Bez względu na wiek, kodowanie jest umiejętnością, która z pewnością okaże się korzystna w dalszym życiu dziecka. W dzisiejszym, ostatnim artykule z serii dotyczącej gier do nauki programowania, przedstawiamy 9 gier dla młodzieży w wieku szkolnym i nastolatków.

#1 Swift Playgrounds

Platforma: iOS

Cena: darmowa

Opis: Swift Playgrounds to innowacyjna gra na iPada, która pomaga dzieciom uczyć się i eksperymentować z kodem za pomocą interaktywnych łamigłówek. Oparty na potężnym języku programowania stworzonym przez Apple i używanym przez większość profesjonalistów do tworzenia aplikacji mobilnych, Swift Playgrounds stanowi platformę do eksperymentowania i rozwijania kreatywności, jednocześnie ucząc podstawowych definicji, terminów i funkcji.

Gracze mogą używać własnych zdjęć, obrazów, dźwięków i plików w programie, by był jak najbardziej spersonalizowany. Ponadto, regularnie publikowane są nowe wyzwania, dzięki czemu gracze stale się rozwijają.

#2 Hopscotch

Platforma: iOS

Cena: darmowa

Opis: Mogąca poszczycić się ponad 10 milionami pobrań i 26 milionami stworzonych gier, Hopscotch jest platformą dla dzieci do zdobywania wiedzy i uczenia się, jak kodować i tworzyć własne gry. Użytkownicy mają również dostęp do projektów innych osób, które mogą odtwarzać, poprawiać lub łączyć, dostarczając tym samym inspiracji innym członkom w pełni moderowanej społeczności Hopscotch.

Aplikacja posiada również szczegółowe video tutoriale uczące dzieci tworzyć popularne gry, które wraz z rozszerzaniem wiedzy także stają się coraz bardziej zaawansowane.

#3 Code Car

Platforma: Zestaw do kodowania

Cena: 45 $

Opis: Code Car ma kształt samochodu i jest w rzeczywistości komputerem, który pozwala dzieciom go programować i kontrolować. Czy to włączanie świateł przednich i tylnych, czy dźwięk syreny i hamulców, wszystkie funkcje samochodu można zaprogramować tak, aby działały w określony sposób.

Na środku samochodu znajduje się nawet głośnik, który może być zakodowany do odtwarzania dźwięków klaksonu, alarmów samochodowych lub prostych melodii. Code Car uczy dzieci programowania w języku C++. Zestaw łączy się z prostym edytorem kodowania, który działa na komputerach Mac, Windows lub Chromebook.

#4 Mimo

Platforma: iOS

Cena: darmowa

Opis: Gra "Mimo" jest to wygodna platforma, która w ciekawy i angażujący sposób zapewnia lekcje kodowania, projekty i wyzwania. Z pomocą Mimo, Twoje dziecko może nauczy się kodować, budować strony internetowe, automatyzować zadania, tworzyć aplikacje i wiele więcej.

Dzięki codziennym celom i odznakom za osiągnięcia dzieci będą miały wrażenie, że grają w grę, a nie uczą się. Mimo oferuje również ciągłe rozszerzenia i aktualizacje co również motywuje do dalszej nauki.

#5 Lightbot

Platforma: przeglądarka, iOS, Android

Cena: darmowa w przeglądarce, 2,99 $ w aplikacji

Opis: Oferowany przez Apple w ponad 100 krajach zdobywca wielu nagród, Lightbot to ekscytująca gra, która w ciągu kilku minut wciągnie dzieci w świat programowania. Sklasyfikowana jako programistyczna gra logiczna, Lightbox to gra, wymagająca od użytkownika by sterował robotem i przechodził kolejne poziomy za pomocą komend, a wszystko to przy jednoczesnym rozwijaniu prawdziwego zrozumienia podstawowych koncepcji programowania, takich jak procedury, pętle i uwarunkowania. Gra składa się z 50 poziomów i jest okazją dla dzieci do rywalizacji z innymi graczami.

#6 Codea

Platforma: iOS

Cena: darmowa

Opis: Codea to zbudowany w oparciu o język programowania Lua edytor kodu, który pozwala tworzyć gry i angażujące symulacje. Zaprojektowany dla starszych uczniów edytor pozwala użytkownikowi na zmianę lub edycję kodu. Nastolatkowie mogą wpisać swój kod, nacisnąć przycisk odtwarzania, aby zobaczyć, jak działa, a następnie wchodzić z nim w interakcję, aby zobaczyć, co się stanie, w tym, m.in., zmienić kolory, dodawać obrazy i dostosowywać dźwięki.  Codea umożliwia także dzielenie się z innymi członkami społeczności, dzięki czemu dzieci mogą oglądać projekty innych i czerpać z nich inspirację.

#7 Code Combat

Platforma: gra dostępna w przeglądarce

Cena: darmowa

Opis: Zbudowany dla uczniów szkół średnich, CodeCombat jest platformą do nauki informatyki i zdobywania umiejętności programowania podczas gry.

Zmieniając sposób, w jaki dzieci uczą się informatyki, CodeCombat jest doskonałym źródłem informacji zarówno dla dzieci, jak i rodziców, którzy nie mają żadnego doświadczenia w programowaniu, zapewniając medium, które nagradza zaangażowanie graczy zdobytą wiedzą. Gra stanowi wyzwanie uczące logicznego myślenia, które wciągnie młodzież na długie godziny.

#8 DevKit

Platforma: iOS

Cena: darmowa

Opis: DevKit jest oznaczony jako jedyna aplikacja mobilna na świecie, która umożliwia użytkownikom projektowanie, kodowanie, testowanie i eksportowanie własnych aplikacji z urządzenia. Uznany za najlepszą aplikację edukacyjną przez Best Mobile App Awards, DevKit pozwala dzieciom szybko zaprojektować każdą stronę w prostym interfejsie.

Wynik końcowy? W pełni funkcjonalna i gotowa do użycia aplikacja, którą użytkownicy mogą udostępnić.  Dzięki darmowym treściom, takim jak video tutoriale, eBooki, oceny w aplikacji i prezentacje, Twoje dziecko może nauczyć się wszystkiego, co musi wiedzieć, bezpośrednio w aplikacji.

#9 Roblox

Platforma: przeglądarka, iOS, Android

Cena: darmowa

Opis: Uznawany za jedną z najlepszych gier komputerowych dla dzieci na rynku, Roblox jest witryną do tworzenia gier, która pozwala użytkownikom na projektowanie i udostępnianie własnych gier.

Strona dostarcza wskazówek dotyczących skryptów i elementów projektowych, które pomagają początkującym projektantom w tworzeniu i przyczynianiu się do powstawania gier, ale także daje im możliwość samodzielnego projektowania. Ze względu na fakt, że niektóre gry są zaawansowane, a wiele z nich zawiera broń, Roblox jest rekomendowana dla dzieci od 13 roku życia.

To już ostatni artykuł z serii dotyczącej gier do nauki programowania dla dzieci w różnym wieku. Jeśli interesują Cię gry dla młodszych dzieci zapraszamy do artykułów:

Najlepsze gry do nauki programowania dla przedszkolaków

Najlepsze gry do nauki programowania dla najmłodszych

Ponadto, zapraszamy do artykułu zawierającego listę gier przeznaczonych dla dorosłych graczy:

9 najlepszych gier do nauki kodowania dla dorosłych

Zapraszamy także do komentowania, jakie gry dodalibyście do tej listy? Macie jakieś doświadczenia z którąś z nich?


#gry #programowanie #naukaprogramowania #branzaIT

RaiBay - Polish Online Auction for Tech Talents

Follow us: Linkedin, Facebook, Twitter :)

Join us at raibay.com and/or check our choosen job openings https://www.raibay.com/positions