dowiesz się co powinieneś zrobić, aby zostać wykwalifikowanym programistą.
Pierwsze kroki w stronę nowej kariery
Wejście na nową ścieżkę kariery nie zawsze jest łatwe. Ale jeśli czujesz, że chcesz zmienić swoje życie, znaleźć lepszą pracę i zwiększyć swoje dochody, najwyższy czas podjąć pewne kroki. Poniższe wskazówki ułatwią Ci to zadanie:
1. Bądź ze sobą szczery i nie bój się zmian
Naprawdę ciężko jest dokonać właściwego wyboru i radykalnie zmienić swoje życie, mając wieloletnie doświadczenie w zupełnie innej branży. Niezależnie co chcesz osiągnąć, musisz być zaangażowany w realizację swojego celu.
2. Zdecyduj jakiego języka chcesz się nauczyć
Programowanie to bardzo szerokie pojęcie, a nie da się być ekspertem w każdym języku. Weź udział w kilku podstawowych kursach dotyczących najpopularniejszych języków programowania (Python, Ruby on Rails, Django itp.) i wybierz jeden z nich. Ale jest jedna rzecz, której musisz być świadomy - jeśli nauczysz się jednego języka, będzie ci łatwiej nauczyć się kolejnego.
Dla wielu początkujących programistów doskonałym językiem na rozpoczęcie kariery jest Ruby. Jest to łatwy do nauczenia się i bardzo wydajny język, który pozwala na zrozumienie podstaw tworzenia oprogramowania. Co więcej, język ten jest elastyczny i powszechnie używany przez wiele firm, także z pewnością znajdziesz pracę.
3. Idź na staż
Po ukończeniu edukacji, nadszedł czas, aby przećwiczyć swoje umiejętności. Główną zaletą stażu jest to, że pozwala on uczącym się na zdobycie prawdziwego doświadczenia. Rozwiniesz swoje umiejętności i poznasz proces tworzenia oprogramowania od podszewki. Istnieje wiele firm, które oferują bezpłatne praktyki dla studentów. Zazwyczaj trwają one trzy lub cztery miesiące i pozwalają na zdobycie doświadczenia i pokazują jak wygląda praca nad projektem.
4. Korzystaj z zaawansowanych narzędzi
Doskonaląc swoje umiejętności musisz być bardzo uważny. Rozmawiaj ze starszymi programistami, zobacz, jakich narzędzi używają, zadawaj pytania. To dobry sposób na zapoznanie się z kodowaniem. Sprawdź, jakiego sprzętu i oprogramowania używają, jak wykorzystują te narzędzia, jaka jest ich strategia. Dzięki temu znacznie szybciej dostosujesz się do swojej prawdziwej pracy.
5. Szukaj ofert pracy na stanowiskach juniorskich
Kiedy uznasz, że doskonale opanowałeś teorię i chcesz wykorzystać swoją wiedzę w praktyce - nadszedł czas na poszukiwanie ofert pracy na stanowisku juniorskim. Zapewne marzysz o byciu częścią zespołu Google, Amazona lub Facebooka, jednak potencjalni programiści zazwyczaj zaczynają od małych firm. Szukaj możliwości zawodowych w swoim mieście. Pamiętaj, że doświadczenie jest głównym narzędziem do rozwoju kariery.
6. Naucz się kodu stworzonego przez innych programistów
Jest to niezwykle ważna kwestia, która pozwala stać się ekspertem w tej dziedzinie. Zrozumienie kodu napisanego przez innych programistów jest bardzo przydatną umiejętnością. Najłatwiej jest to zrobić przeglądając repozytoria GitHuba i sprawdzając dokumentację. Kiedy zrozumiesz kod, nauczysz się, jak działa program. Czasami początkujący programiści zaniedbują tę umiejętność, ale w rzeczywistości pomaga ona w poznawaniu tajników projektu. Kiedy zobaczysz, jak pracują starsi programiści, będzie ci łatwiej stworzyć swój kod.
7. Dołącz do społeczności
Znalezienie społeczności programistycznej jest doskonałym rozwiązaniem dla początkujących programistów. Znajdziesz tam wsparcie, motywację i podobnie myślących ludzi. Dołącz do społeczności skupionej wokół Twojego języka.
Stosując się do naszych zaleceń, na pewno zostaniesz profesjonalnym programistą. Zapotrzebowanie rynku na wykwalifikowanych i doświadczonych deweloperów jest oczywiste. Popyt na specjalistów nigdy nie słabnie!
#kariera #softwaredeveloper #IT #work #programming
RaiBay - Polish Online Auction for Tech Talents