Szacuje się, że około 90% pracodawców przed podjęciem decyzji o zaproszeniu na rozmowę kwalifikacyjną przegląda media społecznościowe potencjalnego kandydata. Zarządzanie mediami społecznościowymi to nie tylko zadanie działu marketingu w firmie, ale również Twoje.

Czy Ci się to podoba czy nie, media społecznościowe mogą być czynnikiem, który zadecyduje czy zostaniesz zatrudniony, a w skrajnych przypadkach, mogą być nawet przyczyną utraty pracy. Niezależnie od tego czy aktywnie poszukujesz pracy, czy też dobrze się czujesz na obecnym stanowisku, musisz mieć świadomość tego, jak Twoje media społecznościowe wpływają na Twój wizerunek.

Oto kilka wskazówek dotyczących zarządzania mediami społecznościowymi podczas poszukiwania pracy:

  1. “Wygoogluj” siebie w trybie incognito
  2. Przejrzyj swoje profile na wszystkich serwisach społecznościowych
  3. Sprawdź ustawienia prywatności w mediach społecznościowych
  4. Nie korzystaj z social mediów w godzinach pracy
  5. Nie wypowiadaj się niekorzystnie o swoim miejscu pracy
  6. Załóż konto LinkedIn, jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś

“Wygoogluj” siebie w trybie incognito

Aby rozpocząć przygodę z zarządzaniem mediami społecznościowymi, przejdź do trybu incognito i wyszukaj samego siebie. Jakie są wyniki wyszukiwania? W tym momencie musisz zadać sobie pytanie, czy to co widzisz usatysfakcjonowałoby rekrutera, czy też niektóre z wyników mogą mieć negatywny wpływ na proces rekrutacji.

Przejrzyj swoje profile na wszystkich serwisach społecznościowych

Rozwój social mediów przypada na początek XXI wieku: jednymi z pierwszych platform były MySpace i Flickr, a niedługo po nich, w 2006 roku, powstał Twitter i Facebook. W ciągu tych 14 lat Twoje poglądy mogły się drastycznie zmienić, jednak mimo wszystko, posty opublikowane przez Ciebie lata temu wciąż można znaleźć w Internecie.

Teraz nadszedł czas, aby usunąć wszystko, co może zmniejszyć twoje szanse na zdobycie pracy, w tym, m.in., zdjęcia z imprez z czasów studiów, źle sformułowane statusy, które mogą być odebrane w niewłaściwy sposób, lub też agresywne wpisy pisane wulgarnym językiem.

Media społecznościowe dają pracodawcy wgląd w Twoje życie i poglądy zanim Cię poznają. Zadbaj o to, by Twoje social media przedstawiały to kim jesteś obecnie, tak, by zrobić na pracodawcy jak najlepsze wrażenie.

Sprawdź ustawienia prywatności w mediach społecznościowych

O ile nie jesteś marką, influencerem bądź aspirującą osobą publiczną, nie ma potrzeby posiadania publicznego profilu w mediach społecznościowych. Jeżeli mimo wszystko chcesz by Twój profil pozostał otwarty, dobrym pomysłem będzie zmienienie ustawień prywatności na czas szukania pracy.

Pamiętaj, że gdy Twoje profile w mediach społecznościowych są publiczne, nie tylko rekruterzy mają do nich dostęp. Dodatkowe zabezpieczenie w postaci profilu prywatnego może być dobrym pomysłem.

Nie korzystaj z social mediów w godzinach pracy

Większość platform społecznościowych wyświetla datę i godzinę dodania postów. Podczas gdy niekiedy pracodawcy mogą nie mieć nic przeciwko spędzaniu czasu w mediach społecznościowych w czasie pracy, dla innych może to być jednym z obowiązków, nie wygląda to dobrze, gdy stale publikujesz posty pracując w branży, która nie wymaga obecności w internecie. Warto się nad tym zastanowić - czy Twój menedżer byłby zadowolony gdyby przejrzał Twój profil na Twitterze?

Nie wypowiadaj się niekorzystnie o swoim miejscu pracy

W żadnym wypadku, bez względu na to, jak ciężki był Twój dzień, nie mów źle o Twoim obecnym lub poprzednim miejscu pracy. Nie ma nic bardziej niestosownego i natychmiast zniechęci to menedżera ds. rekrutacji, do zaproszenia Cię na rozmowę kwalifikacyjną.

Jeżeli masz kiepski dzień - nie pisz o tym na publicznym profilu. Podziel się frustracją z zaufaną osobą w wiadomości prywatnej.

Załóż konto LinkedIn, jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś

LinkedIn istnieje od 2003 roku i jest stosowany na całym świecie. Jeśli chcesz mieć możliwość łatwego nawiązywania kontaktów i posiadania narzędzi do badania potencjalnych firm i pozostawania w kontakcie ze współpracownikami, LinkedIn to platforma, w którą powinieneś inwestować swój czas.

Obecność na LinkedIn, która jest regularnie aktualizowana, może pokazać rekruterom, że jesteś sympatyczny i zmotywowany. Jest to również platforma, dająca możliwość pochwalenia się swoimi osiągnięciami.

Poświęć godzinę na założenie konta LinkedIn, a następnie ustaw comiesięczne przypomnienie, aby je zaktualizować. Jest to jedyna platforma mediów społecznościowych, na której możesz zaprezentować swoją zawodową osobowość i mieć większą kontrolę nad tym jakie wrażenie robisz na ludziach z branży.

Media społecznościowe mogą wpłynąć zarówno pozytywnie, jak i negatywnie na przebieg rekrutacji. Należy pamiętać o tym, że w dobie internetu nikt nie jest anonimowy i nasza obecność w sieci jest dostępna dla każdego. Z tego względu należy dbać o swój wizerunek zawsze, a nie tylko w trakcie szukania pracy.


#mediaspołecznościowe #linkedin #markaosobista #rekrutacja #kandydat

RaiBay - Polish Online Auction for Tech Talents

Follow us: Linkedin, Facebook, Twitter :)