JavaScript jest popularnym językiem programowania używanym na całym świecie. Jest idealny do tworzenia aplikacji i stron internetowych. Jest również używany do zarządzania serwerami i bazami danych. Badania przeprowadzone w 2019 r. nad stanem JavaScriptu wykazały, że wymaga on pewnej klasyfikacji. Przedstawiamy ją poniżej.

Istnieje szeroka gama narzędzi, których należy używać w projektach programistycznych z wykorzystaniem JavaScriptu. Należą do nich:

Struktury

Angular.js

Jest to bardzo popularna struktura klasy biznesowej, używana przez wielu programistów do budowy złożonych aplikacji internetowych. Firmy takie jak Domino's Pizza, Google, czy PayPal Checkout korzystają z Angular. Google utrzymuje ten open-source'owy framework. Angular jest sprzedawany jako "rozszerzenie HTML" do budowania skomplikowanych aplikacji internetowych. Angular 2 jest napisany w języku TypeScript.

Angular jest rodzajem frameworka MVC. Wprowadza on dwukierunkowe powiązanie danych pomiędzy modelami i widokami. Podejście to pozwala na automatyczną aktualizację po obu stronach w przypadku zmiany danych. W programie Angular można tworzyć komponenty widoków wielokrotnego użytku. A dzięki dostępnym w nim ramom serwisowym, można łatwo zbudować interakcję między backendem i frontendem. Angular to czysty JavaScript.

Backbone

Ten framework jest znany z prostoty i mieści się w jednym pliku JS. Autorem Backbone jest Jeremy Ashkenas, który stworzył również CoffeeScript i Underscore.js. Framework ten jest szczególnie lubiany przez zespoły programistów, którzy tworzą aplikacje internetowe o prostej strukturze, która nie potrzebuje gigantów, takich jak Angular czy Ember.

Backbone to kompletny framework routingu MVC. Modele są wykorzystywane do implementacji wiązania klucz-wartość i do obsługi zmian danych. Modele i kolekcje mogą współpracować z RESTful API. Widoki używają deklaratywnej obsługi zdarzeń, a router zarządza stanem za pomocą adresu URL. Możesz stworzyć prostą, jednostronicową aplikację bez zbędnej złożoności.

Budowanie i Automatyzacja Narzędzi

Grunt i Gulp

W ramach przygotowań do stworzenia witryn, zwykle musimy wykonać zadania takie jak poprawa wydajności poprzez miniaturyzację JavaScript i CSS, kompilację CoffeeScript / TypeScript, testy jednostkowe, itp. Na pewno masz już pod ręką pakiet narzędzi, które przygotowują miejsce do rozpoczęcia projektu. Ale jeśli nie, możesz wybrać Grunt lub Gulp jako rozwiązanie. W obu przypadkach napisano wiele wtyczek, które pozwalają zrobić z witryną wszystko, co chcesz w celu przygotowania jej do wdrożenia.

Narzędzia do testowania

Mocha i Chai

Testowanie kodu JavaScript jest bardzo czasochłonne, przez co bywa irytujące. To samo można powiedzieć o testowaniu kodu w każdym innym języku, jednak testy powinny być wykonywane okresowo przez każdego programistę, chociaż wielu nie lubi tej czynności i jej unika. Jednak dwie biblioteki o nazwach Mocha i Chai, mogą pomóc przezwyciężyć niechęć do procesu testowania.

Mocha jest frameworkiem JS, który ułatwia testowanie asynchronicznego kodu w module węzła lub aplikacji przeglądarkowej. Testy Mocha usprawniły śledzenie wyjątków i mogą być uruchamiane seryjnie.

Chai jest biblioteką TDD / BDD, która może być używana z Mocha do przeprowadzania testów w prostej, czytelnej formie.

Narzędzia do debugowania

Debugowanie kodu może być trudne i czasochłonne. Jest jednak niezbędne, gdy mamy do czynienia z większą ilością linii kodu. Symulowanie lokalizacji podczas debugowania aplikacji ios jest jednym z doskonałych przykładów.

Augury

Jest to rozszerzenie przeglądarki Google Chrome używane do debugowania aplikacji Angular 2. Deweloperzy mogą łatwo przeanalizować strukturę aplikacji i jej wydajność przed wprowadzeniem zmian.

JavaScript Debugger

Narzędzie pochodzące z Mozilla Development Community (MDN) jest samodzielną aplikacją internetową używaną do debugowania kodu na różnych przeglądarkach.

Nie bez powodu JavaScript cieszy się coraz większą popularnością i zyskuje większe grono entuzjastów. Gdy korzystamy z odpowiednich narzędzi technicznych JavaScript, zapewniamy płynny proces rozwoju aplikacji, czy strony internetowej.


RaiBay - Polish Online Auction for Tech Talents

Follow us: Linkedin, Facebook, Twitter :)

Join us at raibay.com and/or check our choosen job openings https://www.raibay.com/positions